Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Śnieżka R207 - Po przestrojeniu szumi

14 Maj 2019 22:12 330 28
  • Poziom 29  
    Witam. Radio to śnieżka R207, zostało przestrojone najprostszą metodą (wymiana 4 kondensatorów, regulacja nowego pasma za pomocą cewek L3 i L4). Oczywiście operacja przebiegła pomyślnie, radio odbierało całe nowe pasmo, wszystkie stacje. Przed montażem całego radia, podgrzałem suszarką parafinę pod cewkami, żeby nie były wrażliwe na wstrząsy. Po tej czynności radio tylko szumi, przestało odbierać jakąkolwiek stacje. Na szybko sprawdziłem, wszystkie elementy wokół cewek są sprawne, cewki L3 i L4 wylutowałem, i wlutowałem ponownie, poprawiłem wszystkie podejrzane luty i nic - bez efektu. Czy ktoś ma jakiś pomysł co mogło się stać? Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam, po podgrzaniu suszarką, czy może użyłeś dmuchawy?
    Prawdopodobne jest drobne pęknięcie i po podgrzaniu szczelina się powiększyła i napłynęła parafina.
    Ponownie rozebranie i pod lupę, może straciła głowica zasilanie, sprawdź napięcia kontrolne w głowicy, podłączenie mas, podgrzej ponownie wszystkie luty nie tylko podejrzane, dodając nowego lutowia.
    Przyczyn może być wiele, w miarę postępowania z naprawą będzie trzeba eliminować możliwe przyczyny.
    Wiemy: cewki sprawne
    Tranzystory?
    Diody?
    Rezystory?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Najbardziej podatnym na uszkodzenia mechaniczne jest dławik Dł1. Sprawdź omomierzem.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Eidems napisał:
    Przed montażem całego radia, podgrzałem suszarką parafinę pod cewkami, żeby nie były wrażliwe na wstrząsy. Po tej czynności radio tylko szumi, przestało odbierać jakąkolwiek stacje.

To wskazuje, że musiał termicznie uszkodzić się jakiś element. Podaj sygnał z generatora na wejście albo podłącz antenę i użyj szukacza sygnału do zlokalizowania uszkodzenia.
  • Poziom 29  
    ^ToM^ napisał:
    Eidems napisał:
    Przed montażem całego radia, podgrzałem suszarką parafinę pod cewkami, żeby nie były wrażliwe na wstrząsy. Po tej czynności radio tylko szumi, przestało odbierać jakąkolwiek stacje.

To wskazuje, że musiał termicznie uszkodzić się jakiś element. Podaj sygnał z generatora na wejście albo podłącz antenę i użyj szukacza sygnału do zlokalizowania uszkodzenia.

Niestety nie mam generatora ani szukacza sygnału. Też tak uważam, radio grało normalnie, przed montażem całości użyłem suszarki i przestało znajdować stacje więc skupmy się na tym fragmencie płyty PCB z cewkami L3 i L4. Sprawdziłem dławik DŁ1 ma 0,7 ohma, więc raczej jest OK. Rezystory są dobre, może kondensatory w wolnej chwili wylutuje i sprawdzę pojemność. Ktoś ma inne sugestie?
  • Poziom 29  
    Może coś by wyjaśnił pomiar napięć na T1 i T2.
    Na temperaturę są czułe kondensatory styrofleksowe. Jeśli są takie w pobliżu trzeba sprawdzić.
    Sprawdź lub wymień C55 (10n).
  • Poziom 29  
    diantus napisał:
    Może coś by wyjaśnił pomiar napięć na T1 i T2.
    Na temperaturę są czułe kondensatory styrofleksowe. Jeśli są takie w pobliżu trzeba sprawdzić.
    Sprawdź lub wymień C55 (10n).

Napięcie na T1 i T2 katalogowe, 0,67V. C55 sprawny - 10nF. Tak, są dwa takie kondensatory stytofleksowe C3 i C15, C3 był OK, C15 okazał się uszkodzony, miernik pokazuje albo 1pf albo jakieś śmieszne wartości. Wymieniony na taki sam (z identycznego lecz uszkodzonego radia), po wymianie szumy w ogóle ustały, brak stacji na UKF jak i na innych falach (kondensator wlutowany jest dobry, ma 330pF), dalsze pomysły?
  • Poziom 29  
    Eidems napisał:
    po wymianie szumy w ogóle ustały, brak stacji na UKF jak i na innych falach

To jeszcze "lepiej" niż było. Nie kręciłeś co tym PR R21? Ten musi być precyzyjnie nastawiony.
    Trzeba teraz wcześniej uruchomić fale długie. Gdy dotykasz łączówek na antenie ferrytowej przy włączonych długich falach słychać jakiś szum czy zakłócenia - trzaski itp?
  • Poziom 29  
    diantus napisał:
    Eidems napisał:
    po wymianie szumy w ogóle ustały, brak stacji na UKF jak i na innych falach

To jeszcze "lepiej" niż było. Nie kręciłeś co tym PR R21? Ten musi być precyzyjnie nastawiony.
    Trzeba teraz wcześniej uruchomić fale długie. Gdy dotykasz łączówek na antenie ferrytowej przy włączonych długich falach słychać jakiś szum czy zakłócenia - trzaski itp?

Tak słychać szum, trzaski niezbyt głośne ale są. Nie kręciłem nic żadnym potencjometrem. Kiedyś przestrajałem taką samą metodą śnieżkę R206 działa do dzisiaj, a z tym radiem jest problem....
  • Poziom 29  
    Przyczyną problemów z odbiornikami tej serii jest niska jakość kondensatorów ceramicznych 10n, jest ich w odbiorniku kilka szt. Awaryjność zależy od warunków w jakich odbiornik był przechowywany, szczególnie wilgotność powietrza.
    Zmierz napięcia na UL1211 zamieszczone na schemacie i porównaj zgodność.
  • Poziom 29  
    diantus napisał:
    Przyczyną problemów z odbiornikami tej serii jest niska jakość kondensatorów ceramicznych 10n, jest ich w odbiorniku kilka szt. Awaryjność zależy od warunków w jakich odbiornik był przechowywany, szczególnie wilgotność powietrza.
    Zmierz napięcia na UL1211 zamieszczone na schemacie i porównaj zgodność.

Mogę prosić schemat?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Eidems napisał:

Napięcie na T1 i T2 katalogowe, 0,67V.

Katalogowe katalogowymi, a jakie są u Ciebie i na których elektrodach tranzystorów zrób to porządnie
  • Poziom 29  
    seta1 napisał:
    Eidems napisał:

Napięcie na T1 i T2 katalogowe, 0,67V.

Katalogowe katalogowymi, a jakie są u Ciebie i na których elektrodach tranzystorów zrób to porządnie

Między bazą a emiterem, 0,67V (zakres jest od 0,65 - 0,74V wg datasheet)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tak, ok, a teraz zmierz między bazą a masą kolektorem a masą i emiter-masa. Oba tranzystory

czy to jest ta głowica?
  • Poziom 29  
    seta1 napisał:
    Tak, ok, a teraz zmierz między bazą a masą kolektorem a masą i emiter-masa. Oba tranzystory

czy to jest ta głowica?

Tak, niestety raczej oddaję walkę z radiem. Z tego co zauważyłem, kondensatory puszczają elektrolit, widać w wielu miejscach zielonkawy nalot od wilgoci. Podejrzewam, że suszarka dopełniła dzieła, i mimo, że poświęcę czas na naprawę tego radia, może okazać się, że i tak jest to niezbyt opłacalne. Dziękuję za pomoc, temat do zamknięcia.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Może zanim złożysz broń spróbuj pomierzyć przejścia na wszystkich cewkach i transformatorach (filtrach) w.cz. Często w starszych odbiornikach radiowych polskiej produkcji używano do lutowania ich wyprowadzeń do kołków pasty lutowniczej (agresywnej) i ta potrafiła po kilku - kilkunastu latach zeżreć skutecznie cienki drucik...
  • Poziom 29  
    398216 Usunięty napisał:
    Może zanim złożysz broń spróbuj pomierzyć przejścia na wszystkich cewkach i transformatorach (filtrach) w.cz. Często w starszych odbiornikach radiowych polskiej produkcji używano do lutowania ich wyprowadzeń do kołków pasty lutowniczej (agresywnej) i ta potrafiła po kilku - kilkunastu latach zeżreć skutecznie cienki drucik...

Jeszcze w wolnej chwili usiądę do radia, tylko ono działało prawidłowo, wystarczyła chwila z suszarką żeby przestało a teraz będę szukał igły w stogu siana;)
  • Poziom 29  
    Z ciekawości pomierzyłem napięcia na układzie UL1211N, i oto wyniki:
    Jak widać napięcia nie są prawidłowe, czyżby uszkodzony układ? Układ został wymieniony z dawcy, bez zmian.
  • Poziom 29  
    Na nodze 14 UL1211 znacznie obniżone napięcie. Sprawdź na upływność C53 i C54 lub wymień.
    Czy słychać szum na FM lub AM?
  • Poziom 29  
    diantus napisał:
    Na nodze 14 UL1211 znacznie obniżone napięcie. Sprawdź na upływność C53 i C54 lub wymień.
    Czy słychać szum na FM lub AM?

Bardziej słychać buczenie głośnika, szumu jako takiego jak przy przestrajaniu radia niestety nie ma. Odnośnie kondensatorów to strzał w 10! Sprawdziłem mają po 17nF (zamiast 33nF), z dawcy odzyskałem 5 takich kondensatorów, niestety wszystkie mają w granicach 20-23nF, muszę zamówić nowe. Podejrzewam, że ich wymiana nie przywróci jeszcze radia do życia. Po za tym wymieniłem jeden dławik (wyglądał podejrzanie) oraz jeden kondensator 10nF (miał 14nF). Dodatkowo wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne na nowe.
    //Update
    Kupiłem nowe kondensatory w sklepie, wymieniłem wszystkie 33nF (w sumie 5), napięcie podskoczyło na 14 nodze do 4,8V, nadal bez większych zmian. Jakieś sugestie?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Eidems napisał:
    napięcie podskoczyło na 14 nodze do 4,8V,

Nadal napięcie za niskie. Aby to wyjaśnić, zmierz napięcie po obydwu stronach R32.
    Z kolei napięcie na nodze 5 za wysokie. Nastaw to napięcie PR-kiem R21 na 1,37V.
  • Poziom 29  
    diantus napisał:
    Eidems napisał:
    napięcie podskoczyło na 14 nodze do 4,8V,

Nadal napięcie za niskie. Aby to wyjaśnić, zmierz napięcie po obydwu stronach R32.
    Z kolei napięcie na nodze 5 za wysokie. Nastaw to napięcie PR-kiem R21 na 1,37V.

Napięcie na rezystorze to 4,6V i 5,1V. Na 14 i 13 nodze układu jest takie samo ok 4,6-4,8. R21 ustawiony w skrajne pozycje, napięcie waha się od 2,8 do max 2,9, nie mogę zbić do 1,37V. Najlepsze jest to, że radio działało prawidłowo, co się mogło stać od chwilowego przygrzania suszarką? Aż dziw bierze, że nie chce grać...
  • Poziom 29  
    Bardzo prawdopodobne że R21 jest niesprawny - przerwa na nitowaniu ścieżki oporowej - stąd brak możliwości nastawienia 1,37V. Mógł ulec uszkodzeniu w każdej chwili, niekoniecznie od grzania. Wymień ten PR (47k). Możliwe, że ten jest przyczyną braku odbioru.
    Informację na temat regulacji tego PR znajdziesz w załączniku. W tym przykładzie jest to R5.
  • Poziom 29  
    diantus napisał:
    Bardzo prawdopodobne że R21 jest niesprawny - przerwa na nitowaniu ścieżki oporowej - stąd brak możliwości nastawienia 1,37V. Mógł ulec uszkodzeniu w każdej chwili, niekoniecznie od grzania. Wymień ten PR (47k). Możliwe, że ten jest przyczyną braku odbioru.
    Informację na temat regulacji tego PR znajdziesz w załączniku. W tym przykładzie jest to R5.

Po wymianie jest tak samo, napięcie od 2,8V do 3V, zaczynam mieć dość tego radia :D
  • Poziom 29  
    Wydaje się że do uruchomienia odbiornika brakuje tak niewiele. Sprawdź napięcie na PR - środkowy pin - masa. Przynajmniej w tym miejscu napięcie powinno spadać przy obrocie PR do zera. Jeśli nie spada to brak połączenia z masą jednego z brzegowych pin PR-ka.
    Możesz też sprawdzić na wyłączonym odbiorniku na zakresie omomierza - środkowy pin PR-masa. Rezystancja przy obrocie PR powinna spadać do zera.
    Jestem na 90% pewien, że po doprowadzeniu do normy napięcia na pin 5 radio "ruszy".
  • Poziom 29  
    diantus napisał:
    Wydaje się że do uruchomienia odbiornika brakuje tak niewiele. Sprawdź napięcie na PR - środkowy pin - masa. Przynajmniej w tym miejscu napięcie powinno spadać przy obrocie PR do zera. Jeśli nie spada to brak połączenia z masą jednego z brzegowych pin PR-ka.
    Możesz też sprawdzić na wyłączonym odbiorniku na zakresie omomierza - środkowy pin PR-masa. Rezystancja przy obrocie PR powinna spadać do zera.
    Jestem na 90% pewien, że po doprowadzeniu do normy napięcia na pin 5 radio "ruszy".

Zgodnie ze wskazówką, napięcie można regulować PR-em R21 od 0 do ponad 2V, szkoda tylko tylko, że działa to prawidłowo na samym R21 a nie na układzie ...
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Nastaw R21 na 1,3V. To samo mniej-więcej napięcie powinno być kolejno:
    - na obydwu końcach R20,
    - na pinach 5 i 2 filtra F1,
    - na obydwu końcach Dł2,
    - wreszcie na pin 5 układu Ul1211.
    Szukaj kolejno, na którym z w/w elementów jest przerwa - większa różnica napięcia.
  • Poziom 29  
    diantus napisał:
    Nastaw R21 na 1,3V. To samo mniej-więcej napięcie powinno być kolejno:
    - na obydwu końcach R20,
    - na pinach 5 i 2 filtra F1,
    - na obydwu końcach Dł2,
    - wreszcie na pin 5 układu Ul1211.
    Szukaj kolejno, na którym z w/w elementów jest przerwa - większa różnica napięcia.

Sprawdzałem rezystory, R19 miało 5,1 kOhm, wymieniłem na nowy 4,7kOhm. Potem sprawdziłem napięcia, okazało się, że filtr F1 był uszkodzony. Wymieniłem na inny z dawcy i radio odżyło! Wyregulowałem precyzyjnie napięcie na R21 na 1,37 i radio zbiera stacje. Przestroiłem je, żeby odbierało nowy UKF, zbiera prawie wszystkie stacje. W cewkę włożyłem bawełniany sznurek, dałem kilka kropli wosku. Zamówiłem nowy fornir na obudowę i będzie można składać. Dziękuję za pomoc, tematu nie zamykam, dodam później zdjęcia.