Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobrze zamierzam podłączyć sieć w domu ?

15 Maj 2019 15:00 273 14
 • Poziom 2  
  Witam
  Proszę o sprawdzenie czy sieć którą narysowałem będzie dobrze działać, na początek chciałbym się posłużyć tym co mam i nie kupować switcha i podłączyć kable od kontaktów do portów routera. W miejscu gdzie mam ap/router chce dać urządzenie aby pokryć większy obszar domu zasięgiem wifi. I teraz pytanie czy to wszystko będzie grało .?
  Pozdrawiam
  Czy dobrze zamierzam podłączyć sieć w domu ?
 • Specjalista Sieci, Internet
  kkwkk napisał:
  aby pokryć większy obszar domu zasięgiem wifi
  Zależy od topografii domu, ścian itd. Wszystkie urządzenia Wi-Fi mają taki sam limit mocy, mogą się różnić szczegółami - czułością odbiornika, lepszymi algorytmami itp. Może się okazać, że trzeba będzie dołożyć dodatkowy AP.
 • Poziom 2  
  Jeszcze jedno pytanie, brać kabel kat 5 czy 6 ?, internet idzie z anteny wiec nie będzie tam niewiadomo jak szybkich transferów a światłowodu nawet nie myślą kłaść w okolicy
 • specjalista-kamery przemysłowe
  Czysto teoretycznie wystarczy kat5, ale jeśli nie robi Tobie różnicy dołożenie kilkudziesięciu groszy za metr więcej, to weź kat6.
 • Poziom 2  
  Zdecydowałem się na kabel kat 6, słyszałem że wtyczki musza być inne, różnica w cenie nie wielka wiec kupię te na kat 6. Właśnie szukam gniazdek podtynkowych i tu mam problem bo te na kat 6 są drogie a zwykle czyli zapewne na 5e są bardziej przystępne, i tu proszę o poradę czy dopłacać do droższych bo zależy mi na przepustowości łącza i nie chcę ograniczać prędkości przez jakieś tam gniazdko
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kategoria 5E przenosi bez problemu linki 1 Gb/s.

  Gniazdko można też w przyszłości wymienić na inne.
 • Poziom 30  
  Kategoria 5e pozwala na prędkości presyłu danych na poziomie do 1gbps. 6e podnosi możliwości do 10gbps, z tym że trzeba mieć do tego sprzęt. Ja położyłbym chyba kable 6e ale gniazdka i osprzęt narazie założył od 5e. jeżeli najdzie potrzeba 10gbps to zmieniasz gniazdka z dwóch stron kabla i wkładasz odpowiednie urządzenie aktywne.
  Może to jest rozwiązanie dla Ciebie
 • Poziom 32  
  dawidedziu napisał:
  Czysto teoretycznie wystarczy kat5, ale jeśli nie robi Tobie różnicy dołożenie kilkudziesięciu groszy za metr więcej, to weź kat6.
  Niech ktoś mi logicznie wytłumaczy po co kłaść kable 6-tej kategorii, skoro pozostały osprzęt, gniazda, kable krosujące są poniżej 5e, bo taniej. Do sieci domowej całkowicie wystarczy kabel kategorii 5e, tyle że renomowanej firmy.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Logika jest taka, że kabli w ścianie później nie da się bezproblemowo wymienić.
  Gniazdka i inny osprzęt tak.
 • Red. Komputery FAQ
  Popieram, sam mam położone przewody cat 6a podwójnie ekranowane, a resztę mam w cat 5e. Czekam aż sprzęt 10G potanieje. Poza tym nie wiem czy będzie w ogóle problem z 10G przykładowo przy użytych przeze mnie modułach keystone 5e.
 • Poziom 2  
  Powiem dokładnie o co chodzi: Aktualnie mam router który wspiera 10/100/1000 i póki co do niego pójdą kable, ale zamierzam zastąpić go switchem też na 10/100/1000 bo ma tylko 4 porty, z tym gniazdkiem mam taki problem że jak do jednego gniazdka podepnę dysk a do 2 komputer to chciałbym wykorzystać większą prędkość niż 5e, i mam tu pytanie czy przez to gniazdko nie zmniejszy mi się prędkości. I czy jest możliwość żeby kupić same moduły np keystone i je jakimś sposobem zamontować, czy są jakieś gniazdka do takich?. I przy okazji, jakich firm polecacie kable na kat 6e, nie chce chińskiego badziewia
 • Red. Komputery FAQ
  Poczytaj co to jest kategoria sprzętu sieciowego, a co to jest prędkość. Bo z tego co piszesz to wynika że chyba nie rozumiesz pojęć.
 • Poziom 43  
  kkwkk napisał:
  I przy okazji, jakich firm polecacie kable na kat 6e, nie chce chińskiego badziewia

  Bitner, Madex.
  kkwkk napisał:
  Aktualnie mam router który wspiera 10/100/1000 i póki co do niego pójdą kable, ale zamierzam zastąpić go switchem też na 10/100/1000 bo ma tylko 4 porty, z tym gniazdkiem mam taki problem że jak do jednego gniazdka podepnę dysk a do 2 komputer to chciałbym wykorzystać większą prędkość niż 5e, i mam tu pytanie czy przez to gniazdko nie zmniejszy mi się prędkości.

  Na to można odpowiedzieć tak - na chwilę obecną (sprzęt jaki masz) nie będzie szybciej niż 1Gb.