Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Boschmann PCA-8080A - Zwarcie w układzie

15 Maj 2019 23:25 213 5
  • Poziom 12  
    Witam, kupiłem do nauki uszkodzony wzmacniacz Boschmann PCA-8080A, wygląda na to , że jest zwarcie pomiędzy + a masą(nie przepala bezpiecznika ale pobiera dość sporo prądu), żadne kontrolki się nie świecą, w środku elementy wyglądają dobrze (brak oznak przepaleń, ukruszeń itp.)
    Boschmann PCA-8080A - Zwarcie w układzie
    Od jakich elementów można zacząć sprawdzać taki wzmacniacz?
    Czy kondensatory elektrolityczne na wejściu mogą powodować zwarcie? Po podłączeniu, dość mocnego zasilacza zauważyłem ze one się dość grzeją.
  • Poziom 26  
    Kondensatory nie powinny się grzać.
    Wylutuj je.
  • Poziom 17  
    Miernikiem sprawdzasz czy nie ma zwarcia do masy na zasilaniu, pomiar półprzewodników czy nie mają zwarcia, pomiar napięć czy są prawidłowe typowe napięcia.
  • Poziom 43  
    xxdrago napisał:
    Po podłączeniu, dość mocnego zasilacza zauważyłem ze one się dość grzeją.
    Co znaczy "dość mocnego"? Moc (jeśli o to chodzi) nie ma tu znaczenia, ale jeśli podłączyłeś za wysokie napięcie... mogły się grzać (dobrze, że nie wybuchły).
    Inna możliwość grzania się kondensatora to (nawet przy poprawnym napięciu) odwrotne podłączenie zasilania. W obu wypadkach istnieje realna szansa, ze kondensatory nadają się do wymiany.
    xxdrago napisał:
    wygląda na to , że jest zwarcie pomiędzy + a masą

Tak czy inaczej powinieneś zacząć od lokalizacji zwarcia - w tym wypadku zacząłbym od sprawdzenia sprawności zasilacza. Zasilacz (a raczej przetwornica impulsowa podwyższająca napięcie - w dodatku produkująca, o ile się nie mylę, napięcia symetryczne) to najczęściej układ kluczujący tranzystorem (tranzystorami ) i to właśnie od nich bym zaczął sprawdzanie.
  • Poziom 12  
    Zasilacz którym testowałem, i sie grzały kondensatory po prostu miał większa moc(prąd A) około 5A napięcia nie było wyższe jak 13V.

Wlutowałem tranzystory i okazały się "chyba" sprawne IRFZ44N (w załączniku datasheet):
    datashe...pdf Download (67.51 kB)
    i tutaj pytanie czy wystarczy mi taki pomiar pomiędzy "source" a "drain" wskazania około 630 każdy? Rozumiem też, że to one pełnią funkcje kluczy przetwornicy?

Również po sprawdzałem czy pracują tylko w jednym kierunku: YG225C2 i YG225N2
    i okazały się również sprawne wskazania około 500 przy pomiarze multimetrem w funkcji testu diody.

Kondensatory które sie grzały po pomiarze pojemności mają po ok. 850uF a powinny mieć 1000uF przebicia nie mają.

Pozdrawiam