Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik-Tani przełącznik.

15 Maj 2019 22:26 99 10
  • Poziom 13  
    Witam.
    Zakupiłem w cenie złomu prostownik można powiedzieć w rozsypce. Cena śmieszna a zakupu dokonałem, gdyż szukałem takiego amperomierza do swojego prostownika Bester oraz potrzebowałem jednej diody. Prostownik wygląda jak przeróbka jakiegoś sklepowego prostownika. Prostownik posiada dwa bezpieczniki, diody Unitry z sporymi radiatorami zapewne w granicach 50~100A oraz w miarę spory transformator z sporą ilością oczepów sterowany przełącznikiem z 7 wyjściami . Pytanie jaki w miarę tani przełącznik kupić, żeby miał 1 wejście i 7 wyjść ? Transformator działa, diody też tylko napięcie skacze ale to wina przełącznika, który nie łączy i luźno przykręconych przewodów do diod.
  • Poziom 18  
    Zamiast przełącznika bo on może być drogi szeregowo z najmocniejszym uzwojeniem transformatora podpoił bym jakiś regulator na triaku
  • Poziom 29  
    Wiktor626 napisał:
    Zamiast przełącznika bo on może być drogi szeregowo z najmocniejszym uzwojeniem transformatora podpoił bym jakiś regulator na triaku

Transformatory wybitnie nie lubią regulacji napięcia po stronie pierwotnej przy pomocy regulatora na triaku.
  • Poziom 13  
    Taka opcje brałem pod uwagę przy prostowniku, który chciałem zrobić a tutaj jeszcze nie myślałem bo pierwsza myśl była zachować konstrukcje jak w originale i wykorzystać wszystkie odczepy trafo. Regulator to mały koszt przełącznik to z 50zł najmniej trzeba wydać. Ile amper przełącznik potrzebny ?
  • Poziom 18  
    Tak wiem o tym ale jest to najbardziej tania wersja regulatora ja osobiście zastosowałbym regulator fazowy na układnie U2008
  • Poziom 29  
    Wiktor626 napisał:
    Tak wiem o tym ale jest to najbardziej tania wersja regulatora ja osobiście zastosowałbym regulator fazowy na układnie U2008

Ale wiesz o tym, że na takim regulatorze transformator dużo mocniej się nagrzewa? Osobiście nie polecam. Niech autor tematu szuka przełącznika odczepów od jakiejś starej spawarki ew starego solidnego prostownika. Jeśli te ,,odczepy" są po stronie pierwotnej to nie musi znosić znowu jakiegoś dużego obciążenia, ważne jedynie aby nadawał się do pracy z napięciem sieciowym 230v.
  • Poziom 29  
    Jeśli to po stronie wtórnej to może być za słaby
  • Poziom 13  
    Regulator fazowy na układnie U2008 chciałem wykorzystać do regulacji w prostowniku z transformatora bezpieczeństwa. Natomiast tutaj chciałem pozostać przy tym przełączniku bo trafo dosyć solidne i ciekawe bo ma tyle odczepów. Przełącznik jest zainstalowany pod pierwotne uzwojenie i tak zastanawiam się ile A musi mieć przełącznik? Tutaj kolega podał aukcje gdzie jest za 35 zł i cena jest kusząca. Jutro wymienię przewody i oczka, oczyszczę wszystko i posprawdzam odczepy,trafo jak będzie wszystko ok to pomyśle co zrobić ale pewnie przełącznik zakupie. Regulator na układnie U2008 i tak muszę zamówić bo potrzebny będzie do ładowania akumulatora wkrętarki. Tylko poszukuję w miarę taniego z wyświetlaczem .
  • Poziom 29  
    Po stronie pierwotnej prąd zapewne nie przeroczy 3/4 A (podczas załączania jedynie może skoczyć na większy). Ważne jest jednakże, aby przełącznik był przystosowany do pracy z napięciem sieci.
  • Poziom 13  
    To 10A maks z dużym zapasem to wystarczająco . Na stronie wtórnej jest bezpiecznik butelkowy 10 A czyli trafo nie jest jakieś spore ale to i tak 1/10 wartości aku się ładuje to dla mnie nie ma znaczenia.