Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kindle paperwhite - Serial Port, uszkodzone pole

15 Maj 2019 22:01 174 12
  • Poziom 3  
    Witam

Podczas próby naprawienia softu kindla pw2, uszkodziłem jedno z pól przy porcie szeregowym, co widać na zdjeciu (starałem się jak najwyraźniej. Cały problem polega na tym że jestem początkujący i nie wiem czy da się to jakoś naprawić. Nie widzę tutaj żadnej ścieżki wychodzącej od tego pola.. Jesli to jest płytka wielowarstwowa to czy można będzie się jakoś "podpiąc" do ścieżki w środku? Czy jeśli zdrapię soldermaskę to będzie tam ścieżka?
    Kindle paperwhite - Serial Port, uszkodzone pole Kindle paperwhite - Serial Port, uszkodzone pole
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Bardzo słabe zdjęcia.
    Ten pad idzie w stronę tego ekranowania i w połowie powinna tam być przelotka.
  • PCBway
  • Moderator - GSM
    Podświetl PCB jakąś lampką od spodu, może uda się zobaczyć dokąd idzie ścieżka.
  • Poziom 3  
    Tutaj może lepiej widać przy p800 serial port, zdjęcie znalazłem w necie Kindle paperwhite - Serial Port, uszkodzone pole
  • Poziom 17  
    Widać tam że idzie kawałek ścieżki i wchodzi w przelotkę.
    Wcześniej wysłałem zdjęcie ze strzałką.
  • Poziom 3  
    Aress124 napisał:
    Widać tam że idzie kawałek ścieżki i wchodzi w przelotkę.
    Wcześniej wysłałem zdjęcie ze strzałką.

Dzięki za zdjęcie, ale co ja mam z tym teraz zrobić? Podpiąć się przez tę przelotkę czy jak, bo czuję ż e ten kawałek ścieżki też uszkodziłem, w kazdym razie pewnie musze to ekranowanie zdjąć i dokładnie zobaczyć. Rozkręcę całość jeszcze raz i dam znac (Wybaczcie takie pytania ale jestem troszku zielony :cry: )
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Spróbować przylutować się do przelotki ale najpierw delikatnie zdrapać soldermaskę.
    Ewentualnie zobaczyc czy z drugiej strony płytki nie wyxhodzi ta przelotka i jest łatwiejszy dostęp, tylko nie urwij dalej ścieżki.
  • Poziom 3  
    Aress124 napisał:
    Spróbować przylutować się do przelotki ale najpierw delikatnie zdrapać soldermaskę.
    Ewentualnie zobaczyc czy z drugiej strony płytki nie wyxhodzi ta przelotka i jest łatwiejszy dostęp, tylko nie urwij dalej ścieżki.

Właśnie nie wychodzi z drugiej strony nic. Czyli to jest tzw. Ślepa przelotka? Bo to jest tak jakby był kawałek ścieżki i się kończy ( tak jak na zdjęciu), czyli tam gdzie sie konczy jest "ciąg dalszy ale pod soldermaską? Bo z tego co widzę to konczy się to gdzie zaczyna się ekranowanie.
  • Poziom 17  
    W takim razie płyta jest wielowarstwowa i ścieżka idzie już między warstwami.
    Musisz spróbować dolutować się do przelotki, delikatnie ją podrap np ostrym nożem do tapet i spróbuj tam się dolutować. Świeża cyna i dodatkowy topnik jak masz.
    Niestety nie mam takiej płyty żeby ją dla Ciebie pomierzyć i znaleźć gdzie wychodzi ta przelotka.
  • Poziom 3  
    Aress124 napisał:
    W takim razie płyta jest wielowarstwowa i ścieżka idzie już między warstwami.
    Musisz spróbować dolutować się do przelotki, delikatnie ją podrap np ostrym nożem do tapet i spróbuj tam się dolutować. Świeża cyna i dodatkowy topnik jak masz.
    Niestety nie mam takiej płyty żeby ją dla Ciebie pomierzyć i znaleźć gdzie wychodzi ta przelotka.

Dzisiaj rozebrałem całość, zdjałem tą blaszkę obok, natomiast po zdrapaniu soldermaski mam miedziane sciezki, i co najciekawsze na wysokosci pols obok jest mała miedziana kropka w srodku. Wiem że słabo widać, ale nie mam lepszego aparatu który złapie ostrosc z tak bliska. Wydaje mi się że tam powinienm się podpiać, ale to będzie dosyc trudne. Gdy bedzie stykać sie z cyna dookoła to zrobi zwarcie?

A czy ogólnie nie zepsułem już tego tak że nic się z tym nie da zrobić? Bo cały kindle nadal działa ale chodzi mi tylko o ten serial port zeby wgrac nowy soft bo przez aktualizacje Amazon uwalił mi całosc
  • Poziom 17  
    Widzę że ekranowanie wyrwałeś. Naokoło też jest mocno podrapane.
    Naokoło przelotki jest pole masy i jak je zlutujesz z kropką to nie zadziała i możesz uszkodzić kindla i programator.
    Da się to zrobić ale patrząc jak to teraz wygląda to przydała by się doświadczona osoba.
  • Poziom 10  
    Narobiłeś bigosu. Bez mikroskopu i precyzyjnego lutowania ni hu hu.