Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady

16 Maj 2019 21:17 396 16
 • Poziom 3  
  Pralka Ardo FLSO 105S zaczyna pobierać wodę w momencie włączenia programatora. Wcześniej najpierw ważyła wsad przez około minutę, następnie pobierała wodę i rozpoczynała pranie. Obecnie pobiera wodę bez przerwy, słychać głośno pracujący elektrozawór. Woda jest pobierana do szuflady na pranie wstępne, mimo ustawienia programu prania zasadniczego, czyli powinna pobierać wodę do szuflady numer dwa.
  Po włączeniu procesu prania i pobraniu przez pralkę wody, zakręcam zawór w ścianie ręcznie i pralka kontynuuje pranie. Cały proces przebiega prawidłowo do momentu ponownego pobierania wody, tym razem do płukania. Muszę odkręcić zawór ręcznie, nalać wody znów na oko i zakręcić by pralka nie pobrała zbyt dużo wody. Przez ten czas elektrozawór pracuje bez przerwy, słychać jego buczenie przez cały proces prania. Pralka doprowadza proces do końca, wylewa, wiruje. Jedynie przy każdorazowym pobieraniu wody muszę to robić ręcznie i na oko.
  Brałem pod uwagę awarię elektrozaworu, ale po wyłączeniu prądu, wyjęciu wtyczki z gniazdka elektrozawór również momentalnie się wyłącza. Brałem pod uwagę awarię hydrostatu, ale proces prania przebiega prawidłowo, nie jest zatrzymywany z powodu niewłaściwego pomiaru poziomu wody w pralce.
  Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? Gdzie tkwi przyczyna, może w elektronice, tylko dlaczego proces prania przebiega prawidłowo za wyjątkiem pobierania wody?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 15  
  Z tego co widzę to jest brak sterowania elektrozaworem. Jeżeli elektrozawór załączany jest przekaźnikiem to może jest on zwarty i cały czas podaje napięcie na elektrozawór. Lub jest coś nie tak ze sterowaniem elektrozaworu i przekaźnik jest załączany po podaniu napięcia na moduł.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 3  
  Dzięki za odpowiedź i pomoc. Czy można gdzieś znaleźć zdjęcia , gdzie szukać tego triaka?
  Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  Nie, trzeba dostać się do modułu, wydobyć go na stół i ewentualnie zrobić zdjęcia i wrzucić na forum. Proponuję podczas demontażu modułu popierać się dokumentacją fotograficzną bo potem niektórzy mają problemy z poprawnym złożeniem.
 • Poziom 3  
  To jest właśnie ten moduł. Brak oznak nadpalenia itp. Czy coś na podstawie tych zdjęć można wywnioskować?
  Pozdrawiam

  Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady
 • Poziom 32  
  Z tego co widzę, to jest panel komunikacyjny, czyli służy tylko do komunikacji użytkownika z urządzeniem. Moduł wykonawczy ma trochę wiecej gniazd i jest pewnie gdzieś w tylnej, dolnej części obudowy. Wchodzi do niego dużo przewodów.
  Przykład Link
 • Specjalista AGD
  Komastynski napisał:
  To jest właśnie ten moduł.

  To nie jest ten moduł, to jak kolega wyżej napisał panel sterowania, moduł właściwy jest z tyłu na dole.
 • Poziom 3  
  Nie było mnie w domu jakiś czas ale teraz już biorę się do roboty.
 • Poziom 28  
  Zatkany jest szlamem kubek hydrostatu , trzeba go wyczyścić. Znajdziesz go idąc po wężyku hydrostatu w dół.
 • Poziom 3  
  Udało mi się wydobyć płytę. Nie zauważyłem żadnych miejsc nadpalonych, przyciemnionych, uszkodzonych lutów itp. Oto zdjęcia:

  Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady Pralka Ardo FLSO 105S - pobiera ciągle wodę do niewłaściwej szuflady
 • Poziom 3  
  Czy możliwe jest zwarcie w elektrozaworze?
 • Specjalista AGD
  Jeśli takowe by było to uszkodzi elementy sterujące na module. Do przemierzenia obwody zasilające elektrozawór.

 • Poziom 38  
  Komastynski napisał:
  Udało mi się wydobyć płytę. Nie zauważyłem żadnych miejsc nadpalonych, przyciemnionych, uszkodzonych lutów itp.

  Elektronika to nie wulkan iż musi spektakularnie wybuchnąć. Od sprawdzania uszkodzeń jest miernik a nie okopcone miejsca. Miernik w dłoń i
  mrice napisał:
  Do przemierzenia obwody zasilające elektrozawór.
 • Poziom 3  
  Sprawdziłem kubeczek hydrostatu oraz sam hydrostat. Wszystko z nimi jest w porządku. Dmuchając w hydrostat słychać dwa lekkie kliknięcia, a przewód jest drożny. Jakim urządzeniem najlepiej dokonać pomiarów, jakie powinny być wskazania urządzenia dla sprawnego, a jakie dla niesprawnego triaka, opornika itp.? Pomiary oczywiście należy wykonywać na wyjętym z pralki module?
 • Specjalista AGD
  Komastynski napisał:
  Jakim urządzeniem najlepiej dokonać pomiarów, jakie powinny być wskazania urządzenia dla sprawnego, a jakie dla niesprawnego triaka, opornika itp.? Pomiary oczywiście należy wykonywać na wyjętym z pralki module?


  Po tych pytaniach wnioskuję, że w kwestii elektroniki jesteś zielony. Sugerował bym rozważenie opcji oddania modułu do elektronika. Koszty na pewno będą mniejsze od zakupu kolejnej płytki, a nauka podstaw pracy z elektroniką na programatorze pralki akurat jest słabą koncepcją. Łatwo będzie narobić szkód.