Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica lodówki turystycznej Ravanson LK48 - nie działa

15 Maj 2019 21:21 273 7
  • Poziom 6  
    Przetwornica lodówki turystycznej Ravanson LK48 - nie działa
    Witam.
    Mam do naprawy przetwornicę lodówki turystycznej. Uszkodzeniu uległy bezpiecznik, diody w mostku, tranzystory klucze CDL13005, diody FR107 przy tych tranzystorach, duodioda HBR2045. Wymieniłem wszystkie uszkodzone elementy, wraz z kondensatorami 100µF/200V. Po załączeniu uległ uszkodzeniu tylko jeden tranzystor CDL13005, pierwszy od strony mostka. Sprawdziłem wszystkie elementy po stronie pierwotnej. Wszystkie dobre. Co może być przyczyną takiego uszkodzenia?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 40  
    Sterownik podstawiałeś?
  • Poziom 6  
    O jakim sterowniku myślisz?
  • Poziom 40  
    rombart napisał:
    O jakim sterowniku myślisz

TL494, sterownik PWM przetwornicy (tu jakiś klon AZ494AP).
  • Poziom 6  
    Sterownik TL 494 podstawiony, tranzystor wymieniony, kondensatory 22µF, 47µF podstawione. Po załączeniu modułu tranzystora nie uszkadza, ale przetwornica nie startuje. Brak napięcia na zasilanie TL494, na wyjściu na moduł 1,5V. Elementy po pierwotnej sprawdzone, a słychać tylko lekkie brzęczenie z trafo.
  • Poziom 40  
    Sprawdź czy nie masz zwarcia na wyjściu.
  • Poziom 6  
    Zwarcia brak. Odłączyłem zasilanie od LM 358, przetwornica wystartowała. Podłączyłem ogniwo, przetwornica pulsuje. Wymieniłem elektrolit 1000µF, pracuje prawidłowo. Po podłączeniu zasilania LM 358 nie startuje przetwornica. Wymieniłem LM, bez rezultatu. Nie mam podłączonej płytki regulacji temperatury. Czy to może być powodem nie startowania przetwornicy?
  • Poziom 6  
    Dałem koledze przetwornicę z ogniwem do podstawienia w chłodziarce, nie działa. Czyli regulacja temperatury nie ma wpływu na działanie przetwornicy. Musi być coś jeszcze uszkodzone.