Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt dużego przycisku - projekt/układ

15 Maj 2019 14:33 189 7
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich,

Może mi doradzicie, bo temat okazał się być ciekawszy/trudniejszy niż mi się wydawało... Otóż, do jednego z projektów muszę zastosować przycisk, ale o średnicy 18cm :idea: Przycisk musi reagować zarówno na naciśnięcie/dotyk na środku jak i na skraju swojej powierzchni...
    Pierwsze co mi przyszło do głowy, to klawiatura membranowa zrobiona na zamówienie - okazało się, że jak najbardziej wykonalne, ale cena zwala z nóg - nie dziwię się zresztą... :D
    Myślałem o jakimś optycznym wykrywaniu nacisku, ale stopień skomplikowania mechanicznego dyskwalifikuje to rozwiązanie...
    Następnie ktoś podsunął mi pomysł dotyku pojemnościowego. np MPR121 - i to rozwiązanie jak na razie przemawia do mnie - tanie i prawdopodobnie skuteczne - jeszcze nie testowałem, ale wydaje się rozsądne. Nie wiem tylko czy układ "pociągnie" taką powierzchnię, bo pojemność będzie spora, być może trzeba będzie rozbić to na mniejsze powierzchnie...

I teraz pytanie do kolegów - czy jest jeszcze jakaś inna możliwość? Komuś coś przychodzi do głowy?
  • PCBway
  • Poziom 31  
    Popatrz jak działają stare łączniki dotykowe do oświetlenia (takie z blaszką). Na podobnej zasadzie działają dotykowe koła JOG w odtwarzaczach (np. RELOOP).
  • PCBway
  • Poziom 8  
    Justyniunia napisał:
    Popatrz jak działają stare łączniki dotykowe do oświetlenia (takie z blaszką). Na podobnej zasadzie działają dotykowe koła JOG w odtwarzaczach (np. RELOOP).

Ale ja wiem jak działają sensory dotykowe - mi chodzi o jakąś alternatywę do tego co już przedstawiłem :idea:
  • Poziom 17  
    Może koło z jakiegoś tworzywa oparte na trzech tact-switchach rozmieszczonych na wierzchołkach trójkąta równobocznego, na mniej więcej połowie promienia tego koła.
    Ale żeby to estetycznie wykonać - to nie będzie to łatwe.
  • Poziom 30  
    korteksik napisał:
    Otóż, do jednego z projektów muszę zastosować przycisk, ale o średnicy 18cm Przycisk musi reagować zarówno na naciśnięcie/dotyk na środku jak i na skraju swojej powierzchni...

Raczej nie pozostaje Ci inna opcja niż pojemnościowy sensor dotykowy. Najlepiej z podświetleniem ;)

korteksik napisał:
    Nie wiem tylko czy układ "pociągnie" taką powierzchnię, bo pojemność będzie spora

Wszystko zależy od tego, jak wykonasz taki przycisk , dla przykładu: https://imgur.com/gallery/dwtK2GS
  • Poziom 8  
    khoam napisał:
    Wszystko zależy od tego, jak wykonasz taki przycisk , dla przykładu: https://imgur.com/gallery/dwtK2GS

Nie mam doświadczenia z dotykiem pojemnościowym więc zapytam - czy powierzchnia dotyku musi być ''elektrycznie przewodząca"? Pytam, bo gdyby mogła być izolowana to może dwustronne PCB z solder maską? - miałbym dwa w jednym - i przycisk i nadruk :)
  • Poziom 30  
    korteksik napisał:
    czy powierzchnia dotyku musi być ''elektrycznie przewodząca"?

Dysponuję kilkunastoma takimi przyciskami, z których jeszcze nie ściągnąłem folii zabezpieczającej, więc chyba nie musi? ;)

korteksik napisał:
    ytam, bo gdyby mogła być izolowana to może dwustronne PCB z solder maską?

Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów :)

Projekt dużego przycisku - projekt/układ
  • Poziom 21  
    Proponuję przycisk klaksonu z kierownicy samochodu. Wymiarami pasuje do założeń.