Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przyczepka SAM - Przyczepka SAM rejestracja w PL

cas-it-solutions 14 May 2019 10:11 4692 14
    cas-it-solutions

Level 3  
    Witam Forumowiczów,

Chciałbym odkopać pewien stary temat, bo różnie piszą na różnych forach, a przepisy się zmieniają co jakiś czas. Jak to jest z rejestracją takiej przyczepki a PL - można teraz czy nie można ? Mam przyczepkę SAM która przywiozłem z UK, stoi już na podwórku 3 rok i chciałbym się dowiedzieć czy jest szansa aby ją pojeździć tutaj. Niestety nie mam na nią żadnych papierów, nawet dowodu kupna...
    leonov
    Level 42  
    Nie ma takiej możliwości.

Moderated By gulson:

Istnieje taka możliwość.

Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    leonov wrote:
    Nie ma takiej możliwości.

Bzdury Waszmość wypisujesz!

@cas-it-solutions możesz zarejestrować ją jako SAM, ale musisz odbyć odpowiednią ścieżkę postępowania:
    Przyczepka musi przejść przegląd wraz z nabiciem tabliczki znamionowej w stacji diagnostycznej.
    W urzędzie komunikacji oprócz przeglądu, musisz złożyć oświadczenie, że przyczepę złożyłeś z części, które pozyskałeś legalnie.
    Nie pamiętam dokładnie czy to wszystko, ale w urzędzie na pewno podpowiedzą co i jak.
    Oczywiście przyczepa musi spełniać wymagania, aby przeszła przegląd. Czyli światła (łącznie z przeciwmgielnym), linka zabezpieczająca, uchwyt kulowy też żeby nie był jakiś szrot. Sama konstrukcja też nie może budzić zastrzeżeń diagnosty. :-)
    leonov
    Level 42  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    Bzdury Waszmość wypisujesz!
    Może nie tak że jest to niemożliwe, ale koszty i papierkologia z tym związana skutecznie odstrasza np. to " z końcem czerwca 2013 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakazują homologacji pojazdów SAM".

Albo "Pojazd typu SAM, jeśli tylko zostanie wyprowadzony na drogę, podlegać będzie obowiązkowi ubezpieczenia OC. Kary za brak OC dla właścicieli pojazdu marki SAM są dokładnie takie same, jak dla właścicieli wszystkich innych pojazdów. Co ważne, właściciel auta samoróbki polisę OC może wykupić tylko u niektórych ubezpieczycieli. Wyjątkiem są przypadki, kiedy SAM jest zarejestrowany – wtedy towarzystwo nie może odmówić ubezpieczenia OC, ale ma swoje sposoby do skutecznego zniechęcenia. Jakie? Zaporowe ceny składki OC."

Info https://www.mfind.pl/akademia/ciekawostki-ubezpieczeniowe/pojazd-sam-ubezpieczenie-oc/
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    leonov wrote:
    Może nie tak że jest to niemożliwe, ale koszty i papierkologia z tym związana skutecznie odstrasza np. to " z końcem czerwca 2013 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakazują homologacji pojazdów SAM".

Pytanie było o to czy można czy nie można. Nie o koszty.
    Odpowiedziałeś kategorycznie, że nie można. A teraz wykręcasz kota ogonem pisząc o kosztach.

A jak już piszemy o kosztach to nie taki diabeł straszny:
    https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-k...du-ktorego-marke-okresla-sie-jako-sam,a,44916
    http://www.pimot.eu/images/stories/NJ/DJP/DOKDJP_02.2019.pdf
    pawelr98
    Level 39  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    leonov wrote:

Pytanie było o to czy można czy nie można. Nie o koszty.
    Odpowiedziałeś kategorycznie, że nie można. A teraz wykręcasz kota ogonem pisząc o kosztach.

A jak już piszemy o kosztach to nie taki diabeł straszny:
    https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-k...du-ktorego-marke-okresla-sie-jako-sam,a,44916
    http://www.pimot.eu/images/stories/NJ/DJP/DOKDJP_02.2019.pdf

Problemem jest "jednostkowe dopuszczenie pojazdu".
    https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/pojazdy-typu-sam/31ng78e

Prościej i taniej to będzie zarejestrować w Czechach.
    leonov
    Level 42  
    Ale wymagane, dopuszczenie jednostkowe wiesz ile kosztuje ?

"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra sama tylko taksa urzędowa za wydanie decyzji o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu to 800 zł.

"Dodatkowo, według aktualnie obowiązujących zasad, za najprostsze badanie pojazdu – pod warunkiem, że wnioskujący o jego dopuszczenie do ruchu przedstawi kompletną dokumentację poświadczającą, że zbudowano go z podzespołów mających homologację i spełniających wszelkie wymogi – trzeba zapłacić kolejne 800-1000 zł. Jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana, wydatki będą 3-4 razy wyższe."
    cas-it-solutions

Level 3  
    Dzięki wszystkim za te szczegółowe dane :) Podliczyłem wszystkie opłaty i wyszło ok 1856 zł czyli:

-badanie techniczne 800
    -taksa urzędowa za wydanie decyzji o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu 800
    - Opłata za tablice rejestracyjne: samochodowe - 80,00 zł,
    -Opłata za wydanie: dowodu rejestracyjnego - 54,00 zł,
    - Opłata administracyjna - 121,50 zł. dotyczy motocykli, przyczep i naczep oraz ciągników rolniczych

Poprawcie mnie jeśli coś przeoczyłem.

Reasumując - lepiej kupić gotową przyczepkę z homologacją/badaniem/tablicami z Castoramy lub Obi. Lub jak kolega zasugerował - spróbować w Czechach. Ktoś miał już z tym doświadczenie? Trzeba tam się zjawić osobiście w urzędzie?
    User removed account
    Level 1  
    leonov
    Level 42  
    cas-it-solutions wrote:
    taksa urzędowa za wydanie decyzji o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu 800 zł
    Tak ale ... pod warunkiem, że wnioskujący o jego dopuszczenie do ruchu przedstawi kompletną dokumentację poświadczającą, że zbudowano go z podzespołów mających homologację i spełniających wszelkie wymogi .

cas-it-solutions wrote:
    Reasumując - lepiej kupić gotową przyczepkę z homologacją/badaniem/tablicami z Castoramy lub Obi
    Według mnie tak.
    kgs245
    Level 16  
    A mnie nie dziwi że stare zżarte przez korozję przyczepki są w dobrej cenie . Mam na myśli te które kiedyś były zarejestrowane i mają nabity numer . Musi tylko być wspawany odpowiednio w nową samoróbkę i do przeglądu , po remoncie ... . Proszę tego nie traktować jak namawianie do oszustwa , to tylko alternatywne rozwiązane często teraz stosowane. Polak na wszystko znajdzie sposób.
    bizon_126
    Level 30  
    Polak omija bo państwo utrudnia
    -Mam uprawnienia mag,
    -Materiał kupiłem w składzie stali na paragon
    -Burty alu na złomie
    -Belka tylnego zawieszenia z samochodu osobowego na auto złomie
    -Oświetlenie z adegro
    -Kable z hurtowni elektrycznej
    Wszystko legalnie a finalnie wyremontowałem starą
    zed71
    Level 23  
    przyczepy lekkie nają bezterminowy termin badania technicznego wiec mając papiery trzeba tylko ewentualnie przerejestrować i opłacić oc.
    cas-it-solutions

Level 3  
    Można zarejestrować ale jest to nieopłacalne - wszystkie opłaty to ok 1856 zł.