Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom

matjon 14 May 2019 21:35 1425 27
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  matjon
  Level 12  
  Cześć,
  Mój laptop zawiesza się lub resetuje podczas pierwszego uruchomienia po dłuższym czasie nieużywania. Ostatnio dzieje się to zawsze (albo prawie zawsze), kiedy włączam komputer po powrocie z pracy do domu, na ekranie prośby o hasło do szyfrowania pełnodyskowego (mniej więcej w tym samym momencie po uruchomieniu). W przeszłości miało to miejsce też w innych momentach podczas uruchamiania lub krótko po (zatem przypuszczam, że nie ma to związku z tym ekranem prośby o hasło). Kolejne uruchomienie laptopa przebiega obecnie bez żadnych zakłóceń.

  Ogólnie wydaje mi się, że problem jest sprzętowy - stąd wybór działu.

  Podobna sytuacja występuje po powrocie ze stanu wstrzymania - po kilku-kilkunastu sekundach (często już chwilę po zakończeniu wszystkich operacji związanych z wybudzeniem) komputer się albo zawiesza, albo restartuje.

  Problem nie występuje jeśli komputer już przez jakiś czas działa. Laptop jest stabilny pod obciążeniem, memtest jest czysty. Poza opisanym (i ew. problemami z wydajnością ze względu na wiek) nie mam innych sprzętowych problemów z tym komputerem.

  Reset ustawień BIOSu nie pomógł, jednak pewnie nie był on pełny (bo data i godzina przetrwały reset). Dawniej potrafiłem przez ponad miesiąc nie wyłączać komputera a tylko go usypiałem (i Linux dawał radę).


  Toshiba Satellite A300 PSAGCE-04H00GPL
  Laptop z końca 2008r.
  System: Linux Ubuntu 16.04 LTS mieszany (kernel 64-bit, reszta programów 32-bit), problem występował też na Ubuntu 14.04 i innych kernelach

  Szczegóły:
  Spoiler:
  BIOS najnowszy (INSYDE 2.20 12/07/2009)
  Procesor: Intel Core 2 Duo T5800 @ 2.00GHz
  Pamięć: 3GB (1GB+2GB)
  Karta graficzna: AMD Radeon HD 3450

  Używam szyfrowania pełnodyskowego wbudowanego w Linuksa (LUKS).

  Problem występuje mniej więcej od stycznia b.r. Najpierw występował sporadycznie po powrocie ze stanu wstrzymania, później stopniowo coraz częściej. Kiedyś mi się wydawało, że żeby skutecznie uruchomić komputer, muszę odłączyć zasilacz i baterię na chwilę (co powoduje reset embedded controllera), jednak mógł to być tylko przypadek.

  Kiedy komputer się resetuje, to jakby się na chwilę wyłącza, dysk twardy i wentylator się zatrzymują a po ok. sekundzie uruchamia się od nowa. Kiedy komputer się zawiesza, reaguje tylko na przytrzymanie przycisku zasilania przez kilka sekund (np. SysRq+B nie działa).

  Wentylator czyszczę co jakiś czas odkurzaczem, ale pasty termoprzewodzącej nigdy nie wymieniałem. Dawniej, kiedy wentylator był zakurzony, Linux podczas obciążenia tylko zmniejszał taktowanie procesora a komputer mimo to pracował stabilnie.

  Problem nie występuje podczas przejścia w tryb uśpienia "freeze" kernela Linuksa (jakby quasi-uśpienie bez użycia BIOS-u, przestawienie wszystkich urządzeń w tryb niskiego zużycia energii i oczekiwanie na przerwanie procesora: opis trybu freeze).

  Przed chwilą puściłem na co najmniej 30 minut program z distributed.net na obu rdzeniach, temperatury nie przekroczyły wartości zalecanych a system pracował stabilnie. Jakiś czas temu puściłem memtesta na noc, nie znalazł żadnych błędów.
  Code:
  mateusz@mateusz-ubuntu:~$ sensors
  
  coretemp-isa-0000
  Adapter: ISA adapter
  Core 0:       +74.0°C  (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)
  Core 1:       +80.0°C  (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)

  mateusz@mateusz-ubuntu:~$ sensors

  (w dmesg jest jeden komunikat o przekroczeniu temperatury CPU, jednak było to zdarzenie jednorazowe i nie wskazuje na problemy z przegrzewaniem się komputera)

  Załączam dmesg (wyjście diagnostyczne kernela Linuksa), oraz lspci (listę urządzeń PCI).

  Forum i internet przeszukałem, chociaż trudno było zbudować odpowiednie zapytanie.


  Załączam stare zdjęcie sekcji zasilającej płyty głównej. Z góry dziękuję za sugestie.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  matjon
  Level 12  
  boro1234567 wrote:
  Na samej baterii tak samo?

  Bateria padła (ma pojemność 12% znamionowej), więc nie udało mi się tego ustalić. Spróbuję na innym zasilaczu jak mi siostra przywiezie.

  boro1234567 wrote:
  Bolączką tych laptopów jest NEC, pomaga wymiana na tantale.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2791732.html]
  Dziękuję, na razie się z wymianą wstrzymam bo laptop jeszcze działa.
 • #4
  matjon
  Level 12  
  boro1234567 wrote:
  Na samej baterii tak samo?

  Na innym zasilaczu (zastępczy, producent: Whiteenergy, moc większa od fabrycznego) laptop zawiesza się z podobną częstotliwością [1].
  Natomiast na baterii laptop nigdy mi się nie zawiesił a próbowałem wielokrotnie. Jeśli przed wybudzeniem komputera ze stanu uśpienia odłączę przewód zasilający od laptopa a podłączę go chwilę po wybudzeniu, laptop działa bez problemu. Jeśli przewodu zasilającego nie odłączę, laptop mi się prawdopodobnie zawiesi.

  Dodatkowo, zauważyłem, że jeśli po uruchomieniu laptopa (po dłuższej przerwie) zostawię go czekającego przez pewien czas na ekranie wyboru urządzenia startowego w BIOSie albo na ekranie GRUBa (bootloader, uruchamia się jako pierwszy po BIOSie i ładuje jądro systemu operacyjnego), laptop działa bez przeszkód.

  Zauważyłem też takie komunikaty w logach kernela:
  Code:

  [40007.600090] [drm:atom_op_jump [radeon]] *ERROR* atombios stuck in loop for more than 5secs aborting
  [40007.600127] [drm:atom_execute_table_locked [radeon]] *ERROR* atombios stuck executing F974 (len 447, WS 0, PS 4)
   @ 0xF9B5
  po każdym wybudzeniu ze stanu uśpienia. Sprawdzę, czy problem będzie występował po wyłączeniu sterownika do karty graficznej (parametr kernela "nomodeset").

  [1] Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale po podłączeniu tego zasilacza słyszę szumy w radiu (przy odbiorze stacji FM o słabym sygnale).
 • Helpful post
  #5
  poster
  Level 14  
  Nie ma co kombinować. Wywalaj NECa, wlutuj 4x330uF i sprawa załatwiona. Miałem w rękach już kilkadziesiąt tych płyt z takim problemem. Usterka NEC-Tokin to typowe uszkodzenie tej platformy.
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #6
  Serwis-IT-Lublin
  Level 10  
  poster wrote:
  Nie ma co kombinować. Wywalaj NECa, wlutuj 4x330uF i sprawa załatwiona. Miałem w rękach już kilkadziesiąt tych płyt z takim problemem. Usterka NEC-Tokin to typowe uszkodzenie tej platformy.


  potwierdzam wypowiedź poprzednika
 • #7
  matjon
  Level 12  
  Dziękuję za pomoc. Zakupiłem kondensatory tantalowe low ESR na TME. Rozebrałem laptopa, wyciąłem NEC TOKIN i próbowałem przylutować zakupione kondensatory. Szło mi to bardzo opornie, w końcu uznałem, że chyba zlecę to w serwisie.

  Niestety, przy usuwaniu NEC TOKIN wyrwałem z płyty głównej znajdujące się w pobliżu dwa malutkie elementy elektroniczne (zob. zdjęcia).
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom

  Jaka jest szansa, że po wlutowaniu kondensatorów za NEC TOKIN płyta wstanie (bez tych dwóch małych elementów elektronicznych)?

  Pytam, bo już zamówiłem nowe kondensatory tantalowe (obecne mogą być zniszczone przez wielokrotne próby lutowania) i zastanawiam się, czy anulować zamówienie. Z góry dziękuję za pomoc.

  Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

  Przylutowałem kondensatory najlepiej jak potrafiłem (udało mi się przylutować 4 x 330uF). Zmontowałem laptopa, jak go włączam to kręci się wentylator, jednak ekran pozostaje czarny.
  Chyba laptop na złom :(

  Użyłem nowych kondensatorów T495D337K006ATE100 z TME. Mają one ESR 100mOhm. Na TME są jeszcze kondensatory z ESR 45mOhm, podczas zakupu o tym nie wiedziałem.

  Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

  Na baterii laptop włącza się na kilka sekund (wentylator buczy, ale ekran jest czarny) i później się wyłącza. Włączałem go tak kilka razy, za każdym razem było tak samo.
 • #8
  7jacek7
  Level 30  
  Zrób zdjęcie po wlutowaniu jak to wygląda
 • #9
  matjon
  Level 12  
  Proszę:
  Lutowałem bezołowiowo.
  Pierwsze podejście:
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  Ta czarna plama na powierzchni jednego z kondensatorów to AFAIK rozpuszczona kalafonia.

  na kondensatory przyszła później taka płytka, która dociskała kondensatory mocno do PCB:
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom

  Tutaj testowałem laptopa na zasilaczu, objawy były jak opisałem (po wciśnięciu przycisku zasilania wentylator się uruchomił, ale na monitorze był czarny obraz).

  Jak odsłoniłem kondensatory i nacisnąłem na nie mocno, to oderwały się od PCB. Przylutowałem je ponownie. Tutaj myślałem już, że laptop prawdopodobnie jest na złom, więc się nie szczypałem:
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  Tutaj już nie dałem tej płytki, zamiast tego pokryłem kondensatory taśmą izolacyjną. Testowałem na baterii: laptop włącza się na kilka sekund (wentylator buczy, ale ekran jest czarny) i później się wyłącza. Włączałem go tak kilka razy, za każdym razem było tak samo.

  Edycja: przy drugim podejściu zostawiłem chipset (Intel 82PM45) bez płytki odprowadzającej ciepło, ale na tak krótki czas nie powinno to chyba powodować problemów.

  Za każdym razem testowałem luty omomierzem. Od dłuższego czasu nie lutowałem, zatem wyszło tak jak wyszło.
 • Helpful post
  #10
  7jacek7
  Level 30  
  No trochę nie ciekawie to wygląda. To jest duży pad który szybko odprowadza ciepło dlatego ci się z cyny robią grudy. Spróbuj zdjąć te kondensatory i dobrze wyczyścić pola lutownicze, bo może mi się wydaje, ale chyba nie zdjąłeś całego NECa. Cyna ołowiowa, duży grot żeby nie stygł w tempie ekspresowym. Jak masz preheater to skorzystaj z niego. A co z tymi elementami które zaznaczyłeś strzałkami?
 • #11
  matjon
  Level 12  
  7jacek7 wrote:
  To jest duży pad który szybko odprowadza ciepło dlatego ci się z cyny robią grudy.

  Aha, to dlatego miałem takie problemy z lutowaniem (i z usuwaniem nadmiaru cyny).

  Quote:
  Spróbuj zdjąć te kondensatory i dobrze wyczyścić pola lutownicze, bo może mi się wydaje, ale chyba nie zdjąłeś całego NECa.

  Zdjąłem tyle ile byłem w stanie. Zostawiłem świadomie blaszkę z NECa, żeby móc do niej wygodnie lutować elementy. Nie chciałem drapać płytki drukowanej. Wyglądało to tak jak na zdjęciu, które zamieściłem https://obrazki.elektroda.pl/7742516900_1571730847.jpg (tylko na lewej blaszce na zdjęciu są grudki cyny)

  Quote:
  Cyna ołowiowa, duży grot żeby nie stygł w tempie ekspresowym.

  Mam tylko najprostszą lutownicę z jednym grotem.

  Quote:
  Jak masz preheater to skorzystaj z niego.

  Może być suszarka albo opalarka?

  Quote:
  A co z tymi elementami które zaznaczyłeś strzałkami?

  No właśnie przy czyszczeniu NECa wyrwałem z płyty głównej dwa bardzo drobne elementy (miejsca po nich są oznaczone strzałkami). Nie jestem w stanie ich znaleźć ani ustalić, za co odpowiadają ani jakie mają parametry. Tak więc myślę, że płyta główna będzie musiała się obyć bez nich.

  Dodano po 11 [minuty]:

  A tak w sumie, to co może być z tymi lutami, skoro opór między nimi mierzony omomierzem wychodzi < 1Ohm?
 • #12
  7jacek7
  Level 30  
  Jaka rezystancja na kulce cyny pomiędzy kondensatorami do masy? Co to za płyta? Zobaczymy co za układy "spadły".
  Podaj oznaczenie płyty głównej.
 • #13
  matjon
  Level 12  
  Quote:
  Jaka rezystancja na kulce cyny pomiędzy kondensatorami do masy?

  Przy włożonym CPU:
  - opór między masą a kulką cyny na środku: < 1Ohm,
  - opór między masą a cyną na zewnątrz: ok. 6 Ohm.
  (mierzyłem wielokrotnie).

  Po wyjęciu CPU, podczas pomiarów, kondensatory odpadły.
  Bez kondensatorów:
  - opór między masą a środkowym padem: < 1Ohm,
  - opór między masą a padem zewnętrznym: > 2kOhm.

  Wyczyściłem miejsce po NEC TOKEN, niestety podczas czyszczenia oderwałem trzeci element z płyty głównej (na szczęście go znalazłem).
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  Laptop: Toshiba Satellite A300-1LT. Model no: PSAGCE-04H00GPL.
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom

  Dodano po 8 [minuty]:

  Elementy, które "spadły", nie są opisane na płycie głównej (poza ew. jednym, opisanym jako C142, ale to może być oznaczenie samego NEC TOKINa).
 • #15
  matjon
  Level 12  
  PT10G_6050A2171501_MB_A03

  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
 • Helpful post
  #16
  7jacek7
  Level 30  
  matjon wrote:
  Po wyjęciu CPU, podczas pomiarów, kondensatory odpadły

  Bo były przylepione, a nie przylutowane.
  Zdejmij pozostałości po tym NECu. Podgrzewaj i delikatnie podważaj by nie zerwać padów musisz to oczyścić bo inaczej nie wlutujesz prawidłowo. Nałóż cyny, dużo topnika podgrzewaj i zejdzie. Powoli bez nerwów nikt Cię nie goni. Znajdź oznaczenie płyty.
  Jak masz od kogo to ogarnij lepszą lutownicę.

  Dodano po 15 [minuty]:

  matjon wrote:
  Elementy, które "spadły", nie są opisane na płycie głównej (poza ew. jednym, opisanym jako C142, ale to może być oznaczenie samego NEC TOKINa).

  to jest NEC Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  Teraz trzeba kogoś poprosić żeby zidentyfikował zgubione elementy. Zrób jakieś porządne zdjęcie, zaznacz kółeczkami elementy których brakuje i trzeba znaleźć kogoś kto ma pod ręką taką płytę.
  No chyba że jesteś w stanie miernikiem znaleźć z czym te układy były połączone to znajdziemy co to było
 • #17
  matjon
  Level 12  
  Pożyczyłem lutownicę transformatorową. Rzeczywiście lutuje się nią zdecydowanie wygodniej niż tą, którą posiadam.

  Zakupiłem nowe kondensatory TPSD337K006R0045 na TME, dzisiaj je otrzymałem. Miały posiadać bardzo niskie ESR (45mOhm).

  Wlutowałem je bez większych przygód:
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  Lutowałem nadal bezołowiowo (sorry, ale robiłem to na stole w kuchni - oczywiście ze ściągniętą ceratą).

  Niestety, laptop nadal się nie uruchamia - z podobnymi objawami co wcześniej. Mostek północny chłodziłem palcem - był on po chwili dosyć gorący.

  Tak więc myślę, że się poddam. Raczej nikogo z taką samą płytą główną nie znajdę. Dziękuję bardzo za pomoc.
 • #18
  7jacek7
  Level 30  
  Zacząłeś to się nie poddaj! W miejscach co były elementy są pady dokładnie po drugiej stronie płyty wychodzą ścieżki idź za nimi do jakich elementów prowadzą mierz omomierzem szukaj rezystancji bliskiej 0. Podaj symbole tych elementów do których prowadzą ścieżki znajdziemy co za elementy zgubiłeś. Najpierw poszukaj jak nie znajdziesz to pomyślimy.
  matjon wrote:
  Mostek północny chłodziłem palcem - był on po chwili dosyć gorący.

  Podaj rezystancję względem masy na cewce Mostu.
 • #19
  matjon
  Level 12  
  Gdzie znalazłeś ten schemat płyty głównej? Podaj linka albo plik.
  Ja miałem procesor T5800, był to Socket P, niestety nie potrafię znaleźć datasheetu od Intela dla Socket P (który by opisywał przeznaczenie poszczególnych pinów).

  Quote:
  W miejscach co były elementy są pady dokładnie po drugiej stronie płyty wychodzą ścieżki idź za nimi do jakich elementów prowadzą

  Niestety, tak nie można ustalić pochodzenia tych elementów (ścieżki idą w środku lub są zasłaniane przez gniazdo CPU). Jak znajdę czas, to spróbuję zmierzyć omomierzem. Przepraszam, ale nie mam teraz zbytnio czasu na eksperymentowanie z tym laptopem. Dziękuję bardzo za pomoc.

  Quote:
  Podaj rezystancję względem masy na cewce Mostu.

  Grzanie się mostku północnego jest chyba normalne. Już 50°C to jest "dosyć gorąco" dla człowieka.

  Ten laptop był już w kiepskim stanie technicznym. Miał zużytą baterię (trzymała max kilka minut), uszkodzone głośniki (działał tylko prawy, i to kiepsko, nowych nie można było dostać), zużyte porty USB (co jakiś czas urządzenia USB się odłączały i podłączały ponownie). Miał tylko 3GB RAM DDR2, dla mnie było to mało (trzymam wiele otwartych kart w Firefoksie). Żeby dalej z niego korzystać, planowałem zakup kości 2GB RAM i dysku SSD (albo ew. 4GB w jednej kości DDR2, co jest rzadkie i drogie). Sam nie dałbym rady tych elementów SMD na płycie głównej przylutować, musiałbym prosić kolegę od mamy albo serwis.
 • #21
  epoxer
  Level 13  
  Pozwolę sobie odklepać temat :)
  Dostałem sprzęt od znajomego i cyk podmieniłem NEC/TOKIN 907 na 6x220uF LoESR.
  Podobnie jak u kolegi odkleił mi się element (rezystor prawdopodobnie od podciągania VCC_SENSE do VCC_CORE), po przylutowaniu innego (100ohm) w to miejsce. (na wpięcy CPU na tym rezystorze mam 0,5ohm)
  Próba uruchomienia i mam tylko kręcący się wiatrak i 2 diody zasilania. (pozostałe diody na ułamek sekundy mrugną podczas włączania).

  Napięcie na kondensatorach 1,15V

  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom


  Laptop przed podmianą kondensatora NEC/TOKIN resetował się po podpięciu zasilacza i w losowych momentach.
 • #22
  lisek
  Service technician RTV
  4x SMD Tantalum Capacitor 330uF 2.5v
  :idea: Replace NEC/TOKIN 0E907 OE907 0E128 OE128
  Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom Toshiba Satellite A300 - Laptop zawiesza się lub resetuje przy pierwszym uruchom
  ** min. za Link
 • #23
  epoxer
  Level 13  
  pierwszy raz zanim wstawiłem te 6x220uF dałem 6x330uF, później 4x330uF i bez efektu.

  od kiedy pozbyłem się starego NEC/TOKIN'a płyta nie wstaje, nie ma możliwości nawet wyłączenia zasilania przyciskiem, jedynie kablem odłączając zasilanie
 • #24
  lisek
  Service technician RTV
  To pewnie masz Jeszcze inne dodatkowe uszkodzenie!?

  Pelna nazwa laptopa / opisy z płyty.... podaj.
 • #26
  lisek
  Service technician RTV
  Spec. modelu satellite-a300-1mw Link
  * Core™2 Duo T5800 plus GM45 Express

  Opis platformy będzie pod tm białym stickerem
 • #27
  epoxer
  Level 13  
  na L11 brak 1.8V,
  Pozostałe napięcia są (5V,3.3V, 1.15V VCORE)
  brak też zwarcia na tej linii do masy

  Chyba mam winowajcę...
  napięcia na pinach przetwornicy TPS51117 ( U8 )
  p1 - 3.3V
  p4 - 5V
  p10 - 5V

  więc wszystko dostaje, a nie steruje kluczami.
  Mosfet dolny (do gnd) dostaje 5V na bramkę.
  Więc raczej do wymiany przetwornica