Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa Denon PMA-520: uszkodzony transformator

15 Maj 2019 18:03 126 5
  • Poziom 2  
    Witam
    Chciałem ostatnio naprawić wzmacniacz Denon PMA-520. Wzmacniacz nie włącza się i nie daje oznak życia. Po wstępnych pomiarach wynika że na wyjściu transformatora nie ma napięcia. Ze schematu wyczytałem że posiada on 2 uzwojenia pierwotne z odczepami, a dalsze pomiary rezystancji uzwojenia pokazują że jest przerwa w jednym uzwojeniu co pokazałem na załączonym zdjęciu. Ten transformator ma możliwość podłączenia do 230 i 120V. Dlatego moje pytanie brzmi czy w tej sytuacji jest jakaś możliwość podłączenia tego trafa do sprawnego uzwojenia jeśli dobrze rozumiem ideę dwóch uzwojeń?
    Druga sprawa jest taka, że w zasadzie przypadkiem zobaczyłem, że gdy do miejsca w którym jest przerwane to uzwojenie podepnę żarówke, napięcie na drugim uzwojeniu spada do 150V i transformator się uruchamia, lecz jest to trochę zbyt wysokie napięcie i na wyjściu pojawia sie +/- 70V gdzie na płytce zasilacza max napięcie kondensatorów wynosi 56V. Czy w ten sposób mogłem uszkodzić końcówki mocy? Oparte są na tranzystorach C3855 oraz A1491
    Będę wdzięczny za odpowiedź
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Domen14 napisał:
    Witam
    Chciałem ostatnio naprawić wzmacniacz Denon PMA-520. Wzmacniacz nie włącza się i nie daje oznak życia. Po wstępnych pomiarach wynika że na wyjściu transformatora nie ma napięcia. Ze schematu wyczytałem że posiada on 2 uzwojenia pierwotne z odczepami, a dalsze pomiary rezystancji uzwojenia pokazują że jest przerwa w jednym uzwojeniu co pokazałem na załączonym zdjęciu. Ten transformator ma możliwość podłączenia do 230 i 120V. Dlatego moje pytanie brzmi czy w tej sytuacji jest jakaś możliwość podłączenia tego trafa do sprawnego uzwojenia jeśli dobrze rozumiem ideę dwóch uzwojeń?
    Druga sprawa jest taka, że w zasadzie przypadkiem zobaczyłem, że gdy do miejsca w którym jest przerwane to uzwojenie podepnę żarówke, napięcie na drugim uzwojeniu spada do 150V i transformator się uruchamia, lecz jest to trochę zbyt wysokie napięcie i na wyjściu pojawia sie +/- 70V gdzie na płytce zasilacza max napięcie kondensatorów wynosi 56V. Czy w ten sposób mogłem uszkodzić końcówki mocy? Oparte są na tranzystorach C3855 oraz A1491
    Będę wdzięczny za odpowiedź
    Pozdrawiam

Oczywiscie ze mogles , zajrzyj w datasheet tranzystorow popatrz na parametry.W takim przypadku uruchamia sie tylko transformator bez reszty wzmacniacza.Jest ok wiec przechodzimy do nastepnego poziomu.
  • Poziom 2  
    To jeśli sie nie mylę mieści sie w tolerancji
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jeśli ten transformator jest uszkodzony to należy go bezwzględnie naprawić lub wymienić ponieważ zabawy z podłączaniem tego uszkodzonego mogą się skończyć uszkodzeniami wzmacniacza. Można użyć transformatora z jakiegoś szrota tego typu ze sprawnym transformatorem. Inną możliwością jest wybranie transformatora z ofert firm produkujących transformatory lub zlecić wykonanie na zamówienie. To może być prosty transformator z jednym uzwojeniem pierwotnym i jednym wtórnym dzielonym w połowie. Napięcie uzwojenia wtórnego powinno wynosić 2x37V
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, Domen14! Sieciowe uzwojenie twojego transformatora składa się z 2 połów, każda z których na 120V z odczepem na 10V ( 110 + 10V ) . Dla napięcia sieci 240V obie połowy są zjednoczone szeregowo, dla sieci 120V - równolegle, dla sieci 110V równolegle łączą się sekcje 110V . Gdyby w transformatorze była uszkodzona jedna z sekcji na 10V, to można było by selektor napięcia ustalić na 220V i wykorzystać transformator ze znikomym podwyższeniem napięcia wtórnego uzwojenia. Lecz, orientując się na zdjęcie, w transformatorze jest uszkodzona jedna z sekcji 110V, co czyni niemożliwym jego dalsze użycie.