Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KRK ROKIT6 G3 Scarlett 2i2 TRS Jack - szumy piski brzęczenie

15 Maj 2019 15:15 117 8
  • Poziom 5  
    Witam.

Z góry przepraszam, jeżeli były już takowe tematy. Lecz nic się z nich niestety nie dowiedziałem, co by rozwiązało mój problem.

Tak jak w temacie; Monitory KRK ROKIT RP6 G3 podpięte symetrycznymi (?) Jackami (https://music-shop.pl/product-pol-11468-Kabel-Instrumentalny-REDS-MUSIC-STANDARD-1-0-m.html) do karty Focusrite Scarlett 2i2. Monitory ustawione na 0db, karta wykręcona max (lecz pokrętło na karcie lub systemowy poziom głośności nie mają wpływu na głośność szumów.)

Szumy/brzęczenie ? Jakby chodzenie po śniegu, nie są jakieś bardzo głośne, lecz przeszkadzają i występują stale. Czasem stają się głośniejsze. Delikatne piski pojawiają się przy poruszaniu myszką czy pracy dysku lub procesora (przy otwieraniu programów/renderingu). Czasem pojawia się dziwne brzęczenie, jakby przelatywała elektryczna mucha. Czasem słychać trzaski (jakby ogień z ogniska ehh)

Co mogę zrobić ? Zainwestowałem właśnie w nowy kabel zasilający do komputera i nie pomogło. Kupiłem listwę ACAR XPROTECTOR, która możliwe, że obniżyła lekko poziom szumów, lecz nie jestem pewien, gdyż nie miałem możliwości porównać. (zbyt duży odstęp czasu pomiędzy użyciem na poprzedniej listwie, a nowej) Wszystko podpięte za pomocą kabli z uziemieniem, gniazdko w ścianie również z uziemieniem.

Załączam nagranie szumów ruchem od twittera do membrany głównej w odległości 3-5cm. https://www.dropbox.com/s/6tq4jcfm5fwuxg5/szumy.m4a?dl=0
    Szumy z Macbooka na baterii też występują, lecz bez brzęczenia, wykonałem tem sam ruch. Brzmi jak zwykły biały szum https://www.dropbox.com/s/tj0jtmtfpuuvgv1/szumy%20macbook.m4a?dl=0

Bardzo mnie to denerwuje. Niedługo będę wymieniał cały komputer, więc może wtedy coś temu zaradzę ?

Czytałem o DIBOX_ach. Zastanawiam się nad kupnem i wypróbowaniem, może to załatwi problem na amen ? (Art DPDB Di-Box ?)
    (Traktuje tą opcję jako ostateczność)

PS: Zasilacz Corsair vs550.

Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Pętla mas. Zrób kable symetryczne czyli jacki stereo i kabel dwużyłowy z ekranem z masą/ekranem odciętym od strony interfejsu (albo odwrotnie, do sprawdzenia).
  • Poziom 27  
    Nie, to są kable niesymetryczne. Symetryczne mają z obu stron jacki stereo. W jednym trzeba uciąć masę/ekran.
  • Poziom 5  
    Nie rozumiem. Czyli mam kupić kabel symetryczny i coś w nim uciąć ?
  • Poziom 27  
    Tak. Najpierw możesz spróbować bez ucinania, ale raczej się nie uda. Oczywiście możesz użyć niepolecanej i niebezpiecznej metody czyli podłączenia monitorów do przedłużacza bez bolca, ale poprawnym rozwiązaniem jest przerwanie pętli mas w bezpieczniejszym miejscu ;)
  • Moderator Akustyka
    leeway napisał:
    Monitory ustawione na 0db, karta wykręcona max

Po pierwsze na karcie daj poziom na max, a na monitorach tylko tyle ile trzeba. Diametralnie zmniejszysz poziom szumów, choć nie pozbędziesz się ich całkowicie.
    leeway napisał:
    Zastanawiam się nad kupnem i wypróbowaniem, może to załatwi problem na amen ? (Art DPDB Di-Box ?)

Trafo bardzo często pomaga, choć nie ma 100% pewności. ART dPDB nie, bo obniża poziom sygnału do mikrofonowego, i będziesz musiał wzmacniać go gainem kolumny. Raczej Art DTI. Stosowałem go swego czasu u siebie do M-Audio FW Solo i Event TR8 w związku z takim samym problemem.
    U mnie przydźwięki powodował nie uziemiony laptop. Taki zasilacz. Odkąd zacząłem stosować stację dokującą z uziemionym zasilaczem problem zniknął.
    leeway napisał:
    A czy jest mniej destrukcyjna metoda ? Trochę się boje.

Właśnie trafo, jak wyżej. Ale nie ma się czego bać, odłączenie masy w kablu jest całkowicie odwracalne. Wystarczy dotknąć lutownicą.
  • Poziom 27  
    Separacja badziewnymi transformatorami na poziomie liniowym na wyjściu z interfejsu jest IMO bez sensu, proste odcięcie masy nie zwiększa zniekształceń i nie ogranicza pasma ;)