Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobrze zamierzam podłączyć sieć w domu ?

15 Maj 2019 15:00 273 14
  • Poziom 2  
    Witam
    Proszę o sprawdzenie czy sieć którą narysowałem będzie dobrze działać, na początek chciałbym się posłużyć tym co mam i nie kupować switcha i podłączyć kable od kontaktów do portów routera. W miejscu gdzie mam ap/router chce dać urządzenie aby pokryć większy obszar domu zasięgiem wifi. I teraz pytanie czy to wszystko będzie grało .?
    Pozdrawiam
    Czy dobrze zamierzam podłączyć sieć w domu ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    kkwkk napisał:
    aby pokryć większy obszar domu zasięgiem wifi
    Zależy od topografii domu, ścian itd. Wszystkie urządzenia Wi-Fi mają taki sam limit mocy, mogą się różnić szczegółami - czułością odbiornika, lepszymi algorytmami itp. Może się okazać, że trzeba będzie dołożyć dodatkowy AP.
  • Poziom 2  
    Jeszcze jedno pytanie, brać kabel kat 5 czy 6 ?, internet idzie z anteny wiec nie będzie tam niewiadomo jak szybkich transferów a światłowodu nawet nie myślą kłaść w okolicy
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Czysto teoretycznie wystarczy kat5, ale jeśli nie robi Tobie różnicy dołożenie kilkudziesięciu groszy za metr więcej, to weź kat6.
  • Poziom 2  
    Zdecydowałem się na kabel kat 6, słyszałem że wtyczki musza być inne, różnica w cenie nie wielka wiec kupię te na kat 6. Właśnie szukam gniazdek podtynkowych i tu mam problem bo te na kat 6 są drogie a zwykle czyli zapewne na 5e są bardziej przystępne, i tu proszę o poradę czy dopłacać do droższych bo zależy mi na przepustowości łącza i nie chcę ograniczać prędkości przez jakieś tam gniazdko
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kategoria 5E przenosi bez problemu linki 1 Gb/s.

Gniazdko można też w przyszłości wymienić na inne.
  • Poziom 30  
    Kategoria 5e pozwala na prędkości presyłu danych na poziomie do 1gbps. 6e podnosi możliwości do 10gbps, z tym że trzeba mieć do tego sprzęt. Ja położyłbym chyba kable 6e ale gniazdka i osprzęt narazie założył od 5e. jeżeli najdzie potrzeba 10gbps to zmieniasz gniazdka z dwóch stron kabla i wkładasz odpowiednie urządzenie aktywne.
    Może to jest rozwiązanie dla Ciebie
  • Poziom 32  
    dawidedziu napisał:
    Czysto teoretycznie wystarczy kat5, ale jeśli nie robi Tobie różnicy dołożenie kilkudziesięciu groszy za metr więcej, to weź kat6.
    Niech ktoś mi logicznie wytłumaczy po co kłaść kable 6-tej kategorii, skoro pozostały osprzęt, gniazda, kable krosujące są poniżej 5e, bo taniej. Do sieci domowej całkowicie wystarczy kabel kategorii 5e, tyle że renomowanej firmy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Logika jest taka, że kabli w ścianie później nie da się bezproblemowo wymienić.
    Gniazdka i inny osprzęt tak.
  • Red. Komputery FAQ
    Popieram, sam mam położone przewody cat 6a podwójnie ekranowane, a resztę mam w cat 5e. Czekam aż sprzęt 10G potanieje. Poza tym nie wiem czy będzie w ogóle problem z 10G przykładowo przy użytych przeze mnie modułach keystone 5e.
  • Poziom 2  
    Powiem dokładnie o co chodzi: Aktualnie mam router który wspiera 10/100/1000 i póki co do niego pójdą kable, ale zamierzam zastąpić go switchem też na 10/100/1000 bo ma tylko 4 porty, z tym gniazdkiem mam taki problem że jak do jednego gniazdka podepnę dysk a do 2 komputer to chciałbym wykorzystać większą prędkość niż 5e, i mam tu pytanie czy przez to gniazdko nie zmniejszy mi się prędkości. I czy jest możliwość żeby kupić same moduły np keystone i je jakimś sposobem zamontować, czy są jakieś gniazdka do takich?. I przy okazji, jakich firm polecacie kable na kat 6e, nie chce chińskiego badziewia
  • Red. Komputery FAQ
    Poczytaj co to jest kategoria sprzętu sieciowego, a co to jest prędkość. Bo z tego co piszesz to wynika że chyba nie rozumiesz pojęć.
  • Poziom 43  
    kkwkk napisał:
    I przy okazji, jakich firm polecacie kable na kat 6e, nie chce chińskiego badziewia

Bitner, Madex.
    kkwkk napisał:
    Aktualnie mam router który wspiera 10/100/1000 i póki co do niego pójdą kable, ale zamierzam zastąpić go switchem też na 10/100/1000 bo ma tylko 4 porty, z tym gniazdkiem mam taki problem że jak do jednego gniazdka podepnę dysk a do 2 komputer to chciałbym wykorzystać większą prędkość niż 5e, i mam tu pytanie czy przez to gniazdko nie zmniejszy mi się prędkości.

Na to można odpowiedzieć tak - na chwilę obecną (sprzęt jaki masz) nie będzie szybciej niż 1Gb.