Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dysku 2.5 1TB do obudowy z USB 3.0

15 Maj 2019 15:20 174 15
 • Poziom 7  
  Witam. Wiele miesięcy temu poruszyłem kwestię podłączenia dysku 2.5 1TB do komputera przez port USB https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17411183#17411183

  Teraz zgodnie z sugestią użytkownika procsa kupiłem obudowę (jedną z najtańszych) na dyski 2.5 calowe do 2TB.
  Zastanawia mnie jednak jak to jest, że jak wiadomo USB 3.0 daje maksymalny prąd 900 mA, a na moim dysku 1 TB pisze, że pobiera prąd 1A.
  Chciałem się upewnić czy na pewno w 100% bezpieczne jest podłączanie do tej obudowy mojego dysku, a tym bardziej dysku 2 TB, które według producenta obudowy jest dozwolone.

  Może pytanie banalne, jednak jestem początkujący i chciałbym mieć pewność, że niczego nie uszkodzę.

  Zamieszczam zdjęcia mojego dysku oraz obudowy, którą zakupiłem.

  Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  Podłączenie dysku 2.5 1TB do obudowy z USB 3.0 Podłączenie dysku 2.5 1TB do obudowy z USB 3.0
 • Poziom 29  
  Będzie działać, np. dyski o pojemności 500 GB do laptopów pobierają prąd 700 mA a zamontowane w obudowach jako dysk przenośny pobierają niewiele ponad 300 mA podłączone do USB 2.0.
 • Poziom 7  
  Dziękuję za odpowiedź. Czy rozumiem, że w rzeczywistości dysk podłączony do takiej obudowy pobiera mniej prądu niż pisze na nim?
 • Poziom 29  
  Tak na dysku jest podany maksymalny prąd jaki może pobierać dany dysk podczas pracy np. przenosząc pliki o dużej objętości. Posiadam przenośny dysk Seagate 4 TB na USB 3.0, w którym dysk wg producenta ma pobór prądu 0.85 A a przecież kontroler też pobiera jakiś prąd i dysk działa podłączony zarówno do USB 2.0 kiedy pracuje wolniej jak też do USB 3.0.
 • Poziom 7  
  Więc jak to jest nawet jak będę przenosił pliki o dużej objętości to prądu i tak dyskowi "nie zabraknie"? :D
  Krótko mówiąc jeśli będę nie wiem jak obciążał dysk to i tak nie będzie potrzebował prądu powyżej 900mA, a więc " nie braknie" prądu?

  Ps. Czy w takim razie okazuje się, że jednak wbrew temu co inni pisali w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17410999#17410999 mogę bez obaw podłączać ten dysk także do starej obudowy bo przecież i tak dysk pobiera dużo mniej niż ten 1A, który na nim pisze, a 2 x USB 2.0 daje 1A ?

  Proszę o wyjaśnienie tych kwestii, ponieważ od dłuższego czasu mnie nurtują :)
 • Moderator - Komputery Serwis
  Obudowa nie będzie tu problemem. Nie ingeruje ona w żaden sposób w zasilanie czerpane wprost z portu USB komputera, więc jest ona dobra, jak każda inna. Zwykle producenci nie trzymają się sztywno specyfikacji jeśli chodzi o wydajność portów USB i raczej nie ma problemów, aby na porcie USB 3.0 dostarczyć trochę większy prąd niż 900mA (aczkolwiek jeśli jakiś producent zabezpieczy przed przeciążeniem port i nie zostawi zapasu, to być może to zabezpieczenie zostanie przetestowane). Jeśli jednak jakimś cudem trafisz na port z ograniczeniem prądowym 900mA i dysk nie będzie chciał się uruchomić (przy rozpędzaniu zdaje się występuje największy pobór prądu), to po prostu kupisz sobie kabel typu Y (czyli z jednej strony wtyk do kieszeni, z drugiej strony dwa wtyki USB do gniazd USB komputera). Z dwóch portów już będziesz miał prądu z zapasem.
 • Poziom 43  
  dt1 napisał:
  przy rozpędzaniu zdaje się występuje największy pobór prądu

  Nie "zdaje się", tylko zawsze tak jest i to przy każdym silniku (nie tylko dyskowym).

  A111 napisał:
  to i tak nie będzie potrzebował prądu powyżej 900mA

  Przy rozpędzaniu może zabraknąć 100 mA.

  nomudrek napisał:
  Tak na dysku jest podany maksymalny prąd jaki może pobierać dany dysk podczas pracy np. przenosząc pliki o dużej objętości.

  Co za brednie! Największy pobór prądu jest przy rozpędzaniu talerzy!
  Przeczytaj specyfikację i dopiero potem zabieraj głos:
  https://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/mobile-hddDS1861-2-1603-en_GB.pdf
  Jak byk:
  Cytat:
  Startup Current (+5V, A) 1.0
  Read/Write Power, Average (W) 1.6/1.7
 • Poziom 7  
  Cytat:
  Jeśli jednak jakimś cudem trafisz na port z ograniczeniem prądowym 900mA i dysk nie będzie chciał się uruchomić (przy rozpędzaniu zdaje się występuje największy pobór prądu), to po prostu kupisz sobie kabel typu Y
  No dobrze, ale czy gdyby się zdarzyło, że dyskowi brakuje prądu to wtedy jest na 100% pewne, że nic się w nim nie uszkodzi?
 • Moderator - Komputery Serwis
  Nic się nie uszkodzi, nie będzie w stanie wystartować i zgłosić się w systemie.
 • Poziom 7  
  a jeśli podczas pracy np. tego przenoszenia dużych plików zabrakło prądu to także dyskowi nic nie grozi?
 • Moderator - Komputery Serwis
  Podczas pracy zabraknie mu prądu jak go odłączysz, albo jak Ci się komputer wyłączy. Wtedy w najgorszym wypadku zaliczysz awarię systemu plików.
 • Poziom 7  
  czyli jak rozumiem jak dysk się uruchomi to i potem cokolwiek bym nie robił to prąd z usb 3.0 (900 mA) za mały dla dysku nie będzie :D tak?
 • Moderator - Komputery Serwis
  Przeczytaj w końcu specyfikację tego dysku to będziesz wiedział. To już zostało napisane.
 • Poziom 7  
  W takim razie jak mam rozumieć to co napisał procsa w tym moim wcześniejszym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17410999#17410999 ?
  Cytat:
  Możesz spróbować to podłączyć, ale może się okazać że dysk nie wystartuje lub będzie miał problemy z prawidłową pracą (za słabe zasilanie z tej "przejściówki") co może skutkować nawet jego uszkodzeniem...

  Tam jest mowa co prawda o zasilaniu tego dysku z 2 x USB 2.0, ale jak rozumiem dysk też się może nie uruchomić, ale nie uszkodzić...
 • Moderator - Komputery Serwis
  Zapytaj procsa, bo ja nie wiem, co ma na myśli, jako że mi nigdy nie udało się uszkodzić żadnego dysku podłączając go pod port USB o zbyt małej wydajności (a zdarzyło mi się to kilka razy, głównie przy portach USB 2.0 mających wydajność 500mA).
 • Poziom 28  
  Z tym zasilaniem to jest różnie i zależy głównie od komputera a dokładnie od sekcji zasilania USB na płycie głównej - jeśli jest słabe to wtedy nie pomoże kabel typu Y a nawet wymiana zasilacza ATX na mocniejszy. Jedyne rozwiązanie to zewnętrzne zasilanie dysku z zasilacza sieciowego 5V 2A dla dysku 2.5" w obudowie USB 2.0.

  W takim przypadku uszkodzić dysku nie uszkodzisz ale dysk będzie "cykał" bo talerze nie mogą się rozkręcić.

  Niby aktywny HUB powinien pomóc ale w moim przypadku zamiast wzmocnić napięcie na porcie USB to je jeszcze osłabił - mierzone miernikiem i w rezultacie nie pomógł ale być może kupiłem kiepski HUB.

  Kilka dni temu odpowiadałem na podobne pytanie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17956051#17956051
  Poczytaj sobie moje zmagania z dyskiem w obudowie USB 2.0 - linki w poście.

  Podłączenie dysku 2.5 1TB do obudowy z USB 3.0