Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMD Epyc sercem najmocniejszego komputera świata

ghost666 13 Maj 2019 17:26 684 0
 • AMD Epyc sercem najmocniejszego komputera świata
  Firma AMD zdobyła zlecenie na projekt dla procesorów nowej generacji, procesorów graficznych i interkonektów w Frontier - drugim z trzech superkomputerów najwyższej klasy w USA. Całkowita wartość kontraktu, wynosząca ponad 600 milionów dolarów, jest największą do tej pory transakcją dla AMD, integratora systemu Cray i amerykańskiego Departamentu Energii, który odpowiedzialny jest za to przedsięwzięcie.

  Po zainstalowaniu w 2021 roku Frontier ma osiągnąć ponad 1,5 eksaflopsa, co czyni go nieco mocniejszym pod względem wydajności niż Aurora, pierwszy amerykański system eksaskalowy, budowany przez Intel i Cray. Trzeci system, nazwany jest El Capitan, ma zostać przyznany zespołowi złożonemu z firm IBM i Nvidia, którzy zbudowali już maszyny Summit i Sierra, obecnie wiodące w USA superkomputery.

  Umowa jest przełomem dla nowego podejścia AMD do wysokowydajnych układów scalonych. Do tej pory Intel zdominował aż 95% sektora najlepszych superkomputerów, a chipy Power IBM zajęły znaczną część tego, co pozostało.

  Pojedynczy węzeł Frontier będzie składał się z niestandardowego procesora AMD Epyc połączonego spójnie z czterema ulepszonymi procesorami graficznymi Radeon z wykorzystaniem ulepszoną wersją interkonektu Infinity. Epyc wykorzysta rdzenie Zen, AMD opracuje dla niego zaktualizowaną mikroarchitekturę posiadającą nowe instrukcje dla zadań AI i obliczeń charakterystycznych dla superkomputerów.

  Radeon korzystać ma z pamięci o dużej przepustowości, wprowadzić nowe rdzenie obliczeniowe i umożliwić wykonywanie operacji o dużej precyzji m.in. w celu realizacji algorytmów głębokiego uczenia maszynowego. AMD odmówiło stwierdzenia, ile chipów Frontier wykorzysta lub w jakim procesie zostaną wykonane te układy, pozostawiając analitykom spekulacje, że mogą to być układy produkowany przez TSMC w procesie 7+ nm, 6 nm lub nawet 5 nm.

  "Wierzymy, że w momencie uruchomienia systemu będzie to najpotężniejszy superkomputer na świecie" powiedziała Lisa Su, prezes AMD. Mówi ona, że ​​nowy układ z rodziny Radeon w końcu stanie się także standardowym produktem, dostępnym dla innych klientów.

  To pierwszy raz, kiedy AMD buduje najlepszy na świecie superkomputer od 2008 roku, kiedy IBM używał procesorów Opteron wraz z specjalną wersją procesorów Cell w Roadrunner, pierwszym systemie petaflopowym. W następnym roku AMD obecne było w trzech najlepszych superkomputerach, dwa z nich zaprojektowane były przez Craya.

  Procesory AMD "prawdopodobnie poprawią wydajność zmiennoprzecinkową o podwójnej i pojedynczej precyzji, ale będą także miały wyniki 16-bitowe dla operacji zmiennoprzecinkowych” dla zadań związanych z głębokim uczeniem maszynowym, powiedział analityk Kevin Krewell z Tirias Research. "Możliwość spójnego podłączenia czterech procesorów graficznych Radeon do jednego procesora Epyc jest kluczową cechą tego projektową - daje każdemu procesorowi niesamowitą wydajność obliczeniową" dodał.

  Frontier, zainstalowany zostać ma Oak Ridge National Lab (ORNL). System składać ma się z ponad 100 modułów w standardzie Cray Shasta. Całość pochłaniać będzie około 40 MW mocy, tyle co małe miasteczko. Cray instalować będzie układy Epyc i Radeon na zaprojektowanych samodzielnie płytkach, z systemami zasilania jak i zintegrowanym chłodzeniem cieczą, co pomóc ma w zwiększeniu gęstości mocy obliczeniowej systemu. Dla porównania superkomputer aurora ma ponad 200 modułów, mimo mniejszej mocy obliczeniowej; pokazuje to jak Cray mocno naciska na zwiększenie gęstości układów w systemie. Komputer zajmować ma niecałe 680 m².

  Zarówno Aurora, jak i Frontier używać mają switche Slingshot, które Cray instalować chce na szczycie szafy, w której znajdują się moduły. Może on obsługiwać do 250 000 węzłów w sieci, działającej z szybkością 12,8 terabitów na sekundę. Każdy przełącznik zawiera 64 porty 200 Gbps w topologii ważki; są one kompatybilne ze zwykłym Ethernetem.

  Każdy procesor graficzny AMD będzie miał własny port na switchu Slingshot, który może odczytywać lub zapisywać dane bezpośrednio w pamięci GPU. AMD i Cray ulepszą oprogramowanie ROCm firmy AMD, aby umożliwić programistom korzystanie z bezpośrednich łączy.

  "Umowa dobrze wróży przyszłości AMD, ponieważ jest to technologia, która powinna znaleźć się na głównym rynku po 2021 r., Pokazuje to , że oprogramowanie ROCm ma pewne zalety" powiedział Patrick Moorhead, analityk i prezes Moor Insights & Strategy.

  AMD Epyc sercem najmocniejszego komputera świata


  Ponad 100 milionów dolarów kosztować ma samo stworzenie nowego środowiska programistycznego dla hybrydowego systemu CPU/GPU. Układy GPU od dawna są popularne w superkomputerach, zwłaszcza po tym, jak systemy produkowane przez IBM/Nvidia - Sierra i Summit - rozpoczęły trend projektowania superkomputerów w celu obsługi starszych i nowych aplikacji AI. "Ścisła integracja sztucznej inteligencji z analizą danych, modelowaniem i symulacją drastycznie skróci czas do kolejnego [naukowego] odkrycia, automatycznie rozpoznając wzorce w danych i kierując symulacjami wykraczającymi poza granice tradycyjnych podejść" komentuje Thomas Zacharia, dyrektor ORNL.

  Amerykański Departament Energii (DoE) wyda zaledwie 2 miliardy dolarów na budowę trzech systemów eksaskalowych - Aurora, Frontier El Capitan. "Jest to wysiłek Departamentu, który ma zapewnić, że Stany Zjednoczone pozostają w czołówce tej ważnej technologii - nie tylko dlatego, że napędzają konkurencję w przestrzeni IT, ale także napędzają konkurencję w całej gospodarce i generują nowe pracy” dodał Zacharia. W ostatnich latach to Chiny wielokrotnie przewodziły liście Top 500 (najmocniejszych komputerów świata - przyp.red.), a obecnie mają więcej niż komputerów na liście 500 najlepszych superkomputerów niż USA

  ORNL wymienił kilka potencjalnych aplikacji oczekujących w kolejce do korzystania z nowego urządzenia. Obejmują one modelowanie i analizę w zakresie fizyki jądrowej, cząstek i plazmy, zaawansowanych materiałów, astronomii i wytwarzania energii, w tym modelowanie i analizowanie materiałów i struktur biologicznych w skalach atomowych.

  Chociaż system zostanie zainstalowany w 2021 r, jego uruchamianie może potrwać do końca 2022 r.oku. Dopiero wtedy ORNL będzie gotowy udostępnić go szerszej społeczności badawczej. Naukowcy mogą ubiegać się o dostęp do systemu na stronie Frontier.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334665

  Fajne! Ranking DIY