Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sieci panujący w mieszkaniu - podłączenie gniazdka

14 Maj 2019 09:30 642 25
  • Poziom 3  
    Dzień dobry,

Wprowadziłem się do nowego mieszkania i mam mały problem z pralką której obudowa "kopie".
    Rozebrałem gniazdko i okazało się, że pomimo posiadanego bolca to nie jest on w żaden sposób podłączony. Problem polega że są tylko dwie żyły. Rozebrałem w mieszkaniu inne gniazdka i na trzy losowo rozebrane gniazdka to wszystkie posiadały dodatkowy przewód uziemiający.
    Zweryfikowałem z energetyką układ sieci i dostałem info że pod wskazanym adresem panuje układ TN-C.
    Mając wiedze ze obowiązuje TN-C to w całym mieszkaniu nie powinny być tylko dwie żyły L i PEN?
    Przypuszczam, że poprzedni właściciel aby w odpowiednim miejscu dać pralkę pociągnął tylko dwie żyły w wskazane miejsce instalując nowe gniazdko. Czy przy takich informacjach mogę z czystym sumieniem podłączyć PEN na bolec i później na N? Oraz czemu pojawił się przewód ochronny w pozostałych gniazdkach jeżeli jest układ TN-C?

Z góry dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Panterka89 napisał:
    Mając wiedze ze obowiązuje TN-C to w całym mieszkaniu nie powinny być tylko dwie żyły L i PEN?

Zatem może być TN-C (L + PEN) lub TN-C-S (L + N + PE).
    Panterka89 napisał:
    Oraz czemu pojawił się przewód ochronny w pozostałych gniazdkach jeżeli jest układ TN-C?

Być może "na raty" w trakcie remontu pomieszczeń chciano w ramach modernizacji przejść na TN-C-S. Oględziny i pomiary zweryfikują czy jest prawidłowo.
    Panterka89 napisał:
    Czy przy takich informacjach mogę z czystym sumieniem podłączyć PEN na bolec i później na N?

Odpowiedź na to pytanie wymaga rozpoznania stanu całej instalacji. Obawiam się, że bez pomocy elektryka tego sam nie zrobisz.
  • Poziom 3  
    Tablica w mieszkaniu wygląda następująco:

Rozumiem, że w przypadku układu TN-C-S wykonanie takiego manewru jest zabronione?

Pozdrawiam

• Poziom 30  
    Ten dwużyłowy przewód to nowy, biały, czy coś starszego innej barwy?
  • Poziom 3  
    @bumble
    Wrócę do mieszkania to podeśle zdjęcie.

Ten dwużyłowy przewód do którego jest podłączona pralka wygląda na dorabiany. W miarę na nowy, w białej otulinie. Mam wrażenie, że ktoś chciał dodatkowe gniazdko w tym miejscu i został pociągnięty taki przewód.
  • Specjalista elektryk
    Panterka89 napisał:
    Mam wrażenie, że ktoś chciał dodatkowe gniazdko w tym miejscu i został pociągnięty taki przewód.
    Bardziej prawdopodobne jest to, co napisał kolega w #3.
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Być może "na raty" w trakcie remontu pomieszczeń chciano w ramach modernizacji przejść na TN-C-S.

.........
    bumble napisał:
    Tak nie można łączyć zerowania i uziemienia.
    Można. Wiedząc, że układ sieci rozdzielczej(!), to TN-C, to w instalacji odbiorczej mogą być jednocześnie obwody w TN-S i TN-C.

bumble napisał:
    Nie ma rcd wiec należy się spodziewać tnc + pen
    Co to za twór tnc + pen?
  • Poziom 3  
    Rozebrałem tą magiczną skrzyneczkę i sytuacja wygląda następująco:

Z tego co widzę to od góry wchodzą dwa przewody trzy żyłowe ale jak na pierwszym obrazku widać jeden przewód zielono żółty jest nie podłączony, drugi wchodzi do wyłącznika.

Możliwe, że ten chaos w jakiś sposób pomoże w rozwiązaniu zagadki.
  • Poziom 11  
    A pralka? Stara,nowa,jaka wtyczka? Na zdjęciu widać jakby żółtozielony przewód podłączony był do wyłącznika.Jezeli masz układ sieci TN-C można wykonać mostek na bolec ochronny z żyły "PEN" Ale jeżeli nie znasz się na tym wezwij fachowca. Jeszcze jedno pytanie: Z której strony w gniazdku masz podłączony przewód fazowy?
  • Specjalista elektryk
    Rico75 napisał:
    Jeszcze jedno pytanie: Z której strony w gniazdku masz podłączony przewód fazowy?
    A jakie to ma znaczenie?
  • Użytkownik obserwowany
    zbich70 napisał:
    Rico75 napisał:
    Jeszcze jedno pytanie: Z której strony w gniazdku masz podłączony przewód fazowy?
    A jakie to ma znaczenie?

A chyba to określają przepisy.

Moderowany przez Łukasz-O:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Specjalista elektryk
    bumble napisał:
    A chyba to określają przepisy.
    Możesz podać które?
  • Poziom 11  
    zbich70 napisał:
    Rico75 napisał:
    A jakie to ma znaczenie?

Takie,że widziałem już numer jak ktoś podłączył przewód niebieski do obudowy chcąc "uziemić"sobie kuchenkę elektryczną i na obudowę szło napięcie po odwróceniu wtyczki wszystko było dobrze.
  • Poziom 3  
    Aktualnie mam nową i starą pralkę - mankament wyszedł przypadkowo w trakcie wymiany z starej pralki na nową.
    I owszem, z tego co widzę to żółtozielony przewód jak pisałem wchodzi do wyłącznika.
    Sprawdziłem właśnie próbnikiem i faza niestety jest z prawej ...
  • Specjalista elektryk
    Rico75 napisał:
    Takie,że widziałem już numer jak ktoś podłączył przewód niebieski do obudowy chcąc "uziemić"sobie kuchenkę elektryczną i na obudowę szło napięcie po odwróceniu wtyczki wszystko było dobrze.
    Nie ma sposobu na idiotów przyłączających przewód roboczy do obudowy. Tam ma być przyłaczona żyła ochronna PE, natomiast polaryzacja L i N nie ma znaczenia.
    EOT
  • Poziom 3  
    Dla rozwiązania wszelkich wątpliwości wygląda następująco:
    Faza jest z prawej strony.
  • Poziom 11  
    zbich70 napisał:
    Rico75 napisał:
    Nie ma sposobu na idiotów przyłączających przewód roboczy do obudowy. Tam ma być przyłaczona żyła ochronna PE, natomiast polaryzacja L i N nie ma znaczenia.
    EOT

To jest tak sama sytuacja jak "kopiąca woda z kranu" Bo jakiś deb.. przewód PEN wziął sobie z rury.
    Głupota ludzka jest jak kosmos.
  • Poziom 11  
    Panterka89 napisał:
    Dla rozwiązania wszelkich wątpliwości wygląda następująco:
    Faza jest z prawej strony.

Możesz spróbować zamienić przewody ale tylko w kwestii sprawdzenia.To gniazdo powinno być podłączone z wykonaniem podłączenia przewodu PEN z bolcem ochronnym.
  • Poziom 3  
    Ok,
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Mam nadzieję, że chaos który jest w tablicy mieszkaniowej w miarę możliwości wyjaśnił sytuację.
    Reasumując wszystko rozumiem, że przy takim podłączeniu w tablicy mogę podłączyć PEN przez bolec?
  • Poziom 34  
    Panterka89 napisał:
    Reasumując wszystko rozumiem, że przy takim podłączeniu w tablicy mogę podłączyć PEN przez bolec?

Zrobić możesz wszystko, to wolny kraj. A czy to będzie prawidłowe i bezpieczne? Nie wiadomo. A wtedy, w najgorszym przypadku... musisz się jednak liczyć z odpowiedzialnością karną za swoje czyny.
    Moja rada: zaproś elektryka.
  • Poziom 11  
    Panterka89 napisał:
    Ok,
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Mam nadzieję, że chaos który jest w tablicy mieszkaniowej w miarę możliwości wyjaśnił sytuację.

W Twoim przypadku nie ma innej możliwości (obecnie) Tak się robi jeżeli mamy układ TN-C .Nawet gdyby były tam trzy żyły to tak czy inaczej przewód ochronny podłączony w tablicy rozdzielczej będzie tam gdzie przewód neutralny(przynajmniej tak to powinno wyglądać)
  • Poziom 38  
    [quote="Szyszkownik Kilkujadek"]
    Panterka89 napisał:

A czy to będzie prawidłowe i bezpieczne? Nie wiadomo.
    Dlaczego ma być niebezpieczne ?
    50% Polski działa w takim systemie.
    A wtedy, w najgorszym przypadku... musisz się jednak liczyć z odpowiedzialnością karną za swoje czyny.
    Nie grozi za to odpowiedzialność karna.
    Nawet nie są wykroczeniem - mandatu karnego za to nie dostaniesz.
  • Poziom 34  
    CYRUS2 napisał:
    Dlaczego ma być niebezpieczne ?
    50% Polski działa w takim systemie.

Bo pytający, jako laik w dziedzinie elektryki może popełnić kilka różnych błędów, z których nie będzie sobie zdawał sprawy, a które to mogą nie tylko spowodować brak ochrony przy uszkodzeniu, ale nawet porażenie i bez uszkodzenia.
    CYRUS2 napisał:

Jak komuś się coś stanie to grozi.
  • Poziom 11  
    Bo pytający, jako laik w dziedzinie elektryki może popełnić kilka różnych błędów, z których nie będzie sobie zdawał sprawy, a które to mogą nie tylko spowodować brak ochrony przy uszkodzeniu, ale nawet porażenie i bez uszkodzenia.
    CYRUS2 napisał:

Jak komuś się coś stanie to grozi.

Masz rację,że bezpieczeństwo i życie ludzkie jest najważniejsze,ale autor wie że ma podłączyć przewód PEN do bolca ochronnego.Nie odbierz mnie źle wiem,że masz rację bo ja przewód od gazu też podłączę sobie sam ale wolę wezwać kogoś kto ma czujnik i papiery dla swojego i innych użytkowników bezpieczeństwa,żeby to zrobił albo sprawdził.