Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows Serwer Foundation - Czy potrzebuje licencji CAL

15 Maj 2019 08:59 99 3
  • Poziom 6  
    Witam, już głupieje bo informacje są sprzeczne. Na jednych stronach nie potrzebuje CAL na innych niby jest to niezbędne.
    Na jednej ze stron znalazłem informacje że wersja Foundation ma wbudowane licencje jeśli tak to można nazwać na 15 użytkowników. Obecnie windows serwer służy do łączenia RDP i na to są licencje ale chcemy zrezygnować z tej opcji i przenieść bazę do Azure a sam windows wykorzystać jako kontroler domeny i DHCP na 10 komputerów. Czy do tej wersji muszę dokupić licencje CAL?
  • Poziom 24  
    Co w tej chwili stoi na serwerze? Windows 2012 Foundation? I macie do tego już wykupione CALe?
  • Poziom 6  
    Jest tam postawiona baza sql aplikacji ERP i zainstalowany program, który nie musi łączyć się do bazy po localhost. Użytkownicy z filii firmy logują się na RDP aby korzystać z aplikacji. Informatyk rozwiązał to trochę źle bo baza powinna być np w Azure a aplikacje klienckie powinny się łączyć do bazy właśnie tam. Pierwszy raz mam styczność z tą wersją 2012 i mam mam wątpliwości co do tego czy w ogóle potrzebne były licencje CAL nawet do RDP. Ja chcę tam zaprowadzić porządek i przenieść bazę do Azure. Po przeniesieniu serwer będzie pełnił rolę kontrolera domeny, dhcp i może coś jeszcze.
  • Poziom 24  
    A sprawdzaliście jak stabilne i szybkie jest połączenie z bazą na Azure? Nie zawsze migracja do chmury jest uzasadniona, jak danych jest sporo to wąskim gardłem będzie połączenie sieciowe między biurem a chmurą.