Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dysku 2.5 1TB do obudowy z USB 3.0

15 Maj 2019 15:20 174 15
  • Poziom 7  
    Witam. Wiele miesięcy temu poruszyłem kwestię podłączenia dysku 2.5 1TB do komputera przez port USB https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17411183#17411183

Teraz zgodnie z sugestią użytkownika procsa kupiłem obudowę (jedną z najtańszych) na dyski 2.5 calowe do 2TB.
    Zastanawia mnie jednak jak to jest, że jak wiadomo USB 3.0 daje maksymalny prąd 900 mA, a na moim dysku 1 TB pisze, że pobiera prąd 1A.
    Chciałem się upewnić czy na pewno w 100% bezpieczne jest podłączanie do tej obudowy mojego dysku, a tym bardziej dysku 2 TB, które według producenta obudowy jest dozwolone.

Może pytanie banalne, jednak jestem początkujący i chciałbym mieć pewność, że niczego nie uszkodzę.

Zamieszczam zdjęcia mojego dysku oraz obudowy, którą zakupiłem.

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Podłączenie dysku 2.5 1TB do obudowy z USB 3.0 Podłączenie dysku 2.5 1TB do obudowy z USB 3.0
  • Poziom 29  
    Będzie działać, np. dyski o pojemności 500 GB do laptopów pobierają prąd 700 mA a zamontowane w obudowach jako dysk przenośny pobierają niewiele ponad 300 mA podłączone do USB 2.0.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź. Czy rozumiem, że w rzeczywistości dysk podłączony do takiej obudowy pobiera mniej prądu niż pisze na nim?
  • Poziom 29  
    Tak na dysku jest podany maksymalny prąd jaki może pobierać dany dysk podczas pracy np. przenosząc pliki o dużej objętości. Posiadam przenośny dysk Seagate 4 TB na USB 3.0, w którym dysk wg producenta ma pobór prądu 0.85 A a przecież kontroler też pobiera jakiś prąd i dysk działa podłączony zarówno do USB 2.0 kiedy pracuje wolniej jak też do USB 3.0.
  • Poziom 7  
    Więc jak to jest nawet jak będę przenosił pliki o dużej objętości to prądu i tak dyskowi "nie zabraknie"? :D
    Krótko mówiąc jeśli będę nie wiem jak obciążał dysk to i tak nie będzie potrzebował prądu powyżej 900mA, a więc " nie braknie" prądu?

Ps. Czy w takim razie okazuje się, że jednak wbrew temu co inni pisali w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17410999#17410999 mogę bez obaw podłączać ten dysk także do starej obudowy bo przecież i tak dysk pobiera dużo mniej niż ten 1A, który na nim pisze, a 2 x USB 2.0 daje 1A ?

Proszę o wyjaśnienie tych kwestii, ponieważ od dłuższego czasu mnie nurtują :)
  • Moderator - Komputery Serwis
    Obudowa nie będzie tu problemem. Nie ingeruje ona w żaden sposób w zasilanie czerpane wprost z portu USB komputera, więc jest ona dobra, jak każda inna. Zwykle producenci nie trzymają się sztywno specyfikacji jeśli chodzi o wydajność portów USB i raczej nie ma problemów, aby na porcie USB 3.0 dostarczyć trochę większy prąd niż 900mA (aczkolwiek jeśli jakiś producent zabezpieczy przed przeciążeniem port i nie zostawi zapasu, to być może to zabezpieczenie zostanie przetestowane). Jeśli jednak jakimś cudem trafisz na port z ograniczeniem prądowym 900mA i dysk nie będzie chciał się uruchomić (przy rozpędzaniu zdaje się występuje największy pobór prądu), to po prostu kupisz sobie kabel typu Y (czyli z jednej strony wtyk do kieszeni, z drugiej strony dwa wtyki USB do gniazd USB komputera). Z dwóch portów już będziesz miał prądu z zapasem.
  • Poziom 43  
    dt1 napisał:
    przy rozpędzaniu zdaje się występuje największy pobór prądu

Nie "zdaje się", tylko zawsze tak jest i to przy każdym silniku (nie tylko dyskowym).

A111 napisał:
    to i tak nie będzie potrzebował prądu powyżej 900mA

Przy rozpędzaniu może zabraknąć 100 mA.

nomudrek napisał:
    Tak na dysku jest podany maksymalny prąd jaki może pobierać dany dysk podczas pracy np. przenosząc pliki o dużej objętości.

Co za brednie! Największy pobór prądu jest przy rozpędzaniu talerzy!
    Przeczytaj specyfikację i dopiero potem zabieraj głos:
    https://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/mobile-hddDS1861-2-1603-en_GB.pdf
    Jak byk:
    Cytat:
    Startup Current (+5V, A) 1.0
    Read/Write Power, Average (W) 1.6/1.7
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Jeśli jednak jakimś cudem trafisz na port z ograniczeniem prądowym 900mA i dysk nie będzie chciał się uruchomić (przy rozpędzaniu zdaje się występuje największy pobór prądu), to po prostu kupisz sobie kabel typu Y
    No dobrze, ale czy gdyby się zdarzyło, że dyskowi brakuje prądu to wtedy jest na 100% pewne, że nic się w nim nie uszkodzi?
    Nic się nie uszkodzi, nie będzie w stanie wystartować i zgłosić się w systemie.
  • Poziom 7  
    a jeśli podczas pracy np. tego przenoszenia dużych plików zabrakło prądu to także dyskowi nic nie grozi?
    Podczas pracy zabraknie mu prądu jak go odłączysz, albo jak Ci się komputer wyłączy. Wtedy w najgorszym wypadku zaliczysz awarię systemu plików.
  • Poziom 7  
    czyli jak rozumiem jak dysk się uruchomi to i potem cokolwiek bym nie robił to prąd z usb 3.0 (900 mA) za mały dla dysku nie będzie :D tak?
    Przeczytaj w końcu specyfikację tego dysku to będziesz wiedział. To już zostało napisane.
  • Poziom 7  
    W takim razie jak mam rozumieć to co napisał procsa w tym moim wcześniejszym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17410999#17410999 ?
    Cytat:
    Możesz spróbować to podłączyć, ale może się okazać że dysk nie wystartuje lub będzie miał problemy z prawidłową pracą (za słabe zasilanie z tej "przejściówki") co może skutkować nawet jego uszkodzeniem...

Tam jest mowa co prawda o zasilaniu tego dysku z 2 x USB 2.0, ale jak rozumiem dysk też się może nie uruchomić, ale nie uszkodzić...
    Zapytaj procsa, bo ja nie wiem, co ma na myśli, jako że mi nigdy nie udało się uszkodzić żadnego dysku podłączając go pod port USB o zbyt małej wydajności (a zdarzyło mi się to kilka razy, głównie przy portach USB 2.0 mających wydajność 500mA).
  • Poziom 28  
    Z tym zasilaniem to jest różnie i zależy głównie od komputera a dokładnie od sekcji zasilania USB na płycie głównej - jeśli jest słabe to wtedy nie pomoże kabel typu Y a nawet wymiana zasilacza ATX na mocniejszy. Jedyne rozwiązanie to zewnętrzne zasilanie dysku z zasilacza sieciowego 5V 2A dla dysku 2.5" w obudowie USB 2.0.

W takim przypadku uszkodzić dysku nie uszkodzisz ale dysk będzie "cykał" bo talerze nie mogą się rozkręcić.

Niby aktywny HUB powinien pomóc ale w moim przypadku zamiast wzmocnić napięcie na porcie USB to je jeszcze osłabił - mierzone miernikiem i w rezultacie nie pomógł ale być może kupiłem kiepski HUB.

Kilka dni temu odpowiadałem na podobne pytanie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17956051#17956051
    Poczytaj sobie moje zmagania z dyskiem w obudowie USB 2.0 - linki w poście.

Podłączenie dysku 2.5 1TB do obudowy z USB 3.0