Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

48L3663DG - Zwarcie, zagadka, spalony tv i komputer

16 Maj 2019 19:54 120 6
  • Poziom 2  
    Dzień dobry wszystkim,

W majówkę miałem następujące zdarzenie i szukam wyjaśnienia/porady co poszło nie tak oraz co zrobić dalej:

Telewizor wpięty do prądu, do niego kabel od routera UPC z telewizją. Komputer stacjonarny wpięty do listwy, listwa w tym momencie wyłączona. Wpinam kabel HDMI do komputera, a następnie HDMI do telewizora. Błysk, dźwięk jakby spawarka elektrodowa, odruchowo kabel wyrwałem z gniazda. Spalony telewizor oraz karta graficzna (co więcej nie wiem, nie rozbierałem PC bo ma niecały miesiąc i montaż był jako usługa dodatkowo). Jak na moje to telewizor puścił jakoś napięcie na kabel HDMI, zareklamowałem telewizor, została reklamacja odrzucona ponieważ spalone jest HDMI oraz płyta główna, zasilacz itp. dobre więc to nie TV zawiódł.

Komputer też wysłany na gwarancję i czekam na odpowiedź serwisu co dalej.

Co mogło to spowodować? Czy słusznie odrzucili mi reklamację? Mieszkam w mieszkaniu w starym budownictwie, czy to mogło mieć związek z instalacją? (w gniazdkach nie ma "bolców")

Straciłem jakieś 5 tysięcy i nie wiem co począć. Boję się też, czy nowy telewizor który kupię nie skończy tak samo, a pieniądze wyrzucę w błoto.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 36  
    Czy listwa i TV były podłączone do tego samego gniazda?
  • Poziom 2  
    Nie, listwa z PC podłączona do jednego gniazdka, listwa wyłączona.

TV podpięty pod zwykły przedłużacz z innego gniazdka, działał w tym momencie.
  • Poziom 36  
    Wszystko wskazuje na zasilacz komputera - powinien być podłączany pod gniazdo z bolcem ( instalacja z trzema przewodami ). W innym przypadku filtr wejściowy może podać nawet połowę napięcia sieciowego na obudowę komputera. Na dodatek zasilanie z innych gniazdek i pojawiła się różnica potencjałów między TV i PC. Takie podłączenia powinno się robić na wyłączonych z sieci obu urządzeniach.
  • Poziom 2  
    Nawet jeśli komputer w tym momencie nie był pod napięciem? Chodził tylko TV pod przedłużaczem zwykłym, a PC był pod listwą, która była wyłączona.

Z monitorem przez niecały miesiąc współpracował bez zarzutów przez HDMI, obudowa nie "kopała". (monitor też w listwie był wpięty)

Jak na przyszłość zabezpieczyć się przed tym? Nie podłączać komputera do TV ze względu na charakterystykę instalacji w starym bloku? Czy może w ogóle nie powinienem podłączać komputera bo może komuś stać się krzywda?

Wnioskuję, że serwis PC też odrzuci reklamację?
  • Poziom 36  
    Matijasek32 napisał:
    PC był pod listwą, która była wyłączona.

Nie wiadomo jak ta listwa rozłącza, być może tylko jeden przewód i trafiło na zerowy ( neutralny ) a poprzez filtr , masę HDMI i TV zamknął się obwód i stąd takie efekty.
    Matijasek32 napisał:
    Jak na przyszłość zabezpieczyć się przed tym?

Zasilać wszystko z jednej listwy, podłączenia między TV a PC i innymi urządzeniami robić na odłączonym fizycznie zasilaniu wszystkich urządzeń.
    Zaprosić DOBREGO elektryka żeby sprawdził czy można zrobić np. zerowanie we wszystkich gniazdkach pokoju. ( zasada - wszystkie gniazda w pokoju mają zerowanie albo podłączone PE albo żadne - nie może być "mieszaniny" )
  • Poziom 38  
    zworys napisał:
    ... poprzez filtr , masę HDMI i TV zamknął się obwód i stąd takie efekty.

Ja bym tu jeszcze dodał, że wpływ mogło mieć "obce zero" z UPC.