Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 7741G - montaż modułu bluetooth

14 Maj 2019 16:20 426 10
  • Poziom 9  
    Witam, chciałbym zamontować wewnętrzny moduł bluetooth do laptopa Acer Aspire 7741G. Jestem po lekturze wielu podobnych tematów na tym forum.

Kupiłem moduł Broadcom BCM92045NMD i pozamieniałem kabelki według schematu modułu i złącza na płycie. Windows nie wykrywa żadnego nowego urządzenia.

Załączam schemat pinoutu z płyty. W którymś temacie na tym forum natknąłem się na informację, że "oprócz modułu czasami potrzeba dodatkowych elementów by moduł zadziałał". Czy dobrze rozumiem, że trzeba w jakiś sposób dać sygnał BLUETOOTH_EN żeby pojawiło się zasilanie na module?
  • Poziom 33  
    Kup sobie lepiej aw-nb159h bez kombinowania wszystko działa a jest lepszy sygnał bo jest podłączany do antenek a Twój moduł nie ma takiej możliwości.
  • Poziom 9  
    Skoro już kupiłem tamten moduł to wolałbym już go wykorzystać.

Czy mógłbym poprosić o pomoc? Moje podejrzenie to, że trzeba w jakiś sposób podać zasilanie, tylko nie wiem jak.

Fabrycznie nie było żadnego fizycznego przełącznika na obudowie. Może trzeba zewrzeć odpowiednie piny na płycie głównej?
  • Poziom 40  
    Zewrzyj piny 1 i 5 układu U23
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście po zwarciu tych pinów windows zaczął wykrywać nowe urządzenie, na razie co prawda jako nieznane, ale mam jeszcze nmoduł BCM92046 - spróbuję jego podpiąć.

Czy nie dało by się jednak w cywilizowany sposób podać sygnału BLUETOOTH_EN ?
    Czy na podstawie poniższych zrzutów z manuala jesteście w stanie stwierdzić jak to zrobić? Znalazłem że chodzi o GPIO57

Acer Aspire 7741G - montaż modułu bluetooth Acer Aspire 7741G - montaż modułu bluetooth Acer Aspire 7741G - montaż modułu bluetooth
  • Poziom 40  
    Podaj dokładny model laptopa, najlepiej oznaczenia płyty głównej.
    Bo tych Acerów było kilka wersji jak kojażę.

Z 1wszego schematu pokazany jest chyba KBC, na 2gim chipset lub CPU.
    Mimo podobnego oznaczenia pinu, to 2 różne układy, 2 różne sygnały...
    Nie zrobisz tego w ten sposób...
  • Poziom 9  
    Co do tej strony pinoutguide - widziałem i znam, według tego właśnie schematu łączyłem kabelki

W każdym razie kontynuując główny problem wątku - jak podać sygnał BLUETOOTH_EN do układu U23 z pierwszego postu?

Model laptopa
  • Spec od komputerów
    To chyba działa w ten sposób że jak podasz EN na U23 to on poda 3.3V na BCM. BT_ON na BCM zewrzyj do masy na wtyku.
  • Poziom 40  
    Fn+F3 nie działa? ;)
    W większości znanych mi laptopów BT włącza się razem z WiFi.
    Najwyżej może być problem ze sterownikami ATK (te od skrótów z "Fn")

Sygnałem Bluetooth_En zarządza KBC i tylko on.
    Jak ma być elegancko to sterowniki/bios muszą być OK.
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany.

Fn+F3 sterowało tylko Wi-Fi

Nie było możliwości wyboru co włączyć jak tutaj

Wgrałem nawet zmodowany bios (oczywiście przed bootowanego DOSa), podejrzewając że może w ukrytych opcjach biosu jest możliwość włączenia modułu - jednak nie.

Podłączyłem również moduł BCM92046 - ten sam efekt.

Okazało się, że źle zinterpretowałem ten schemat w odniesieniu do fizycznych pinów na płycie
    Acer Aspire 7741G - montaż modułu bluetooth Acer Aspire 7741G - montaż modułu bluetooth
    Jako że wtyczkę wkłada się od dołu, to pierwszy od lewej fizyczny pin (z białym grocikiem) potraktowałem jako ten z nr 4 na schemacie gdzie jest podawane napięcie 3V

Głupi błąd. Dziękuję wszystkim za pomoc.