Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja PV, 2 stringi: czy masy się łączy?

15 Maj 2019 13:20 162 2
  • Poziom 9  
    Witam,

zainstalowano właśnie u mnie instalację PV. Jest jeszcze bez obciążenia, narazie poprowadzone przewody.

Są to 2 stringi paneli, które z dachu schodzą 4 przewodami. Montażyści zastosowali 1 czarny i 3 czerwone. Spytałem skąd wiedzą, który jest który, bo byłem przekonany, że każdy string jest zupełnie osobny (w końcu do inwertera wchodzą osobno 4 przewody).

Dostałem odpowiedź, że sobie pomierzyli między którymi jest napięcie i stąd wiedzieli które przewody są + i - z poszczególnych stringów.

Jak chciałem, żeby mi to zademonstrowali, to wzięli miernik i w skrzyneczce elektrycznej, gdzie zakończone są przewody pomierzyli i faktycznie:
    między jedną parą jest napięcie i między drugą parą jest napięcie, znak też się zgadzał, więc plus i minus oznaczone poprawnie. Wszystko fajnie.

Tylko jak poprosiłem żeby sprawdził że faktycznie każdy string ma "swój" minus, a nie ten z drugiego stringu, to okazało się że między + z jednego stringu i minusem drugiego, też jest napięcie.

Trochę się zdziwiłem...

Instalator nie potrafił mi odpowiedzieć jak w takim razie stwierdził że to jest masa od tego a nie od drugiego stringu i czy tak powinno być.

Masy z tego co wiem nie są nigdzie połączone. Uziemienie stelaża jest osobnym przewodem jeszcze na dachu podpięte do piorunochronu (tak, mam mieć "T1+T2"), ale byłem przekonany że masy mają być zupełnie osobne - no w końcu dlatego z dachu idą 2 masy a nie 1.

Czy to normalne że między + jednego stringu i - drugiego jest napięcie?
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 21  
    Jeżeli te 2 stringi paneli są dołączone do inwertera to tak będzie, w inwerterze minusy są wspólne, jeżeli nie są dołączone to co najwyżej bardzo małe wartości też miernik może pokazać, aby dokładnie zidentyfikować to pod odpowiednim obciążeniem
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 10  
    Schodzą cztery przewody po dwa na string, a że trzy są czerwone a jeden czarny to widocznie zabrakło im czarnego na dedykowany pod ujemny, więc zrobili go z czerwonego.
    Ujemne będą i tak w falowniku łączone razem, być może też połączyli je na dachu i stąd to napięcie.