Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć domowa - Zakupy i Przebudowa

15 Maj 2019 10:35 171 7
  • Poziom 7  
    Jako że dałem słowo iż ŻADNYCH zakupów bez konsultacji z Elektrodą :D mam prośbę o pomoc w doborze sprzętu do modernizacji sieci domowej.

Aktualnie korzystam z LTE ORANGE przez:
    1. Modem Huawei E 5180S-22 wpiętego w
    2. TP-LINK MR 3420 V 2.0 – rozsyła on sygnał WiFi na poddaszu.

Dalej kablem ze "Strychu" do „Pokoju 2” łączę się z:
    3. Switch TP-LINK TL-SG 108 od niego
    4. Różne odbiorniki

Dalej kablem do „Gabinetu” połączony z:
    5. Switch TP-LINK TL-SG 108
    6. Różne odbiorniki + gniazda
    7. Access Point TP-LINK TL-WA 801 ND v 2.1 – rozsyła WiFi na 1 części parteru

Z „Pokoju 2” do „Pokoju 1” poprowadziłem kabel który łączy się z:
    8. Router TP-LINK TL-WDR 3600 V1.2 – rozsyła WiFi na 2 części parteru

A przez TL-WDR 3600 z urządzeniami:
    9. NAS QNAP
    10. TV Smart
    11. Gniazdo

Prowizoryczny schemat załączam tu:

Mimo ustawienia TL-WDR3600 jako AP, sieć ostatnio wiesza się. Co chwilę musze restartować router bo traci WiFi, albo sieć – ogolnie działą niestabilnie.
    Poza tym bardzo wolno (ok. 11 – 12 MB/s) kopiują się pliki z NAS na komputer i odwrotnie.

Chciałem poprawić parametry i stabilność LAN w domu. LTE działa mi na poziomie 20-50 Mb/s. – więc nie jest źle (ale może być lepiej ;-).
    Łączę się z BTS Orange (26003) Kraków, Kolna 2 (E-CID 33019686).
    Pewnych spraw konstrukcyjnych nie przeskoczę – modem musi być na "Strychu", a stamtąd mam tylko jeden przewód do "Pokoju 1" i dalej muszę rozdzielać sygnał.
    Jednym routerem Wifi też nie jestem w stanie obłożyć całego domu, potrzebne minimum 2.

Po lekturze forum planuję zakupić:
    Modem/Router Huawei B715 cat. 9
    Switch TP-Link TL-SG 1008D
    Dużej mocy Access Piont.

Zmienię trochę podłączenie – dysk NAS QNAP wpiąłbym bezpośrednio do routera, bo wg mnie generuje największy ruch w sieci.
    Schemat poniżej:

Bardzo proszę o wsparcie – czy te zakupy mają sens i jaki wybrać AP – żeby zapewnić sieć WiFi na jak największym obszarze?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 32  
    A nie za dużo tych urządzeń aktywnych w tak małej sieci :?: Jak jest możliwość to lepiej ułożyć bezpośrednio kable do jednego switch-a dobrej jakości z portami 1GB i dopiero go podpiąć do routera :?:
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie wiem jak tam masz w domu przewody ułożone, ale na początek do testów doprowadź do takiego stanu gdzie dodatkowe "routery" pracują tylko jako AP, czyli:
    - na strychu router R1 z modemem
    - z R1 z portu LAN przewód do switch gigabajtowego S1
    - ze switcha S1 przewód do switcha gigabitowego S2
    - ze switchy S1 i S2 przewody do wszystkich odbiorników stacjonarnych
    - NAS 1 i 2 podłączone bezpośrednio do gigabitowych switchy S1 i S2
    - TL-WDR3600 oraz TL-WA 801 ustawione jako dodatkowe AP, połączone ze switchem gigabitowym poprzez port LAN. Nic innego nie dołączaj do tych urządzeń przewodowo, skonfiguruj wg tego poradnika: https://www.tp-link.com/pl/support/faq/417/.
    Na wszystkich AP ustaw rożne SSID, przez co będziesz miał możliwość kontroli, z którym urządzeniem klient się łączy i łatwiej będzie Ci sprawdzić parametry połączenia. Zabezpieczenia ustaw ręcznie na WPA2 AES PSK.
  • Poziom 7  
    Zutket napisał:
    A nie za dużo tych urządzeń aktywnych w tak małej sieci :?: Jak jest możliwość to lepiej ułożyć bezpośrednio kable do jednego switch-a dobrej jakości z portami 1GB i dopiero go podpiąć do routera :?:

Dom budowałem zanim poznałem forum Elektroda - stąd taki nieprofesjonalny układ okablowania. :-)

Niestety wiele w instalacji nie mogę zmienić.
    Pozwoliłem sobie na jeszcze jeden szkic obrazujący układ w domu:

Mam tylko jeden przewód ze strychu do piwnicy - i tam musi być pierwsze rozgałęzienie.
    Z jakiego pasma LTE korzystasz na E5180 ? Jakie masz na nim parametry sygnału? Ten BTS na terenie KKW jest po refarmingu i Orange ma na nim 4 pasma LTE z agregacja. Warto po kolei sprawdzić wszystkie wymuszając na E5180. Do BTS-a około 1,5km. W celu poprawy sygnału i optymalnego wykorzystania Orange z agregacji LTE2600+1800+2100 na B715 warto pomyśleć o wykorzystaniu tej anteny zewnętrznej z Cybertecha na 1800-2600MHz z której korzystałeś na E3372 i Play. Na tym bliższym BTS-ie z opactwa jest tylko LTE1800 i LTE2100 Orange.
    Zamiast TL-WDR3600 zainstaluj switch gigabitowy. TL-WDR3600 użyj tylko jako AP wg wcześniej podanej instrukcji. NAS podłącz tymczasowo do TL-SG 108 w piwnicy i sprawdź prędkość kopiowania z PC. W PC sprawdź w ustawieniach karty sieciowej, prędkość połączenia (powinno być 1Gbps).
  • Poziom 7  
    IC_Current - dziękuję za sugestie.

Chciałem pozbyć się starych Routerów i Access Pointa, bo mają przepustowość max 100 Mb/s, a sieć działa jak najwolniejsze ogniwo?

W tej chwili mam ustawione dodatkowe Routery jako AP, ale i tak co kilka dni coś zdycha i mam problem z konfiguracją mimo iz każdy jest zarządzany na innym IP.

Zgodnie z propozycją matek451 (za które bardzo dziękuję) - kupuję Huawei B715 - i podłączam dotychczasową antenę Cybertecha - mam nadzieję że ogarnę konfigurację z agregacją pasm (teraz korzystam z 2600).

Pytania:

1. Czy ma znaczenie podpięcie NAS bezpośrednio do B715 (ma 4 gniazda), czy zmienia się coś gdybym podpinał w innym pomieszczeniu przez switcha?
    2. Czy sieć LAN przyspieszy jak wywalę stare routery i AP i zamienię na 1Gbit?
    3. Czy jest sens wymieniać też Switche TL-SG108 na TL-SG1008D? (czy te drugie są ok?)4. Jaki polecacie sprzęt? (switche i AP) do tej modernizacji?
    1. Lepiej podpiąć bezpośrednio do switcha. Tak dla zasady, bo nikt nie wie jak do końca sprzętowo i programowo zbudowany jest ten Huawei.
    2. Jeżeli podłączysz jak pisałem, to sieć przewodowa będzie pracowała z przepustowością 1Gbps, zaś 100Mbps będzie dostępne na klientach radiowych (w praktyce mniej ze względu na przepustowość łącza radiowego).
    3. Nie ma sensu, tym bardziej ze te SG108 mają metalową obudowę i lepsze chłodzenie.
    4. Do części radiowej dwa lub trzy AP "Unifi UAP AC Lite" (ewentualnie Pro). Bardzo stabilne - montujesz, konfigurujesz i zapominasz, do tego na zgodnym sprzęcie masz szybki roaming.
    Na switchach nie ma różnicy jaki model i markę zamontujesz (za mała i za prosta sieć), byle tylko były gigabitowe i sprawne. Gdybyś miał sieć zrobioną jak pisał @Zutket , to wtedy poleciłbym Ci do kompletu switch Unifi. W małych firmach montuję HPE 1820, w domu nie wykorzystasz ich możliwości, ale możesz rzucić okiem na niezarządzalne z serii 1420.