Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilarka ręczna 110V a 230V?

15 Maj 2019 22:58 246 9
  • Poziom 2  
    Kłaniam się. Jestem tutaj nowy i całkiem zielony w elektryce dlatego nie wiem gdzie się "obrócić" na foru i proszę Was o pomoc. Mam pewien problem z pilarką ręczną, którą okazyjnie kupiłem. Jest to urządzenie z Anglii o nazwie Evolution 110V 50Hz 1200W i pytanie dotyczy możliwości podłączenia jej do sieci 230V. Wtyczka w urządzeniu jest z tworzywa taka jak "do siły" ale nieco mniejsza niż nasze standardowe ale nie to jest problemem. Pytanie dotyczy tego czy po zmianie wtyczki mogę używać bez problemu takiej pilarki w naszej sieci 230V czy konieczna jest dodatkowa modyfikacja lub użycie jakiegoś urządzenia redukującego napięcie prądu? Z góry dziękuję za pomoc doświadczonych Kolegów.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    @Maniek124g O ile jest tam silnik uniwersalny, komutatorowy, to możesz zmodyfikować ta maszynę do zasilania 220 VAC, przez wstawienie szeregowo diody 25 A /630 V. W innym przypadku niestety transformator.
  • Poziom 2  
    Dzięki za podpowiedź może kolega będzie miał taki transformator na sprzedaż a jeśli nie to może pokuszę się o przeróbkę jeżeli będzie taka możliwość. Dzięki jeszcze raz
  • Poziom 12  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @Maniek124g O ile jest tam silnik uniwersalny, komutatorowy, to możesz zmodyfikować ta maszynę do zasilania 220 VAC, przez wstawienie szeregowo diody 25 A /630 V. W innym przypadku niestety transformator.

Co masz na myśli pisząc, że silnik jest uniwersalny?
  • Poziom 43  
    To, że może pracować na prądzie zmiennym i stałym. Dioda obetnie połówkę sinusoidy, zatem napięcie skuteczne zasilające silnik zmniejszy się o połowę.
  • Moderator
    To, że może pracować na prądzie zmiennym i stałym. Dioda obetnie połówkę sinusoidy, zatem napięcie skuteczne zasilające silnik zmniejszy się o połowę.

To jest opcja bardzo ryzykowna, elektryk nawet nie powinien o takowej wspominać. Bo nie wiadomo, czy izolacja zastosowana w sprzęcie na 110V jest wystarczająca dla napięcia maksymalnego stosowanego w sieci 230V.
  • Poziom 43  
    @retrofood Pierwsza Klasa Ochronności tej machiny Retrofoodzie....Zresztą wersje 220 VAC i 110 VAC (rynek USA) różnią się tylko rezystancją uzwojeń. :D
  • Moderator
    [b]Zresztą wersje 220 VAC i 110 VAC (rynek USA) różnią się tylko rezystancją uzwojeń. :D
    Może masz rację, sęk w tym, że tego z góry nie wiadomo.
  • Poziom 30  
    Pragnę zauważyć, że to nie jest maszynka 110-120VAC na rynek USA, tylko sprzęt budowlany na rynek GB, gdzie obowiązuje separowane 110VAC. Ale to tak na marginesie.
    Z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie transformator, aczkolwiek zdarzyło mi się robić regulator fazowy do młynka zlewozmywakowego z USA zasilanego prądem stałym (wbudowany mostek prostowniczy). Był to silnik z magnesami stałymi na stojanie. Porównywalna moc przy zasilaniu 230VAC była osiągana przy około 35% wypełnienia.