Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Opel Corsa 1,2 benzyna - Dźwięk terkotania silnika (film)

14 Maj 2019 21:18 174 5
  • Poziom 28  
    Witam niedawno kupiłem Corsę z silnikiem benzynowym 1229 ccm kod A 12 XER. To silnik z zmiennymi fazami rozrządu. Niestety w czasie pracy silnika słyszę obcy dźwięk. Coś w rodzaju terkotania.
    Moje pytanie do znawców: Czy jest to objaw wyciągniętego łańcucha rozrządu, czy też czegoś innego ? Dziękuję za opinie/sugestie i dołączam film.
    https://www.youtube.com/watch?v=myIDvd7OgXU&feature=youtu.be
    Dodam, że przebieg auta, wg. licznika to 110 tyś km. Rok produkcji 2014.
  • Poziom 26  
    Nie wiem czy ten dźwięk właśnie słyszę (głośne cykanie), ale w tych silnikach dziwnie głośno pracują wtryskiwacze. Niech ktoś przygazuje mocniej i przy zejściu obrotów (cut off) zobacz czy dźwięk nie ginie na chwilę.
  • Poziom 28  
    Jutro zrobię tę próbę z przygazowaniem i napiszę co i jak........
  • Poziom 28  
    Witam. To po kolei: Zrobiłem tę przygazówkę jak radził Chisel.
    Podnosiłem obroty do 4 - 5 tyś i w momencie jak puszczałem pedał (zjazd obrotów) to tego terkotania nie słyszałem, ale jak tylko obroty ustabilizowały się na biegu jałowym to tykanie wracało.
    Idąc też za sugestią Chisela przy pomocy zaimprowizowanego stetoskopu ( rurka przewodu hamulcowego około 30 cm wetknięta w gumowy przewód stetoskopu)osłuchałem okolice kolektora dolotowego i resztę silnika.
    Zatem okolica rozrządu,- niezbyt głośne jednolite szumienie.
    Pokrywa zaworów też bez sensacji.
    Natomiast okolica kolektora dolotowego to wyraźne terkotanie.
    Czy wyciągam prawidłowe wnioski myśląc, że rozrząd jest sprawny a to wtryskiwacze tak głośno pracują ? No i jaka byłaby tego przyczyna?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Ciekawe jest, że silnik np. x12xe w corsie B, w sensie wtryski tam, pracują cicho, w corsie C, też w miarę, a w corsie D silniki A.... już właśnie tak cykają. Jak oglądałem przed zakupem kilka sztuk, to każda cykała i też na początku myślałem, że coś uszkodzone ;-)
    TTTM.
  • Poziom 28  
    Żeglując w Google natrafiłem na podobny problem gdzie rozwiązaniem okazało się wymienienie zaworu wentylującego zbiornik paliwa. I rzeczywiście gdy u siebie przy pracującym silniku odpiąłem wtyczkę od tego zaworu to zaraz zapanowała cisza. Zawór ten umiejscowiony jest nad kolektorem dolotowym i na filmiku najlepiej widać go pomiędzy 37 a 47 sekundą. Tak wygląda winowajca po wymontowaniu:
    Opel Corsa 1,2 benzyna - Dźwięk terkotania silnika (film)
    W sklepie kosztował 95 zł a wymiana 5 minut. Silnik pracuje jakby przed chwilą z salonu wyjechał. Nowy zaworek też cichutko terkocze ale usłyszy go tylko osoba, która wie w czym rzecz. Wewnątrz auta absolutnie niesłyszalny.