Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy jest pobierany prąd? jak to prosto sprawdzić.

dio 15 Maj 2019 09:49 1683 73
 • #31
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  Krzysztof Kamienski napisał:
  https://botland.com.pl/pl/czujniki-pradu/523-czujnik-pradu-acs714-5a-do-5a-modul-pololu.html A dalej to już chyba proste......wiec całkowicie nadal się do tego celu. Reszta to komparator na µA 741 :D, tranzystor i przekaźnik.

  Oj, nie proste.
  Czułość 1,8 mV/10mA - i to ma wykrywać komparator na LM741? - toż on ma zbliżone (albo większe) napięcie niezrównoważenia ze wszystkimi tego konsekwencjami, których tak obawiał się tu wcześniej inny kolega.
  Bez sensu - wydać 35 zł na coś, co można zrobić zwykłym opornikiem 0,2 Ohm. I jeszcze dorabiać zasilanie 5V.
  A pisano tu wcześniej w temacie o podobnych układach - że się nie nadają.
  Czytać!

  Dodano po 6 [minuty]:

  _jta_ napisał:
  napięcie przy zerowym prądzie w zakresie od -40 mV do +40 mV (co odpowiada zakresowi prądów ponad 0.4 A), do tego zależne od temperatury - dla jednej temperatury może się ustawi, żeby 0 prądu dawało 0 sygnału, ale dla innej przy 0 prądu będzie sygnał, jak np. przy 20 mA.

  To jeszcze jeden powód dyskwalifikujący ten pomysł.

  Dodano po 7 [minuty]:

  _jta_ napisał:

  Dioda Schottky - 1N5820 jako tako by się nadawała,

  Można znaleźć diody Schottky 10-20A, które mają Uf≦0,4V przy If=3A na zimno (to ważne), tanie.
 • Licencja Pulsonix
 • #32
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Dość ważne jest, żeby po nagrzaniu spadek napięcia przy 10mA nie był zbyt niski - ale może pod tym względem dioda Schottky na większy prąd będzie lepsza, bo mało się nagrzeje. MBR1045 jest tania, na 10A (powinna mieć radiator), i wygląda na to, że powinna dać spadek napięcia powyżej 0.1V przy 10mA nawet po nagrzaniu.
 • Licencja Pulsonix
 • #34
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  _jta_ napisał:
  Dość ważne jest, żeby po nagrzaniu spadek napięcia przy 10mA nie był zbyt niski - ale może pod tym względem dioda Schottky na większy prąd będzie lepsza, bo mało się nagrzeje. MBR1045 jest tania, na 10A (powinna mieć radiator), i wygląda na to, że powinna dać spadek napięcia powyżej 0.1V przy 10mA nawet po nagrzaniu.

  Żadna dioda Schottky nie będzie mieć na tyle niskiego Uf, aby to przeszkadzało, napewno nie niższe niż 100mV, a my tu mierzymy napięcie z bocznika rzędu 10-20mV (bocznik 1-2 Ohm). Jeśli np. bocznik ma 1 Ohm to U=10mV i nawet jeśliby dioda przepuszczała od 20mV to nic nie szkodzi, a nawet lepiej.
  Radiator nie jest konieczny, każda dioda 10A TO-220 spokojnie wytrzyma 1,2W

  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  A czy nie lepiej byłoby wykorzystać jakiś czujnik przepływu prądu bazujący na efekcie Halla?

  Przecież dużo tu o tym pisano - że się tu nie nadają.
  Czytać! - najpierw, później pissć.
 • #35
  dio
  Poziom 11  
  Na początek - cieszy mnie ta dyskusja, dowiaduje się wielu nowych rzeczy, jako jednak nie-zawodowy elektronik. Ale przy tym pojawia się trudność, nie ogarniam już tych wszystkich informacji które podajecie i nie umiem ich przelać na schemat. Używacie pojęć nie do końca dla mnie zrozumiałych. Oczywiście nie będę nikogo prosił aby narysował dla mnie schemat, ale proszę o bardziej obrazkowy opis co z czym połączyć na schemacie, wtedy go narysuje i opublikuje tutaj do weryfikacji.
  Dla ułatwienia być może podam dodatkowe informacje o tym zasilaczu:
  Z dotychczasowego doświadczenia jak zasilacz był używany, to podłączane odbiorniki prądu zawsze pobierały raczej nie mniej niż 100mA, więc te 10mA to napisałem asekuracyjnie na wyrost.
  W większości przypadków pobór prądu mieścił się do 1A.... no max 1,5A w porywach 2A. O 3A napisałem bo tyle może wygenerować stabilizator.
  Priorytet w konstrukcji to cena elementów i prostota, dodatkowe elementy z radiatorem odpadają, gotowe moduły wcześniej proponowane też, ze względu na cenę.
 • #36
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Pytanie: czy będzie ci przeszkadzać, jeśli na czujniku prądu stracisz do 1V? Wskazane jest umieszczenie go przed stabilizatorem, żeby nie wpływał na stabilizację. Jeśli tak, to wstaw szeregowo diodę 1N540x (dowolna od 5400 do 5407), i równolegle do niej opornik (może 56 omów - sam LM350 potrzebuje 5mA do poprawnego działania, i ten prąd ma płynąć przez opornik dając niewielki spadek napięcia - 0.28V; jak do tego dojdzie 10mA odbiornika, to na oporniku byłoby 0.84V, ale prąd zacznie płynąć przez diodę). I do wykrywania, że napięcie pokazuje pobieranie prądu przez opornik, jakiś tranzystor PNP, np. BC557, plus parę oporników.

  Jak chcesz _bardzo_ prosty układ, a może być odrobinę drożej (ze 2zł) i spadek napięcia nawet nieco powyżej 1V, to tranzystor TIP42 z opornikiem 56 omów może załatwić sprawę: emiter do zasilania, _baza_ do wejścia LM350, opornik między bazę i emiter (konieczny, żeby prąd samego LM350 nie włączył sygnalizacji), kolektor poprzez opornik do układu sygnalizacji (np. LED-a). TIP42 ma dopuszczalny ciągły prąd bazy 3A (TIP36 ma 5A, ale jest znacznie droższy), powinien wytrzymać, a prąd pobierany przez opornik płynąc przez jego bazę umożliwi przepływ prądu przez kolektor i zaświecenie LED-a. Mam wrażenie, że taki układ był do sygnalizacji włączenia świateł w samochodzie, z tranzystorem germanowym dużej mocy (do kolektora była podłączona lampka do sygnalizacji działania świateł - jak się przepaliła żarówka, to nie było sygnału).
 • #37
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  LM393 zasil napięciem sprzed stabilizatora i sprzed bocznika (plus zasilania LM-a - do we. stabilizatora, minus zasilania LM-a przed bocznikiem, minus stabilizatora po boczniku). W zasilaniu - kondensator 100nF.
  Bocznik - opornik 2 Ohm o mocy min. 0,5W wstaw w ujemną szynę zasilania między "minusem" LM393 (masa wejściowa) a "minusem" stabilizatora (masa wyjściowa).
  Równolegle do bocznika - dioda Schottky np. MBR1035 https://www.onsemi.com/pub/Collateral/MBR1035-D.PDF - ale to możesz wstawić później.
  Wskazane będzie zbocznikować bocznik kondensatorami 47mikroF (elektrolit) oraz 100nF (ceramiczny) - ale to później.
  Do wejść LM393 podłącz:
  a. - "minus" po boczniku (czyli masa wyjściowa) - tam gdzie jest dołączony stabilizator,
  b. - napięcie referencyjne Vref: z Uwy stabilizatora (+12V) opornik 62k, z niego podkówka 100 Ohm (wskazany typ helitrim) i dalej opornik 47 Ohm i do masy wejściowej. Na ślizgaczu helitrima 100 Ohm będziesz miał regulowane Vref=10-30mV. Ze ślizgacza wskazane jest dać kondensator ok.100nF do masy we.
  Z wyjścia LM393 opornik 1k i szeregowo LED do +12V
  Trzeba będzie dodać obwód histerezy - ale to później, bo najpierw odpalisz sobie ten układ w pająku.
  Pozostaje Ci dojść do których wejść komparatora (są dwa wejścia: "-" i "+") dołączyć pkt a. oraz b - takie zadanie domowe. Czytaj notę katalogową - link był podany.
  Drugi komparator LM393 - wejścia razem na masę, wyjście "wisi".
  Narysuj schemat, będziemy się nad nim "pastwić". :D

  Dodano po 14 [minuty]:

  _jta_ napisał:
  Jak chcesz _bardzo_ prosty układ, a może być odrobinę drożej (ze 2zł) i spadek napięcia nawet nieco powyżej 1V, to tranzystor TIP42

  Widzę powrót do tej koncepcji... która jest rzeczywiście bardzo prosta, ale ma trzy wady:
  - odporność na zmiany temperatury - tragiczna,
  - duży spadek napięcia,
  - nie-skokowa zmiana stanu - LED będzie się powoli rozżarzał od jakiegoś prądu Imin, w dodatku to Imin będzie bardzo zależeć od temperatury.
  Jeśli te trzy sprawy nie maja dla Ciebie znaczenia - robić tym sposobem.
  Tyle, że TIP42 ma maxIb=2A,
  https://www.tme.eu/Document/62c9154ca01399ba901db24ef06c5f1c/TIP42CG.PDF
  ale wytrzyma, chociaż w podobnej cenie są BD911 i 2N6491 (maxIb=5A).
 • #38
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Tyle, że TIP42 ma maxIb=2A,

  W ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS noty katalogowej ST stoi jak wół I_B=3A.

  BD911 to NPN, jak PNP, to BD912 - dopuszczalny prąd bazy 5A (nota ST). Cena o 0.5zł wyższa. TIP36 też 5A, ale jest znacznie droższy.

  Jest jeszcze MJE2955 - tańszy od BD912, i dopuszczalny prąd bazy 6A (nota ON Semiconductor).

  Informacje o cenach i noty katalogowe ze strony http://semiconductors.com.pl/index.asp
 • #39
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  _jta_ napisał:
  W ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS noty katalogowej ST stoi jak wół I_B=3A.

  Daj link.
  Bo ja podałem link - nie czytałeś?
  To napiszę też tak: stoi jak byk 3A :D
  Mam wkleić obrazek?
  Znalazłem notę od ST
  https://eu.mouser.com/datasheet/2/389/tip42a-957232.pdf - ta?
  - tam pisze 3 ale mA. Sic!. Tej nocie nie można wierzyć, tym bardziej że prawie wszystkie noty jakie przejrzałem (ok. 10 not) podają 2A, tylko dwie podają 3A, w tym jedna 3mA.
  Ale to nie jest tak ważne (bo nawet jeśli ma 2A to wytrzyma 3A) abyś się musiał tak irytować.
  _jta_ napisał:
  BD911 to NPN

  Racja, pomyłka. Owszem, BD912.
  Ceny - czy ważna jest różnica 50gr. polskich?
  A zresztą - ceny z TME:
  TIP42 - 2,11 zł
  BD912 - 2,07 zł - najtańszy, bardzo popularny, 5A.
  2N6491 - 2,76 zł
 • #40
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Podałem link do sklepu (Semiconductors Bank), z którego brałem i ceny, i noty katalogowe. Hm... dla TIP42 dają notę z 1999 roku. ;) Semiconductors Bank:TIP42.
 • #41
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  Dyskusja zeszła... na bok. ale to też ma znaczenie.
  Czasem noty od różnych producentów podają różne wartości, czasem są błędy, czasem noty są identyczne - np.jeden kupił licencję na produkcję od drugiego, nie opracował własnej noty tylko publikuje notę licencyjną pod własnym szyldem.
  Link który podałem - błąd "3mA".
  Wklep w google TIP42 datasheetcatalog i otwórz pierwszy link - to większość (zapewne nie wszystkie) dostępnych w sieci not katalogowych, przejrzyj je. Większość z nich podaje 2A, nieliczni - 3A.
  Zdarza się, że ten sam typ od różnych producentów ma różne niektóre parametry - i pewnie tu tak jest. A że nie ma w sklepie wyboru, czasem brak na nim logo i nie wiadomo kto jest producentem - lepiej założyć że ma 2A.
  Poza tym z praktyki wiadomo, że jeśli wytrzymuje 2A to wytrzyma też 3A, chociaż praca "na krawędzi"...?
  Swoja drogą pierwotnym producentem TIP był Texas Instruments (acronim Texas Instruments Power): https://www.datasheets360.com/pdf/-9080863718651833129 - nota podawała 3A, ale to było dawno temu i na pewno technologia się zmieniła.
  _jta_ napisał:
  Podałem link do sklepu (Semiconductors Bank)

  To tak "nietypowy sklep" - nie lepiej znany, wielki, o dużym asortymencie jakim jest TME? https://www.tme.eu/pl/katalog/ - ma dobrą szukajkę.
 • #42
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Jak dla mnie, pozostawia sobie ona sporo do życzenia - zajrzyj na stronę Semiconductors Bank i porównaj, ile tranzystorów widzisz na ekranie tam, a ile w TME. Zaletą TME jest to, że można wpisać parametry wyszukiwania, ale zanim je wpiszę, to w Semiconductors Bank znajdę... jeśli jest, bo wbrew temu, co sugeruje nazwa, wybór mają tam mierny. Byłoby fajnie, gdyby można było kliknąć "pokaż tranzystory o dopuszczalnym prądzie bazy 3A i więcej", ale (1) to nie jest parametr, według którego można wybierać, i (2) nie ma wybierania zakresu, trzeba kliknąć każdą wartość. Poza tym, jak nie ma mocnego komputera i szybkiego łącza, to TME wyświetla dużo wolniej.
 • #43
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  _jta_ napisał:
  zajrzyj na stronę Semiconductors Bank i porównaj, ile tranzystorów widzisz na ekranie tam, a ile w TME

  Inna organizacja strony - TME ma szukajkę. Napisałeś to tak, jakbyś szukajkę uważał za wadę.
  _jta_ napisał:
  w Semiconductors Bank znajdę... jeśli jest, bo wbrew temu, co sugeruje nazwa, wybór mają tam mierny.

  Ano właśnie - pisałem o asortymencie. Poważnie, przedkładasz tak siermiężny sklepik nad TME? - toż ich się nawet nie da porównywać
  _jta_ napisał:
  Byłoby fajnie, gdyby można było kliknąć "pokaż tranzystory o dopuszczalnym prądzie bazy 3A i więcej", ale (1) to nie jest parametr, według którego można wybierać,

  Szukajka nie może być zbyt skomplikowana bo w niej zginiesz i stracisz za dużo czasu. A maxIb to parametr tak mało ważny/rzadko potrzebny (jak i ten układ z tematu), że...
  Zobacz szukajkę u Farnell'a, w Mouser.
  _jta_ napisał:
  nie ma wybierania zakresu, trzeba kliknąć każdą wartość.

  Jest wybór zakresu - przyjrzyj się dobrze.
  _jta_ napisał:
  jak nie ma mocnego komputera i szybkiego łącza, to TME wyświetla dużo wolniej.

  Bez ja* - poważnie? Nigdy nie zauważyłem. Ale jeśli, to wynika z zalety jaką jest wielka ilość informacji na stronie. Znowu zaletę przyjmujesz za wadę.
 • #44
  CYRUS2
  Poziom 38  
  Koledzy ze sobą polemizują.
  Ale to temat autora i autor mieć z tego pożytek.
  dio napisał:
  Ale przy tym pojawia się trudność, nie ogarniam już tych wszystkich informacji które podajecie i nie umiem ich przelać na schemat. Używacie pojęć nie do końca dla mnie zrozumiałych.
  Autor już dawno się zagubił, a teraz ma zupełny mętlik w głowie.
  Narysujcie autorowi każdy po swoim schemacie, przynajmniej autor ogarnie o czym piszecie.
  Autor ma robić układ i autor ma ocenić które rozwiązanie wybrać.
  Schematów dla autora brak.
  dio napisał:
  więc te 10mA to napisałem asekuracyjnie na wyrost.
  W większości przypadków pobór prądu mieścił się do 1A.... no max 1,5A w porywach 2A.
  Prąd jest „na wyrost” i nie wiadomo jaki próg prąd prądowy realnie autor potrzebuje.
  trymer01 napisał:
  Widzę powrót do tej koncepcji... która jest rzeczywiście bardzo prosta, ale ma trzy wady:.......
  - nie-skokowa zmiana stanu - LED będzie się powoli rozżarzał od jakiegoś prądu Imin
  Jest jeszcze jedna wada.
  Niemożliwość ustalenia konkretnego progu prądowego.
  Nie chodzi tu o płynne zaświecanie.
  Ja też kombinowałem, i znam układ o czułości 200-300mV.(bez scalaka).
  Ale progu prądowego się nie ustawi.
  Koncepcja z napięciem 100mV bezwzględnie wymaga użycia układu scalonego.
 • #45
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Niemożliwość ustalenia konkretnego progu prądowego.

  Jeden element więcej, i można ustawić - wystarczy ten prąd (5 mA wymagane do prawidłowego działania zamiast przez opornik baza-emiter puścić przez dodatkowy tranzystor, którego baza będzie połączona z minusem przez opornik tak dobrany, by przewodził prąd równy progowemu (czyli np. dla β=100 i progu 5mA prąd bazy powinien być 50uA, a więc opornik 220k). Dodatkowo, można uzyskać skokowe włączanie LED-a - podłączając ten opornik do LED-a (wtedy byłby nieco mniejszy). Równolegle do LED-a będzie potrzebny opornik - żeby prąd "zerowy" tranzystora, i prąd opornika bazy nie powodowały jego świecenia. W sumie: 2 tranzystory, LED, 3 oporniki.
 • #46
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  _jta_ napisał:
  Niemożliwość ustalenia konkretnego progu prądowego.

  Jeden element więcej, i można ustawić - wystarczy ten prąd (5 mA wymagane do prawidłowego działania zamiast przez opornik baza-emiter puścić przez dodatkowy tranzystor, którego baza będzie połączona z minusem przez opornik tak dobrany, by przewodził prąd równy progowemu (czyli np. dla β=100 i progu 5mA prąd bazy powinien być 50uA, a więc opornik 220k). Dodatkowo, można uzyskać skokowe włączanie LED-a - podłączając ten opornik do LED-a (wtedy byłby nieco mniejszy). Równolegle do LED-a będzie potrzebny opornik - żeby prąd "zerowy" tranzystora, i prąd opornika bazy nie powodowały jego świecenia. W sumie: 2 tranzystory, LED, 3 oporniki.

  Tego to nawet ja nie rozumiem.
 • #47
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 34  
  CYRUS2 napisał:
  Narysujcie autorowi każdy po swoim schemacie, przynajmniej autor ogarnie o czym piszecie.

  Przyłączam się. Prosimy o schematy.
 • #48
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  CYRUS2 napisał:
  Koledzy ze sobą polemizują.
  Ale to temat autora i autor mieć z tego pożytek.
  dio napisał:
  Ale przy tym pojawia się trudność, nie ogarniam już tych wszystkich informacji które podajecie i nie umiem ich przelać na schemat. Używacie pojęć nie do końca dla mnie zrozumiałych.
  Autor już dawno się zagubił, a teraz ma zupełny mętlik w głowie.
  Narysujcie autorowi każdy po swoim schemacie, przynajmniej autor ogarnie o czym piszecie.
  Autor ma robić układ i autor ma ocenić które rozwiązanie wybrać.
  Schematów dla autora brak.
  dio napisał:
  więc te 10mA to napisałem asekuracyjnie na wyrost.
  W większości przypadków pobór prądu mieścił się do 1A.... no max 1,5A w porywach 2A.
  Prąd jest „na wyrost” i nie wiadomo jaki próg prąd prądowy realnie autor potrzebuje.
  trymer01 napisał:
  Widzę powrót do tej koncepcji... która jest rzeczywiście bardzo prosta, ale ma trzy wady:.......
  - nie-skokowa zmiana stanu - LED będzie się powoli rozżarzał od jakiegoś prądu Imin
  Jest jeszcze jedna wada.
  Niemożliwość ustalenia konkretnego progu prądowego.
  Nie chodzi tu o płynne zaświecanie.
  Ja też kombinowałem, i znam układ o czułości 200-300mV.(bez scalaka).
  Ale progu prądowego się nie ustawi.
  Koncepcja z napięciem 100mV bezwzględnie wymaga użycia układu scalonego.

  A czy tu jest jakiś obowiązek rysowania "gotowców"?
  Podałem opis układu, bardzo dokładny i jednoznaczny, niech autor tematu się troszkę postara i wykaże, tym bardziej że sam nie potrafi do końca sprecyzować warunków. Dlatego moja propozycja dotyczy bezpiecznie dużego zakresu 10mA - 3A, który autor może sobie zawęzić.
  To jest forum - dyskutujemy, niekoniecznie rozwiązujemy wszystkie problemy. Może jeszcze zbudować układ?
  Jeśli autor nie potrafi narysować schematu, to nie potrafi go zbudować i uruchomić.
  Próg działania - "płynne rozżarzanie LED-a" to efekt właśnie braku możliwości ustalenia konkretnego progu, to będzie płynne. Tranzystor zaczyna otwierać się przy Ube=0,4 - 0,5V i to zależy od temperatury- Ib oraz Ic rosną płynnie od nA, przez µA i ma aż do A.
  Ale, biorąc pod uwagę że te 10mA podano na wyrost (wartość zaniżona), to można tak wyregulować układ, aby przy 10mA LED już widocznie żarzył się, a powyżej będzie świeci jasno. Jako wskaźnik - może być, to nie miernik. Tyle, że odporność na zmiany temp. będzie tragiczna - a tu wymagań nie znamy.
 • #49
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Tego to nawet ja nie rozumiem.

  "Tego", to znaczy czego konkretnie? Tego, jak to połączyć, czy tego, na jakiej zasadzie ma działać, czy tego, że LED będzie się włączał skokowo? Czy jeszcze czegoś innego?
 • #50
  vodiczka
  Poziom 43  
  trymer01 napisał:
  A czy tu jest jakiś obowiązek rysowania "gotowców"?
  Nie ma takiego obowiązku :) Popieram propozycję kolegi Cyrus2 ale nie musisz się do niej zastosować.
  trymer01 napisał:
  Jeśli autor nie potrafi narysować schematu, to nie potrafi go zbudować i uruchomić.
  Nie masz racji, przechodziłem przez taki etap, że potrafiłem czytać schematy i na ich podstawie zbudować układ ale nie potrafiłem narysować schematu.
  Nauka czytania w dzieciństwie, często poprzedza naukę pisania.
 • #51
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 34  
  trymer01 napisał:
  A czy tu jest jakiś obowiązek rysowania "gotowców"?

  Nie ma. Ja tylko grzecznie poprosiłem.
 • #52
  CYRUS2
  Poziom 38  
  vodiczka napisał:
  Nie masz racji, potrafiłem czytać schematy i na ich podstawie zbudować układ ale nie potrafiłem narysować schematu.
  Ja w roku 1967 zrobiłem pierwszy wzmacnaicz lampowy wg.schematu i uruchomiłem.
  Działał doskonale.
  Uruchomiłem nie posiadając żadnego miernika.
  Dlatego, że w tamtych czasach miernik kosztował kwotę 5 tys.zł. na obecne pieniądze.
  Byłem uczniem liceum ogólnokształcącego.
  W tym dziale początkujący radioamatorzy nie potrafią policzyć i zaprojektować.
  Radioamator powinien dostać dobry schemat.
  trymer01 napisał:
  Tego to nawet ja nie rozumiem.
  Bo ta uwaga nie dotyczy propozycji kolegi Trymer.
  W układzie kolegi Trymer można to zrobić.

  Ta uwaga dotyczy propozycji kolegi jta.
  Rozwiązania w który nie ma układu scalonego komparatora.
  _jta_ napisał:
  Jeden element więcej, i można ustawić - wystarczy ten prąd (5 mA wymagane do prawidłowego działania zamiast przez opornik baza-emiter puścić przez dodatkowy tranzystor
  To oznacza że teksty kolegi "prozą" są wybrakowane.
  Brakuje dodatkowych elementów.

  LED zapala siei płynnie -niech kolega pokaże jak ustawić prąd przy którym LED zacznie się włączać.
  Kolego jta - proszę narysować kompletny schemat.
 • #53
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Kolego jta - proszę narysować kompletny schemat.

  To daj mi narzędzie do szybkiego i wygodnego rysowania - w tych, które znam, rysowanie zajmuje więcej czasu, niż mogę na to przeznaczyć.

  To oznacza że teksty kolegi "prozą" są wybrakowane.

  Albo ty nie rozumiesz prozy - ale nie mogę specjalnie dla ciebie układać poezji, za dużo czasu to zajmuje, potrzebuję go na coś ważniejszego.
 • #54
  Slawek K.
  Poziom 30  
  Do kolegi @_jta_, na forum jest narzędzie o nazwie "Cytowanie sekektywne" przy każdym poście, i tu prośba o używanie, bo umieszczanie kopiowanych tekstów w kursywie jest bardzo uciąźliwe w czytaniu gdyż trzeba przeszukiwać cały wątek i wyławiać kawałki tekstu z postów aby wiedzieć kogo kolega cytuje, z góry dziękuję.

  Pozdr
 • #55
  dio
  Poziom 11  
  Jest pierwszy schemat, wieczorem będzie drugi.
  Brak czasu...
  Czy jest pobierany prąd? jak to prosto sprawdzić.
 • #56
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  _jta_ napisał:
  Tego, jak to połączyć, czy tego, na jakiej zasadzie ma działać, czy tego, że LED będzie się włączał skokowo?

  Jak to połączyć - "wyjdź z siebie, stań z boku" i przeczytaj tamten swój opis - dla osoby niebędącej Tobą jest niezrozumiały.
  A jeśli nie wiem jak połączyć - to nie wiem i reszty.
  vodiczka napisał:
  Popieram propozycję kolegi Cyrus2 ale nie musisz się do niej zastosować.

  Dziękuję uprzejmie za zezwolenie. :D
  A na serio - pisałem to pod adresem kol. CYRUS2, jego nalegania n/t schematu były dość obcesowe.
  vodiczka napisał:
  Nie masz racji, przechodziłem przez taki etap, że potrafiłem czytać schematy i na ich podstawie zbudować układ ale nie potrafiłem narysować schematu.

  Jestem innego zdania. Zbudować układ to nie znaczy że ten układ będzie działał. Nie wystarczy zbudować, trzeba wiedzieć jak działa, na co zwrócić uwagę, jak uruchomić i wyregulować. Bez tego na nic schemat, a jeśli się to wie - to wtedy narysować schemat wg opisu to betka.
  W końcu to forum elektroniczne - to gdzie można od użytkownika oczekiwać takiej umiejętności jeśli nie tu?
  Nauczony doświadczeniem (ja myślę, projektuję, liczę i rysuję, a użytkownik nie potrafi uruchomić, pomierzyć, robi proste błędy, myli opis "niedziałania" - ręce opadają bo nic z tego nie wychodzi) - nie rysuję.
  Poza tym, pisałem:
  trymer01 napisał:
  niech autor tematu się troszkę postara i wykaże

  Daję wędkę i to za mało? Koniecznie muszę rozdawać ryby?
  "Jeden schemat jest wart więcej niż tysiąc słów" - ale kto ma go narysować? - ja, który doradzam, czy obdarowany opisem, w którego interesie to leży? - czy Wam się koledzy coś nie pokręciło?
  _jta_ napisał:
  To daj mi narzędzie do szybkiego i wygodnego rysowania

  Ależ jest takie - kliknij zakładkę "odpowiedz" (pełna odpowiedź - nie okienko szybkiej odpowiedzi) jest opcja "Rysuj schemat". Otwiera się EasyEDA, gdzie warto założyć konto, rysuje sie szybko i wygodnie, chociaż edytor dość ubogi, symulator nie działa, edytor PCB - nie wiem. Ale do rysowania schematów jest OK, tym bardziej że jest opcja wklejenia schematu na forum do dalszej edycji przez innych uczestników.
  Nie wiedziałeś o tym?
  _jta_ napisał:
  To oznacza że teksty kolegi "prozą" są wybrakowane.
  Albo ty nie rozumiesz prozy - ale nie mogę specjalnie dla ciebie układać poezji, za dużo czasu to zajmuje, potrzebuję go na coś ważniejszego.

  "Wybrakowane" to zbyt wiele powiedziane, ale nie trzeba się obrażać.
  Ja też jestem zdania że tamten opis jest niezrozumiały - ale tak jest z opisami.
  Dlatego swój opis przeglądałem i poprawiałem kilka razy aby był jasny i jednoznaczny - i wiem, że ktoś uważnie go czytający da radę narysować schemat bez wątpliwości.
  Slawek K. napisał:
  Do kolegi @_jta_, na forum jest narzędzie o nazwie "Cytowanie sekektywne" przy każdym poście, i tu prośba o używanie

  Kol. _jta_ pisze prawdopodobnie z tel. albo tabletu - samo pisanie jest uciążliwe, cytowanie również, podobnie z rysowaniem schematu.
 • #57
  Slawek K.
  Poziom 30  
  Zobacz jak Twoj post jest bardzo czytelny w przypadku cytowania, kolegi @_jta_ niestety nie. Pisanie z tableta czy telefonu nie jest tu usprawiedliwieniem, wątek staje sie chaotyczny i budzi wiele nieporozumień.

  Pozdr
 • #58
  vodiczka
  Poziom 43  
  trymer01 napisał:
  A na serio - pisałem to pod adresem kol. CYRUS2, jego nalegania n/t schematu były dość obcesowe.
  Nie odebrałem ich jako kierowanych do kolegi a raczej do wszystkich "pomagaczy" w temacie
  CYRUS2 napisał:
  Koledzy ze sobą polemizują.
  Ale to temat autora i autor mieć z tego pożytek....
  Autor już dawno się zagubił, a teraz ma zupełny mętlik w głowie.
  Narysujcie autorowi każdy po swoim schemacie, przynajmniej autor ogarnie o czym piszecie.
  :
 • #59
  _jta_
  Specjalista elektronik
  :arrow: #55 - Blisko, ale jeszcze nie całkiem to, o co chodzi. Problem w tym, że trudno przewidzieć, jak podzieli się prąd między diodę D1 i bazę tranzystora Q1. Jeśli Q1 wytrzymuje prąd bazy kilka A, to D1 jest zbędna, można ją usunąć, tylko przyda się opornik równoległy do LED-a - tranzystor o dużej mocy może i bez pobierania prądu z zasilacza dawać prąd, który spowoduje lekkie świecenie. Jeśli nie wytrzymuje - to lepiej, żeby przez jego bazę nie popłynął za duży prąd - o co może nie będzie trudno, jeśli D1 będzie miała niskie napięcie przewodzenia. Ale wtedy przy małym prądzie pobieranym z zasilacza LED nie zaświeci. Czyli schemat z małymi poprawkami (wyciąć D1, dodać opornik równolegle do LED-a) nadaje się do użycia z tranzystorem, który wytrzyma duży prąd bazy; jak ma być tranzystor małej mocy, to będzie więcej kombinowania, trzeba by, zamiast łączyć bazę wprost do wejścia LM350, podłączyć ją do dzielnika (może 1k do wejścia LM350, ze 33k do masy), D1 zostaje, opornik równoległy do LED-a się przyda.

  Co do EasyEDA - kiedyś tego używałem i było znośne, potem coś pozmieniali i po pierwsze rysuje się gorzej, po drugie przestało mi działać wklejanie na forum. Jak ostatnio próbowałem, to czas potrzebny na narysowanie bardzo prostego układu jest dłuższy, niż mogę na to poświęcić. Więc niestety odpada.
 • #60
  rafcio_21
  Poziom 28  
  dio napisał:
  Na plusie, tak mi się wydaję.
  Chcę zbudować zasilacz który będzie miał 2 kontrolki.
  Jedna - czy jest napięcie - po włączeniu zasilacza.
  Druga - czy jest pobierany z jego wyjścia jakikolwiek prąd - wtedy się zapala.

  A taki układ by ci się nie sprawdził
  3,98 zł 6%OFF | Wysokiej jakości DC 100 V 10A woltomierz amperomierz niebieski + czerwony LED Amp podwójny cyfrowy V metromierz
  https://s.click.aliexpress.com/e/VAWXWXA