Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom

14 Maj 2019 21:35 87 2
  • Poziom 10  
    Cześć,
    Mój laptop zawiesza się lub resetuje podczas pierwszego uruchomienia po dłuższym czasie nieużywania. Ostatnio dzieje się to zawsze (albo prawie zawsze), kiedy włączam komputer po powrocie z pracy do domu, na ekranie prośby o hasło do szyfrowania pełnodyskowego (mniej więcej w tym samym momencie po uruchomieniu). W przeszłości miało to miejsce też w innych momentach podczas uruchamiania lub krótko po (zatem przypuszczam, że nie ma to związku z tym ekranem prośby o hasło). Kolejne uruchomienie laptopa przebiega obecnie bez żadnych zakłóceń.

Ogólnie wydaje mi się, że problem jest sprzętowy - stąd wybór działu.

Podobna sytuacja występuje po powrocie ze stanu wstrzymania - po kilku-kilkunastu sekundach (często już chwilę po zakończeniu wszystkich operacji związanych z wybudzeniem) komputer się albo zawiesza, albo restartuje.

Problem nie występuje jeśli komputer już przez jakiś czas działa. Laptop jest stabilny pod obciążeniem, memtest jest czysty. Poza opisanym (i ew. problemami z wydajnością ze względu na wiek) nie mam innych sprzętowych problemów z tym komputerem.

Reset ustawień BIOSu nie pomógł, jednak pewnie nie był on pełny (bo data i godzina przetrwały reset). Dawniej potrafiłem przez ponad miesiąc nie wyłączać komputera a tylko go usypiałem (i Linux dawał radę).

Toshiba Satellite A300 PSAGCE-04H00GPL
    Laptop z końca 2008r.
    System: Linux Ubuntu 16.04 LTS mieszany (kernel 64-bit, reszta programów 32-bit), problem występował też na Ubuntu 14.04 i innych kernelach

Szczegóły:
    Spoiler:
    BIOS najnowszy (INSYDE 2.20 12/07/2009)
    Procesor: Intel Core 2 Duo T5800 @ 2.00GHz
    Pamięć: 3GB (1GB+2GB)
    Karta graficzna: AMD Radeon HD 3450

Używam szyfrowania pełnodyskowego wbudowanego w Linuksa (LUKS).

Problem występuje mniej więcej od stycznia b.r. Najpierw występował sporadycznie po powrocie ze stanu wstrzymania, później stopniowo coraz częściej. Kiedyś mi się wydawało, że żeby skutecznie uruchomić komputer, muszę odłączyć zasilacz i baterię na chwilę (co powoduje reset embedded controllera), jednak mógł to być tylko przypadek.

Kiedy komputer się resetuje, to jakby się na chwilę wyłącza, dysk twardy i wentylator się zatrzymują a po ok. sekundzie uruchamia się od nowa. Kiedy komputer się zawiesza, reaguje tylko na przytrzymanie przycisku zasilania przez kilka sekund (np. SysRq+B nie działa).

Wentylator czyszczę co jakiś czas odkurzaczem, ale pasty termoprzewodzącej nigdy nie wymieniałem. Dawniej, kiedy wentylator był zakurzony, Linux podczas obciążenia tylko zmniejszał taktowanie procesora a komputer mimo to pracował stabilnie.

Problem nie występuje podczas przejścia w tryb uśpienia "freeze" kernela Linuksa (jakby quasi-uśpienie bez użycia BIOS-u, przestawienie wszystkich urządzeń w tryb niskiego zużycia energii i oczekiwanie na przerwanie procesora: opis trybu freeze).

Przed chwilą puściłem na co najmniej 30 minut program z distributed.net na obu rdzeniach, temperatury nie przekroczyły wartości zalecanych a system pracował stabilnie. Jakiś czas temu puściłem memtesta na noc, nie znalazł żadnych błędów.
    Code:
    mateusz@mateusz-ubuntu:~$ sensors

coretemp-isa-0000
    Adapter: ISA adapter
    Core 0:       +74.0°C  (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)
    Core 1:       +80.0°C  (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)

mateusz@mateusz-ubuntu:~$ sensors

(w dmesg jest jeden komunikat o przekroczeniu temperatury CPU, jednak było to zdarzenie jednorazowe i nie wskazuje na problemy z przegrzewaniem się komputera)

Załączam dmesg (wyjście diagnostyczne kernela Linuksa), oraz lspci (listę urządzeń PCI).

Forum i internet przeszukałem, chociaż trudno było zbudować odpowiednie zapytanie.

Załączam stare zdjęcie sekcji zasilającej płyty głównej. Z góry dziękuję za sugestie.
  • Poziom 10  
    boro1234567 napisał:
    Na samej baterii tak samo?

Bateria padła (ma pojemność 12% znamionowej), więc nie udało mi się tego ustalić. Spróbuję na innym zasilaczu jak mi siostra przywiezie.

boro1234567 napisał:
    Bolączką tych laptopów jest NEC, pomaga wymiana na tantale.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2791732&highlight=

Dziękuję, na razie się z wymianą wstrzymam bo laptop jeszcze działa.