Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Baza Danych Access - Tabele w relacyjnej bazie danych

dadzi5 14 May 2019 13:44 1635 7
    dadzi5
    Level 4  
    Witam.

Potrzebuję przygotować w Accessie bazę danych, dzięki której możliwe będzie wydawanie pewnym pracownikom odzieży roboczej.
    Możecie zerknąć, czy taki podział na tabele i relacje jest okej? Mam problem w tworzeniu formularzy/kwerend/raportów i wydaje mi się, że to może wina tabel i błędnych relacji.

Dzięki za odpowiedź,
    dadzi5
    Level 4  
    W pierwszym zamyśle miałem jedną tabelę, natomiast jak się okazało będzie bardzo dużo rodzajów ubrań i jeszcze więcej rozmiarów.
    Na zdjęciu przykład jednej koszulki polo, w wielu rozmiarach. Do tego dojdą koszule z krótkim i długim rękawem, spodnie, spódnice, buty, sweterki itp.. Więc robi się mnóstwo rekordów.. No i oczywiście rozmiary męskie i damskie mają inną rozmiarówkę. Jak w rekordach widać, zrezygnowałem również z oddzielnego pola na rozmiar, tylko zrobiłem jako rodzaj ubrania od razu nazwę i rozmiar.. Co myślisz?

• Helpful post
    AdamFilipek
    Level 20  
    Link
    Link

Rozmiar, typ, długość, podobszar, jednostka - to wszystko powinny być oddzielne tabele (powielanie danych).
    Ubranie damskie i męskie to powinna być jedna tabela.
  • Helpful post
    huluk
    Level 31  
    Czy w jednej czy w kilku i tak sumarycznie będzie tyle samo wpisów za to przeszukiwanie w przyszłości i łączenie będzie sprawniejsze, bo łączysz tylko jedną tabelę do jednego pola, przeszukanie robisz po jednym polu a nie po 2 i 2 tabelach z jedynie ewentualnym dodatkowym warunkiem na ubranie M lub D. Można za to pokusić się o dorzucenie tabeli z rodzajami - typu koszula, spodnie, spódnica, buty ... Wtedy część opisu w tej powyższej tabeli można pominąć. Tak samo rozmiarówkę wyrzucić w osobną tabelę.

EDIT: Pisaliśmy w tym samym czasie - kolega w poście wyżej ujął to bardziej zwięźle :)
    dadzi5
    Level 4  
    Przeczytałem te dwa artykuły i dziękuję za podesłanie :)

Tworzę w takim razie jedną tabelę Ubrania, gdzie będę przechowywał tylko ich rodzaj, czyli koszulka, spodnie itp oraz okres użytkowania i stan magazynowy?
    Drugą tabelę tworzę o nazwie Rozmiar i w polach wstawiam wszystkie rozmiary z podziałem na męskie i damskie.. Oddzielnie rozmiar do koszulki polo, w oddzielnym polu rozmiar spodni itp.. Dobrze rozumiem?

Tabela pracownicy chyba jest okej, natomiast tabela wypożyczenia zawiera również wiele danych. Nie za bardzo wiem, jak to połączyć również wszystko relacjami.. Obecnie zrobiłem (jak widać) ID ubrania damskiego/meskiego i w ten sposób połączyłem z resztą tabel..

Będę musiał utworzyć formularz (do wydawania odzieży), który po odpaleniu będzie pobierał ilość ze stanu magazynowego i przekazywał do danego pracownika, aby rzeczywisty stan był odzwierciedleniem danych. Dlatego nie chcę namieszać w tabelach i tego być pewnym przy Tworzeniu kwerend i formularzy.

Dodano po 42 [minuty]:

Stworzyłem coś takiego.. Natomiast w tabeli rozmiary, musiałbym stworzyć wiele rekordów, do każdej odzieży i pytanie czy tak byłoby okej?
    Zostaje mi jeszcze pytanie, czy stan magazynowy zrobić również w oddzielnej tabeli ?
    Nie mam pomysłu :(

Dodano po 26 [minuty]:

Tabele z ubraniami, połączone w jedną całość.
  • Helpful post
    AdamFilipek
    Level 20  
    Ja bym robił to jakoś tak:

W tabeli sl_Typ byłyby wpisy: "koszulka polo", koszula długi rękaw" itd., w kolumnie płeć "K" lub "M".

A z tym rozmiarem - to po zastanowieniu, myślę że jednak nie ma sensu tworzyć oddzielnej tabeli. Do tabeli ubranie możesz dodać sobie kolumnę np "symbol_rozmiaru" i tam wstawiać wartości typu "L", "XL", "M" itd.

Co to za wielkość - okres użytkowania?
    Ile czasu użytkownik użytkuje ubranie?
    dadzi5
    Level 4  

Stworzyłem takie oto relacje i tabele. Wszystko działa jak powinno i wszystkie dane wyświetlają mi się prawidłowo, pobierając je z innych tabel.
    Podstawowe formularze dodające nowego pracownika, do odpowiedniego działu działają.
    Mam teraz pewien dylemat. Mianowicie jak zrobić formularz, który po wyświetleniu będzie mógł wybrać danego pracownika z bazy, przypisać mu odzież którą chcemy mu wydać, a następnie odjął ze stanu magazynowego daną ilość i przekazał ją do pracownika. Domyślam się, że trzeba będzie zrobić jakieś kwerendy ale nie za bardzo wiem od czego zacząć. Jakbyście mieli jakieś wskazówki to będą one nieocenione :)

Pozdrawiam