Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM32F103 + TFT ILI9341 jako kontroler wzmacniacza 144MHz - zakłócenia od SPI

15 Maj 2019 14:19 123 1
  • Poziom 10  
    Witam.
    Skonstruowałem sterownik wzmacniacza na pasmo 144MHz oparty na płytce STM32F103. Płytka współpracuje z wyświetlaczem TFT 2,4' po magistrali SPI. Całość wykonuje pomiary napięcia, prądu, temperatury, mocy wyjściowej, SWR, steruje chłodzeniem, przekaźnikami, zabezpieczeniami itp. Wielkości mierzone pokazuje na wyświetlaczu w postaci tekstowej, a moc i współczynnik fali odbitej również jako linijki (bary). Wszystko działa OK. Jedyny problem to zakłócenia jakie pojawiają się w odbiorniku (radiostacji) przy odbiorze. Doszedłem, że źródłem zakłóceń "warkot / trajkotanie" jest najprawdopodobniej sygnał magistrali SPI. Przy taktowaniu 72MHz jest bardzo zauważalny, ale przy 128MHz (overclock) nieco słabnie. Ekranowanie nic nie daje. Zmiana źródła zasilania również. Wyświetlacz jest na tej samej płytce co płytka STM, nie ma długich przewodów czy taśm. Na zasilaniach we wszystkich możliwych punktach są kondensatory zarówno ceramiczne jak i tantalowe. Czy jest jakieś lekarstwo.
    PS. Programuje w środowisku Arduino, innych nie znam
  • Relpol
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Przejrzyj ten wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1541960.html

Generalnie konsensus jest taki, że flash w STM32F1 generuje bardzo dużo zakłóceń i czasem jest to nie do przeskoczenia, np. w przypadku GPS. Może u Ciebie jest tak samo?