Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer DELL R430 wahania odczytu dysku

16 Maj 2019 08:38 216 8
  • Poziom 20  
    Witam,
    problem polega na tym, że spadła ostatnio wydajność podczas pracy na systemie ERP i szukam rozwiązania. Serwer na którym mam zwirtualizowane 4 maszyny, dwa Windowsy oraz dwa Linuxy z DNS'ami wewnętrznymi.
    Podłaczone to wszystko jednym RJ45 do switcha Cisco.
    Przeczesałem dysk programem HD Tune i martwią mnie duże skoki odczytu danych.
    Faktem jest że robiłem ten test kiedy kilkanaście osób pracowało na ERP-ie, wiec może to przez obciążenie dysku dostępem do bazy danych i RDP ?
    Czy dysk do wymiany? Postaram sie wrzucić SMART, ale wszystkie programy jakie testuję pokazują puste tabele... :(
  • IT SerwisIT Serwis
  • Admin grupy komputery
    Pokaż SMART dysku twardego, a nie wirtualnego.
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 20  
    Jedyną chyba opcją , żeby tego dokonać musiałbym położyć maszynę i zbootować np. MHDD?
    Czy jest jakaś opcja dokonać tego z maszyny wirtualnej bez wyłączania?

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Spróbuj HDDGuardian.
    Instalacja dla windows'a w załączniku.
    W sumie nie powiedziałeś jakie tam pracują dyski.
    Ja ostatnio spotkałem się z sytuacją, gdzie anomalie w działaniu systemu powodowała G-Data. Nie zmienialiście ostatnio czegoś w oprogramowaniu lub sprzęcie?
  • Poziom 12  
    Załączony wykres wydajności z programu HD Tune jest poprawny bo obraz dysku wirtualnego zawiera "dziury". Sektory dysku wirtualnego zawierające same zera nie są przechowywane na dysku fizycznym, co ma na celu obniżenie zużycia miejsca na dysku fizycznym. VirtualBox też postępuje w ten sposób. Rozmiar obrazu dysku wirtualnego jest na początku bardzo niewielki a potem rośnie wraz z kopiowaniem poszczególnych danych. Dlatego miejscami szybkość odczytu danych jest rzędu 1000MB/s.

Więcej: w opisie VSphere

Jakiego systemu operacyjnego używasz jako hosta?

Z tego co czytam, VSphere wspiera pobieranie danych SMART.
    https://pubs.vmware.com/vsphere-51/topic/com....cli.examples.doc/cli_manage_storage.6.11.html

Dodano po 37 [minuty]:

Poza tym:
    - jakiego rodzaju dyski masz w serwerze (SATA, SCSI / SAS)? Dyski SCSI nie wspierają mechanizmu SMART, ale za to inną (znacznie różniącą się) funkcjonalność raportowania stanu zdrowia.
    - jeśli masz dyski spięte w RAID1, to dobrze byłoby skonfigurować przypomnienie mailowe o sytuacji, kiedy jeden dysk padnie albo coś złego się z nim zacznie dziać - żebyś wiedział, kiedy je wymienić,
    - czy wyłączyłeś na tym serwerze iDRAC albo zmieniłeś jego hasło? Jest to mechanizm zdalnego zarządzania serwerami DELLa, dostępny po połączeniu sieciowym z własnym adresem IP. Jest on niestety "zabezpieczone" domyślnym hasłem, które trzeba koniecznie zmienić przy konfiguracji serwera.
  • Poziom 20  
    Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
    Faktycznie bardzo mało danych podałem o serwerze, podsyłam w załączeniu opis konfiguracji. Podsyłam także zrzuty z monitoringu hosta z VMWare. Widać, że sprzęt raczej się nudzi.
    Leży tam VMWare ESXI 6.5.0 "na nim" Windows'y Server 2016 i CentOS'y

Serwer kupowany rok temu, problemy zaczęły się od koło dwóch tygodni, wcześniej też mulił, ale nie aż tak. W kwietniu zmienialiśmy firewall'a, przechodzimy na własne łącze internetowe (wcześniej korzystaliśmy z łącza innej firmy w biurowcu). Dzisiaj będę na łączach z inżynierem, który przejrzy firewall'a pod kątem złej konfiguracji, jednak wątpie aby to on powodował te problemy...
    iDrac chwilowo nieużywany (wypięty RJ45).
  • Spec od pamięci masowych
    No dobrze, ale ten 400GB SSD Toshiby jaki ma SMART, odczytałeś już :?:
  • Poziom 12  
    Przypuszczam, że problem nie jest spowodowany przez dysk twardy (może być spowodowany przez cokolwiek), ale i tak dobrze byłoby regularnie sprawdzać dyski, więc opisuję jak to zrobić.

Niezbyt znam się na VMware ESXi, ale znalazłem takie informacje w oficjalnej dokumentacji VMware:
    https://kb.vmware.com/s/article/2040405

Z tego co czytam, to wsparcie dla SMART wbudowane w ESXi jest raczej ograniczone.
    Dyski znajdują się prawdopodobnie za kontrolerem RAID, smartctl potrafi się z nim dogadać.
    Tutaj jest opis jak uruchomić smartctl na ESXi (z linkiem do pobrania jakiegoś pakietu VIB)
    https://www.virten.net/2016/05/determine-tbw-...-ssds-with-s-m-a-r-t-values-in-esxi-smartctl/
    (sekcja "How to get smartctl")

Sprawdź nazwę dysku za pomocą
    Code:
    ls -l /dev/disks/

i wykonaj
    Code:
    /opt/smartmontools/smartctl -d megaraid,0 --xall /dev/disks/[nazwa_dysku]

/opt/smartmontools/smartctl -d megaraid,1 --xall /dev/disks/[nazwa_dysku]
    /opt/smartmontools/smartctl -d megaraid,2 --xall /dev/disks/[nazwa_dysku]

(tyle razy ile masz urządzeń podłączonych do RAID-a)

Dodano po 4 [minuty]:

A jeśli chodzi o wydajność:
    1) Czym objawia się wolne działanie serwera? Czy jest to widoczne na jednej z maszyn wirtualnych czy na wszystkich?
    2) Co działa na tych maszynach wirtualnych?
    3) Czy mógłbyś wrzucić zrzut ekranu historii przepustowości dysku twardego (bo wrzuciłeś tylko zużycie CPU i sieci)?
  • Poziom 20  
    Wszystko się zgadza z tym co piszesz. W piątek otrzymałem telefon od producenta naszego systemu ERP, który znalazł błąd w bazie danych powodujący wolne działanie systemu. Także jednak to nie sprzęt :)

Pracują 4 maszyny wirtualne, na dwóch są Windows'y z dostępami RDP, dwa pozostałe to Linux'y z DNS-ami.

Myślę, że temat można uznać za zamknięty - problem sprzętowy został wyeliminowany.

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.