Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer widzi przenośny dysk USB... którego nie ma

14 Maj 2019 21:58 198 10
  • Poziom 4  
    Dzień dobry,

Mam pewien kłopot dotyczący wykrywania dysków w komputerze (System - Windows 10 Home / Płyta główna - MSI B450-A PRO / Procesor - AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB)

W BIOSie widzę dwa fizyczne dyski (systemowy SSD i z danymi HDD; taki mam podział).
    Po uruchomieniu komputera w prawym dolnym rogu jest ikonka USB mimo że nic nie jest podłączone. Klikam, a tam nie ma nazwy nośnika tylko 3 kropki. Menadżer urządzeń pokazuje że to dysk, ale jak się okazuje to niekoniecznie bo nie mogę tam nic zapisać. Próbowałem reinstalować system - sytuacja jest bez zmian.

Czy to panel od obudowy? Czy to czytnik kart SD? Czy jest szansa aby to ukryć? Generalnie nie wiem jak sobie z tym poradzić. Poniżej kilka screenów. Będę wdzięczny za wsparcie.

1. Po kliknięciu:

2. BIOS

3. Zarządzanie dyskami (problematyczny jest "dysk" G)

4. Menadżer urządzeń (przed wyłączeniem tajemniczego "Mass storage device")

5. Menadżer urządzeń (po wyłączenie "Mass storage device" -- znika również Urządzenie przenośne)

6. Dysk USB widoczny w oknie "Ten Komputer" - widoczny jednak dopiero wtedy gdy chce zobaczyć ukryte elementy

7. Po dwukrotnym kliknięciu w owy "dysk"

• Admin grupy komputery
    niewiemjakilogin napisał:
    Czy to czytnik kart SD?
    Tak. Jeśli taki posiadasz.
  • Poziom 4  
    DriverMSG napisał:
    Tak. Jeśli taki posiadasz.

Dziękuję za odpowiedź.
    Tak, posiadam taki czytnik. Jest elementem wbudowanym. W związku z tym jednak chciałem zapytać dlaczego jest tak, że jak włożę pamięć SD do gniazda, a następnie bezpiecznie ją usunę to owa ikona USB po prawej stronie znika? Po restarcie komputera oczywiście znowu się pojawia i sytuacja wraca do tej przedstawionej powyżej.

I kolejna kwestia - czy da radę ukryć owe połączenie USB? To znaczy zrobić coś w stylu "false" gdy nie ma włożonej karty i "true" gdy jest.

Generalnie korzystałem już z komputerów z wbudowanym gniazdem, ale w żadnym wypadku nie było sytuacji, w której to gniazdo było cały czas widoczne jako ukryty element w oknie "Ten komputer/Mój komputer" lub tez w prawym dolnym rogu jako element USB.

Bedę wdzięczny za wszelkie sugestie.
  • Poziom 4  
    Zajrzałem do BIOSu. Tam okazuje się, że panel przedni z dwoma złączami USB oraz gniazdem na karty SD jest widoczny jako "Generic, Mass Storage Device".

Dlaczego system widzi to jako dysk, a nie jako urządzenie, które ma być aktywowane dopiero po włożeniu karty SD do gniazda?

• Spec od komputerów
    Czytnik jest i będzie widoczny w systemie. Jak wybierasz opcję Bezpieczne usuwanie to usuwasz czytnik a nie kartę SD. Jeżeli będziesz chciał włożyć drugą kartę SD to nie odczytasz jej, dopiero po restarcie bo usunięty jest czytnik. Aby nie było takiej sytuacji na czytniku prawoklik i użyj funkcji WYSUŃ.
  • Poziom 4  
    W porządku, ale samo gniazdo, bez karty jest tylko gniazdem. Takim jak USB? No i teraz gniazdo jest widoczne jak dysk. Pusty, ale jednak. Dla mnie to dość dziwne.

W starszym sprzęcie też miałem gniazdo na karty SD, ale samo gniazdo nie było widoczne. Teraz też pracuję przy komputerze, który ma gniazdo SD, ale w prawym dolnym rogu nie ma ikonki, która powiadamia o tym urządzeniu. Podobnie jak żaden ukryty dysk nie pojawia się w oknie Ten Komputer kiedy zaznaczę "Wyświetl ukryte foldery". Stąd też moje pierwotne pytanie i niezrozumienie sytuacji.
  • Spec od komputerów
    " gniazdo, bez karty jest tylko gniazdem " - tak, ale jest podpięte pod USB na płycie i kontroler czytnika zgłasza się jako napęd. Czytnik z innym kontrolerem może nie zgłaszać napędu dopóki nie włożysz nośnika.
  • Poziom 4  
    W porządku, ale w takim razie dlaczego jest tak, że akurat ja na swoim prywatnym komputerze widzę owy czytnik jako napęd, a np. na innym komputerze stacjonarnym - mimo, że czytnik też tam jest - owego napędu nie widzę. Czy to kwestia płyty głównej? Sterowników?
  • Poziom 4  
    Dyski widoczne w oknie "Ten Komputer" mogę ukryć/pokazać klikając pozycje "Ukryte elementy".
    A czy owy program załatwi sprawę z ikoną USB, która w prawym dolnym rogu jest widoczna?

• Poziom 4  
    Zauważyłem kolejną ciekawą sytuację - po tym jak wkładam kartę SD do czytnika, a następnie bezpiecznie ją usuwam owy tajemniczy dysk znika, ale pojawia się problem z USB (widoczny na załączonym obrazku). Co więcej - jeśli ponownie wkładam kartę do czytnika ona już nie jest odczytywana. Jesli chce by karta mogła być odczytana to muszę zrestartować komputer.

Napisałem do twórcy programu dostępnego na tej stronie - https://www.uwe-sieber.de/usbdlm_e.html z prośbą o dodatkowe wsparcie bo chyba nikt z Was nie zetknął się podobnym problemem.