Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat układu dla sterowanej zworki

15 Maj 2019 21:28 180 6
  • Poziom 8  
    Witam
    Od jakiegoś czasu kombinuję, jak zrobić sterowaną zworkę.
    Problem polega na tym, że walczę z urządzeniem, które ma ustalony adres za pomocą fizycznych jumperów. Temat niby prosty, wrzucić tranzystory MOSFET i z głowy.
    Niestety zworki muszą przewodzić prąd diagnostyczny w obie strony, oraz nie wpływać na wartość płynącego przez nią prądu. Układ urządzenia przemiata piny (po kolei zwiera z masą i sprawdza czy zmienił się prąd dla całego obwodu).
    Uproszczony schemat adresacji urządzenia poniżej.

W związku z faktem, że urządzenie przemiata, to przez "jumper" prąd najpierw płynie w jedną, a potem w drugą stronę.
    Dlatego postanowiłem dać parę tranzystorów MOS (BS170 i BS250).
    Zrobiłem tak jak poniżej

Niestety to nie działa :(.
    Urządzenie nie widzi jumpera.
    Test diodą świecącą nie przeszedł (brak przepływu prądu).
    Jakieś pomysły?
    P.S. Zastosowanie przekaźników SSR scalonych jest jakimś rozwiązaniem, ale finalnie na jedno urządzenie potrzebuję ich 12. To sporo podraża układ. Przekaźników zwykłych nie chcę dawać...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    wojtek_roman napisał:
    Przekaźników zwykłych nie chcę dawać...

A cóż tak cię od nich odstręcza? Najprostsze, najtańsze i niezawodnie w takiej aplikacji.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 8  
    Gabaryty, klikanie i najważniejsze, to że będę potrzebował podtrzymać zworkii przez kilka sekund bez zasilania.
    W ostateczności skonczy sie na przekaźnikach i moze kondensatory podtrzymaja 4 przekazniki (musze zrobic 2 zworki na 6 pinach)
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Marku, możesz narysować laikowi jak MOSY ustawić? Powinny być 2 MOSY typu N czy jeden N i jeden P?
    Ostatni do masy raczej nie możne być, bo cały prąd ma iść przez okład pomiarowy w urządzeniu...

No dobra, zanim będziemy dalej dyskutować, to może opiszę jaki był plan.
    układ ma udawać zworkę pomiędzy IN1 i IN 2.
    Aktywowanie zworki jest za pomocą A5 i A6. Są to piny procesora, jeden steruje początkiem zworki , drugi końcem.
    Jak oba piny proca są aktywne, to teoretycznie zworka jest aktywna.
    Urządzenie sprawdza przez przemiatanie pinów (od IN 1 do IN 6).
    Ja przedstawiłem tylko 2 piny, aby było łatwiej zobrazować idę / błędy.
    Jak dobrze wydedukowałem, to przemiatanie polega na zwieraniu poszczególnych pinów do masy i pomiarze prądu całościowego.
    Czyli raz pin IN1 będzie zwarty do masy a IN2 będzie miał pull up.
    Innym razem IN1 będzie miał pull up, a IN2 będzie do masy.
    Chciałem, aby jak przy zworce kablowej, przepływ prądu był możliwy zarówno z IN1 do IN2, jak i z IN2 do IN1.
    W zależności od tego czy IN1 będzie zwarty do masy, czy będzie miał pull up, przy aktywacji A5 jeden z tranzystorów Q39 lub Q40 będzie przewodził.
    Przy aktywacji A6 też jeden z tranzystorów powinien przewodzić typu N lub P.
    Czyli, jak urządzenie zewrze IN1 z masą, to N-MOS będzie przewodził prąd, który popłynie od P-MOS przy wejściu IN2.
    Natomiast gdy IN1 będzie podciągnięty do zasilania, to N-MOS przy IN2 umożliwi przepływ prądu.
    W sumie to tak jak pisałeś, są 2 tranzystory w szeregu.

Taka była teoria, ale praktyka coś nie teges ...
    Pewnie gdzieś jest banalny błąd, który z góry odrzuciłem jako możliwy...
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Witam
    Szybki pająk z diodą LED pokazał, że to działa...
    Próbowałem wcześniej podobnego układu ale z BS170, ale to nie pykło. Zdaję sobie sprawę, że że logika u mnie była odwrócona.
    Chciałem to zrobić na BS170, bo jest 4 razy tańszy, a będę tego potrzebował finalnie ... pewnie z 500 sztuk 500 * 2zł to nie to samo co 500*0,5zł.

Mój pierwszy schemat poniżej.
    R52 jest na połączeniu wspólnym dla wszystkich sześciu pinów adresowych...

Jutro postaram sie sprawdzić Twoją propozycję na żywym organiźmie :)
    Ciekawe tylko czy mi wystarczy BS250...