Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podpięcie modułu ZASILAJĄCEGO 0-30V 0-3A

16 Maj 2019 10:54 510 38
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie !!

Jestem początkującym elektronikiem i jako pierwszy swój układ chciałem zbudować własny zasilacz warsztatowy wykorzystujący układ tb-186840 DIY (max napięcie wejściowe musi być do 24AC !! ) . Mam problem ponieważ nie mam pewności czy układ który narysowałem amatorsko będzie działał oraz nie wiem jak mogę zredukować napięcie na transformatorze takim jak przedstawiony na zdjęciu . Zastanawiałem się tez czy nie użyć dostępnego adaptera 24v 1A ale to trochę mija się z celem skoro układ jest stworzony do zasilenia go przez transformator
  • Poziom 17  
    Po schemacie to źle amperomierz powinien być w szereg.
  • Poziom 20  
    I błąd w woltomierzu.Ma być równolegle.
  • Poziom 8  
    bumble napisał:
    Pomiary nie tak. Adapter / zasilacz daje 24V DC. Tobie potrzebny transformator.

Tak wiem stwierdziłem to w pytaniu że lepiej jednak jak użyję transformatora, nawet pokazałem jego zdjęcie ale nie wiem jak mogę obniżyć jego napięcie po stronie wtórnej ponieważ 110V AC przekracza kilkukrotnie max napięcie jakim mogę zasilić ten układ
  • Poziom 8  
    feno napisał:
    Kup dopasowane trafo.

Wolałbym temu co mam jakoś obniżyć napięcie ponieważ transformatory są dosyć drogie a jak już jest to szkoda żeby leżał niepotrzebny - przynajmniej ja mam taką opinie na ten temat
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Taki schemat. Podpięcie modułu ZASILAJĄCEGO 0-30V 0-3A

Dodano po 2 [minuty]:

feno napisał:
    Taki schemat. Podpięcie modułu ZASILAJĄCEGO 0-30V 0-3A

A minus akumulatora do minusa.
  • Poziom 8  
    Ok to kwestia układu mamy załatwioną zostało nam jeszcze dobranie transformatora lub obniżenie napięcia na tym co już mam .
  • Poziom 17  
    Ten transformator z fotki to nawet prądowo za słaby powinien być mocniejszy w waty z 60wat i 230/30 volt.

• Poziom 30  
    To już lepiej ten zasilacz CD podłączyć niż kombinować z tym trafkiem. A używane trafo z jakiegoś demontażu odpowiednie to za grosze kupisz. Ja mam pełno takich różnych co to "szkoda sprzedawać" bo nikt tego nie chce w "normalnej cenie"
  • Poziom 8  
    A co z obciążeniem jakimś większym w tym układzie czy coś się złego nie stanie jeżeli bym tak zrobił ? Po za tym jak zachowa się układ przystosowany do zasilania prądem przemiennym z transformatora gdy zasilę go prądem stałym z przetwornicy ??
  • Poziom 17  
    Tam masz 1amper czyli większe nie uciągnie albo będzie się blokować albo koniec.
  • Poziom 39  
    Ten moduł zasilacza można zasilać tylko z transformatora; zasilacze na napięcie stałe (DC) się nie nadają
  • Poziom 8  
    To już wolę jakoś z transformatorem kombinować dalej bo chce mieć pełen zakres możliwości zasilacza a nie ograniczonego to 1/3 możliwości

Dodano po 1 [minuty]:

HD-VIDEO napisał:
    Ten stabilizator można zasilać tylko z transformatora; zasilacze na napięcie stałe (DC) się nie nadają

Masz jakieś rady jak dobrać odpowiedni transformator nigdzie na internecie nie mogę znaleźć na 24v a jak już jest to z powalającą ceną 400zł
  • Poziom 39  
    Moc transformatora 120W(VA)/24V; kosztuje niecałe 80zł (nowy)

Można szukać transformatorów do halogenów (tradycyjnych toroidalnych ) na napięcie 11,7V obecnie się je wymienia na elektroniczne

"Transformator Toroidalny TS60/20 220V/11,7V 60VA" za 19,99, używany ale to nie ma znaczenia - potrzeba 2szt. jeżeli jest miejsce w obudowie na dwa transformatory
  • Poziom 39  
    Brivido napisał:
    Napięcie wejściowe jest i tak prostowane, a przemienne do niczego innego nie potrzebne, także proszę bez bzdur tutaj, że nie można

A może lepiej się nie wypowiadać w temacie, jak się nie znam?
  • Poziom 8  
    https://allegro.pl/oferta/transformator-toroidalny-hp0150-01-24v-6-25a-8106832489 Wygląda na transformator który by akurat odpowiadał w dosyć fajnej cenie,ale czy prąd nie jest czasem zbyt wysoki 6,25 A ? Jesli bym użył takiego transformatora to pasuje już zrobić w układzie stabilizatora chłodzenie które by odprowadzało nadmiar ciepła i dodatkowo w obudowie trzeba zamontować wentylator chłodzący ?

• Poziom 30  
    No to powiedz co w tym tu przeszkadza takie zasilanie, jeśli nie musi być 30V na wyjściu?
  • Poziom 39  
    Brivido napisał:
    No to powiedz co w tym tu przeszkadza takie zasilanie, jeśli nie musi być 30V na wyjściu?

No przecież wiesz, że wypisuje bzdury więc sobie poszukaj na schemacie do czego jest wykorzystywane napięcie przemienne

"Transformator Toroidalny HP0150-01 24V/6,25A" pasuje do układu, tylko trzeba by aby sprzedający zmierzył bez obciążenia napięcie na wyjściu. Ten duży prąd nie ma znaczenia
  • Poziom 8  
    HD-VIDEO napisał:

"Transformator Toroidalny HP0150-01 24V/6,25A" pasuje do układu, tylko trzeba by aby sprzedający zmierzył bez obciążenia napięcie na wyjściu. Ten duży prąd nie ma znaczenia

w celu sprawdzenia czy na pewno na wyjściu transformatora jest 24v tak ?

Oraz jak przytwierdzić taki transformator na takiej obudowie z15 ?

Oraz jak podłączyć wyłącznik zamontowany z tyłu obudowy ( zaznaczony na żółto) jeżeli jest on na 12v a zasilanie będzie 24v ?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Tak, bo napięcie jest podane gdy transformator jest obciążony prądem nominalnym; a trafiają się transformatory o dość dużym napięciu bez obciążenia a moduł nie ma stabilizacji dla szyny dodatniej dla układów scalonych.

"jak ,,przyczepić,, do obudowy z15 ?"
    Są specjalne mocowania, dwie okrągłe gumy, okrągła blacha i w środku otwór na śrubę mocującą transformator-odbudowa; ten trzeba przewiercić otwór w tej żywicy
  • Poziom 8  
    Oki to już kolejną rzecz mamy z głowy ...Teraz został montaż radiatora chłodzącego układ wraz z wentylatorem . Układ posiada wyjście fan24v na wentylator ale nie posiada już czujnika temp ( czy jest możliwość takowego montażu ponieważ nie ma sensu żęby wentylator cały czas chodził lepiej żęby uruchamiał się gdy temp przekroczy odpowiedni poziom) . Jaki radiator tutaj zda egzamin jeżeli transformator będzie miał 150VA ?
  • Poziom 39  
    Jest coś takiego:
    "Wyłącznik bimetalowy; zakres: 25°C; typ KSD301A; 10A; NO; otwarty"

Temperatura jest przykładowa, od tej temperatury są dostępne w górę; powyżej tej temperatury włącznik się zwiera > łącza się wentylator.

Można zrobić też płynnie za pomocą paru elementów; niska temperatura wentylator - kręci się powoli.

Radiator to przydało by się obliczyć i dobrać do typu tranzystora, ale to zależy od rezystancji termicznych, sposobu ustawienia radiatora, od tego nadmuchu.

Tam wydaje się, ze tam będzie pasował radiator od procesora P4, ale nie wiem
  • Poziom 8  
    Odpisał mi gościu w sprawie tego tranzystora toroidalnego oto jego treść :

Witam

Napięcie jest podane w opisie a rzeczywiste jest nieco wyższe o kilka voltów z tego co pamiętam

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Grzyho napisał:
    Tranzystor toroidalny ten podlinkowany wyżej 24V 6,25A 150VA . Znalazłem stary radiator wraz z wentylatorem od starego procesora moze by się nadał jako chłodzenie ?

Planowałem go ustawić w tylnej części obudowy ponieważ radiator ten wraz z wentylatorem ma idealne warunki na to

Raczej transformator toroidalny.