Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Geforce GTX 760 - Spalone elementy w układzie zasilania wentylatorów.

14 Maj 2019 00:02 315 4
 • Poziom 9  
  Witam,
  Mam kartę Geforce GTX 760 Gigabyte GV-N760WF2OC-2GD, w której gołym okiem widać, że spaliły się dwa elementy, koło gniazda zasilania wentylatorów(załączam linki ze zdjęciami). Najprawdopodobniej przyczyną było dotknięcie środkowego czerwonego kabla od wentylatora do żeberek radiatora. Komputer z tą kartą się nie włącza. Widocznie działa zabezpieczenie na zasilaczu komputera i nie pozwala włączyć komputera. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tych spalonych elementów, tak żebym mógł je wymienić. Najprawdopodobniej są to elementy L19 i R296. Mogę podesłać dodatkowe zdjęcia i informacje. Schematu do karty nie mogę znaleźć.
  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  http://www.digitalenjoy.com/files/GTX760_1.JPG
  http://www.digitalenjoy.com/files/GTX760_2.JPG
  http://www.digitalenjoy.com/files/GTX760_3.JPG
  http://www.digitalenjoy.com/files/GTX760_4.jpg
  http://www.digitalenjoy.com/files/GTX760_5.jpg

  Geforce GTX 760 - Spalone elementy w układzie zasilania wentylatorów. Geforce GTX 760 - Spalone elementy w układzie zasilania wentylatorów. Geforce GTX 760 - Spalone elementy w układzie zasilania wentylatorów. Geforce GTX 760 - Spalone elementy w układzie zasilania wentylatorów. Geforce GTX 760 - Spalone elementy w układzie zasilania wentylatorów.
 • Poziom 27  
  Karta ma zwarcie które trzeba usunąć może być nawet zwarty laminat proponuję zajrzeć na YT poszukać kanału Forest obejrzeć filmy z napraw kart i wyciągnąć wnioski możesz nawet się skontaktować nim i stawiam że dużo szybciej wspomoże nawet częściami zamiennymi. Najpierw proponuję usunąć zwarcie i dopiero potem szukać części zamiennych bo jak się można dowiedzieć z tych filmów na yt to czasem nawet laminat może być zwarty a wtedy naprawa mija się z celem.
 • Poziom 9  
  2konrafal1993 Oglądałem wszystkie filmiki foresta, ale nie ma tam za wiele o identyfikacji takich elementów. Pisałem też do niego na maila ale nie odpowiedział mi co to za elementy. Napisał tylko, że to cewka i kondensator, ale to trochę dziwne bo kondensatory oznacza się jako C. A tu mamy R296 czyli raczej rezystor, więc mam jeszcze większy mętlik w głowie. Ostatecznie zdejmę te spalone elementy, żeby pozbyć się zwarcia. Wtedy karta powinna ruszyć. Nie będzie działał wtedy układ zasilania wentylatorów, ale zasilanie wentylatorów mogę pociągnąć bezpośrednio z zasilacza komputerowego albo z płyty głównej. To jednak ostateczność. Najpierw wolałbym spróbować wymienić te elementy, żeby karta odzyskała pełną sprawność.
 • Poziom 27  
  Jak już usuniesz zwarcie to zrób pomiary względem masy na polach tych elementów, myślę że tu trzeba będzie dobierać doświadczalnie wartości tych elementów. Chyba że znajdzie się ktoś kto zmierzy ich wartości ale najpierw trzeba usunąć zwarcie.
 • Poziom 9  
  Usunąłem spalony element i okazało się, że to faktycznie był kondensator bodajże C497. Sąsiadującej cewki L19 nie usuwałem, bo wydaje się zdrowa. Prawdopodobnie przysmoliło ją tylko od sąsiedniego spalonego kondensatora.
  W każdym razie po usunięciu spalonego kondensatora karta ruszyła :) Odpalił się ładnie Windows itd.

  Pozostaje jeszcze kwestia niedziałającego układu zasilania wentylatora.
  Wypadałoby wlutować nowy kondensator, żeby wentylator ruszył.
  Jakieś pomysły co to może być za kondensator ?

  Geforce GTX 760 - Spalone elementy w układzie zasilania wentylatorów.