Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Karta SD i zniknięcie danych

16 Maj 2019 17:53 117 5
  • Poziom 22  
    Witam

Mam kartę SD która siedziała w Raspberry PI z systemem Zabbix (OS Raspbian). Dziś karta przestała odpowiadać. Wyłączyłem Raspberry i Włożyłem kartę do czytnika kart. Nie była widoczna. Próbowałem na dwóch komputerach i różnych USB. Już myślałem, że z karty nic nie będzie, ale w pewnej chwili zaczęła dawać znaki, że żyje. W DMDE pokazywało błąd Win error 1110 i w nic nie dało się z niej odczytać. Po jakimś czasie karta pojawiła się i działa, ale chyba posypały się partycje. Proszę o instrukcje jak je przywrócić. Nie jestem pewien ile ich powinno być. Dane zabezpieczyłem.
    Karta SD i zniknięcie danych
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Skoro dane zabezpieczyłeś, to wgraj je na nową kartę i sprawdź zachowanie. Sam brak wskaźnika C jeszcze nie spowoduje jej nieczytelności. Nowa karta musi mieć przynajmniej tą samą liczbę sektorów.
  • Poziom 22  
    No tak, ale dane zabezpieczyłem z obecną strukturą (czyli ze skasowanymi partycjami). Nic tym nie uzyskam. No chyba, że linuksa da się skopiować plik po pliku. Nigdy tego nie robiłem i nie mam pojęcia czy to zadziała.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Przecież żadne partycje nie są skasowane. Jedynie powtarzające się wskaźniki C mogą ewentualnie sugerować uszkodzenie danych (powtórzenia w danych).
  • Poziom 22  
    Znam się na tym mniej od Kolegi, ale jednak coś jest nie tak. Włożyłem kartę do Raspberry i przy próbie uruchomienia pojawił się kernel panic i komunikat unable to mount fs on unknown-block(179,2). Podłączyłem pendrive do Ubuntu (na wirtualnej maszynie) i fsck pokazał komunikat o braku informacji o superblock i nie podjął próby naprawy. Porównałem tablicę partycji systemu na którym był stawiany obecny system i wygląda on tak (obraz nagrany na karcie 32GB)
    Uruchomiłem też testdisk (na Ubuntu) i ten znalazł jeszcze klika innych błędów (liczba głowić, początki i końce mu się nie zgadzały). Nie chciał tego naprawić automatycznie. Zastanawiam się czy nie darować sobie prób naprawy i nie postawić wszystkiego od początku.
  • Poziom 22  
    Karta okazała się na wykończeniu i przeszła w tryb read only. Skopiowałem dane na nową kartę i wszystko działa.