Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Presscontrol Grundfoss PC-15 - nie odcina (wyłącza) pompy SQ3-40

16 Maj 2019 11:26 48 2
  • Poziom 33  
    Witam koledzy.
    Piszę, bo mi już ręce opadają przy tej robocie z zestawem Grundfossa.
    Niedawno uszkodziła mi się pompa Grundfoss SQ3-40. Kupiłem nową i zamontowałem. Reszta zestawu pozostała stara, czyli w/w Presscontrol oraz zbiornik membranowy.
    Po miesiącu mam bardzo zawyżone zużycie prądu, generalnie oszczędzam a wychodzi mi ponad 1kW/h non stop.Zacząłem szukać "dziury" i znalazłem!
    Wychodzi, że moja pompa pracuje non-stop w studni. Ciągle pobiera 2,30A przy napięciu 230V! Gdy ciśnienie spada w instalacji, słychać stuknięcie Presscontrola PC-15 i pompa robi ciśnienie ok. 5,5Bara i strzałka na manometrze staje, ALE pompa pracuje nadal, bo prąd pobiera. Załącza się ok.4,5 bara a wyłącza przy 5,5 bara - tak to widać optycznie na manometrze i gdy dobija tego ciśnienia, to prąd pobierany przez nią rośnie do ok.4A, a gdy strzałka osiągnie pułap5,5 bara, to prąd spada do 2,3A i tak jest cały czas. Przez całą dobę.
    Tu mam teraz pytanie do osób znających się na tej automatyce i takich, którzy się już borykali z podobnym problemem - Czy ten presscontrol powinien całkowicie odcinać tę pompę, czyli czy powinien rozłączać całkowicie zasilanie do niej po osiągnięciu tych ciśnień roboczych np.5.5 bara?
    Jeżeli tak to jakim cudem on może nie wyłączać pompy "do końca"?
    Dodam, że instalacja była trochę zabrudzona i woda ma duże ilości kamienia.
    Czy u Was ten Presscontrol wyłącza pompę całkowicie po napompowaniu ciśnienia? Podejrzewam, że on u mnie nie działa prawidłowo i "wykończył" mi poprzednią pompę nie dając jej odpocząć.
    Nie chcę rezygnować z presscontrola na rzecz wyłącznika ciśnieniowego bo zwyczajny ciśnieniowy nie zabezpieczy mi pompy przed suchobiegiem. Baniaka na hydrofor nie mam też gdzie upchać. Poradźcie coś koledzy.
  • Poziom 33  
    Szczerze powiem
    atlantel napisał:
    A z jakiego powodu ustawione są tak wysokie ciśnienia robocze załączenia i wyłączenia?
    Nie mam pojęcia. Tak było od nowości. Wcale mi to nie pasuje bo wszystko mi strzela ( węże ogrodowe, uszczelnienia węży prysznicowych itp.) ale nie mam możliwości regulacji w tym urządzeniu. Niby w jego instrukcji jest podane ciśnienie załączana 1,5 bara i max 10 bar ale jak tylko kran odkręcam to po chwili jest stuknięcie i już jest prawie 6 bar. Ciśnienie w zbiorniku przeponowym jest raczej dobre,poza tym są dwa bo drugi jest dołożony taki większy ze 100l , ten z kompletu to pewno ma z 18l. Membrany są całe bo jak odkręcam zawory pod tymi zbiornikami to słychać jak pracują. Te naczynia membranowe to chyba tylko są do kompensacji uderzeń [podczas włączeń i wyłączeń pompy? Samych ciśnień w tych naczyniach nie mierzyłem bo by trzeba było dobrać się to tych wentyli od góry i pewno to mierzyć bez wody w układzie?
    Zaraz dodam foty.
    Presscontrol Grundfoss PC-15 - nie odcina (wyłącza) pompy SQ3-40 Presscontrol Grundfoss PC-15 - nie odcina (wyłącza) pompy SQ3-40 Presscontrol Grundfoss PC-15 - nie odcina (wyłącza) pompy SQ3-40 Presscontrol Grundfoss PC-15 - nie odcina (wyłącza) pompy SQ3-40