Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Tommy ASC - Podejrzanie niska rezystancja gniazda anteny

14 Maj 2019 01:33 342 4
 • Poziom 15  
  Witam drogich forumowiczów!
  Czy jest to normalna sytuacja w tym modelu, że mierzona rezystancja pomiędzy masą radia a gorącą żyłą gniazda anteny jest generalnie zerowa?
  Posiadam jeszcze jedno bratnie radyjko "Johnny II" które na złączu ma 10kΩ. I tu gorąca prośba do Was, jeżeli ktoś posiada "Tommiego" lub posiada wiedzę na temat tego radia to czy pomógł by mi rozwiać wątpliwości co do tej zerowej rezystancji?
 • Poziom 43  
  @JayRo Juz ci rozwiewam :D . W zasadzie każda radiostacja przewoźna i i stacjonarna, a CB do nich się zalicza, posiada na wejściu/wyjściu anteny niewielkiej wartości rezystor, albo zerowej niemal rezystancji dławik. Służy on do zapobiegania gromadzeniu się ładunków statycznych na antenie. Zatem śpij spokojnie.
 • Poziom 32  
  Muszę Cię rozczarować Krzyśku, bo zworę Tommy stawia L300 jako integralny i nierozłączny element pi filtrów. Zaś 10kΩ Johnny nie ma absolutnie żadnego powiązania z elektrostatyką wbrew powszechnej i błędnej opinii, tylko w sposób zamierzony osłabia on dobroć Q ostatniej sekcji pi filtru na utrzymanie (czyt. poprawę) jego szczególnych parametrów.

  p.s.
  Przypomnij sobie jak mówiłeś na forum o "Lossy Matched Anenna", a załapiesz dokładnie o co chodzi z tym lossy, czyt.: stratny :spoko:
  (bo to nie miejsce i okazja aby to tłumaczyć)
 • Poziom 39  
  JayRo napisał:
  Posiadam jeszcze jedno bratnie radyjko "Johnny II" które na złączu ma 10kΩ.
  "Bratnie" nie oznacza że jest takiej samej konstrukcji.
  Schemat, lub odrobina logicznego myślenia, jest jak najbardziej wskazane.
  Tak jak napisał Kol. Krzysztof Kamienski, wiele TRX_ów a zwłaszcza w CB_radiach stosowane są rezystory lecz na pewno nie o prawie zerowej rezystancji.
  JayRo napisał:
  mierzona rezystancja pomiędzy masą radia a gorącą żyłą gniazda anteny jest generalnie zerowa?
  Tu należy szukać przyczyny (może zwarty kondensator na filtrze Π :cry: ).

  Pozdrawiam.
 • Poziom 32  
  Słuchajcie kolega dopiero się uczy i nie wie, że L300 znajduje się w rezonansie równoległym z C300. W tej sytuacji na częstotliwości rezonansowej około 27 MHz prąd w tej gałęzi LC przestaje płynąć. Tzn, że w rezonansie jest ona całkowicie rozwarta dla sygnałów CB radio nie powodując tym samym żadnych skutków ujemnych jakich się kolega domyślił.