Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa nowych kolumn na gotowych podzespołach

16 Maj 2019 22:09 192 7
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym w niedalekiej przyszłości zbudować własną konstrukcję kolumn podłogowych. Chodzi mi w sumie tylko o kupienie zwrotnic i przetwornikow z gotowych (sprawdzonych) kolumn np. Heco aurora 700 albo Kef Q750. Kolumny te cieszą się dobra opinia w Internecie jezeli chodzi o cena/jakość.

Nie znam się za bardzo na obliczaniu zwrotnic do danych przetwornikow A bardzo chciałbym zrobić własne kolumny dlatego pozostaje mi zrobienie kolumn na gotowych podzespolach. Objętość kolumn i strojenie postaram się zrobić tak jak oryginał. Poprostu chce mieć satysfakcję z własnoręcznie wykonanych paczek :).

A więc do rzeczy: Czy jest możliwośc kupna samych glosnikow i zwrotnic z podanych wyżej modeli (szukałem trochę w Internecie to ciężki temat)??.
    Ewentualnie jakby ktoś miał jakis pomysl na sprawdzone zamienniki grające podobnie to czekam na wasze propozycje.
    Podkreślam że szukam glosnikow + dobrze dobranych do nich zwrotnic. Obudowy zrobię sam.
  • Poziom 14  
    Poszukaj sobie tematów dotyczących klonów Proac 2,5
    projekt jest dobrze rozpracowany.
  • Poziom 38  
    bargan13 napisał:
    Czy jest możliwośc kupna samych glosnikow i zwrotnic z podanych wyżej modeli (szukałem trochę w Internecie to ciężki temat)??.

Poszukaj namiary na serwis i zapytaj, nigdzie indziej nie kupisz takich podzespołów.
    Druga sprawa to skopiowanie samej obudowy. Jeśli nie posiadasz informacji na temat litrażu, rysunku ani zdjęć, to nie wykonasz identycznie, co za tym idzie nie będą grały tak jak oryginały.

Tu masz sporo konstrukcji do kopiowania: https://ssl.diyaudio.pl/forumdisplay.php/39-Projekty-kolumny
  • Poziom 9  
    Przeglądałem większość konstrukcji DIY co podałeś w linku. Niektóre projekty naprawdę piękne ale wolałbym coś co można odsłuchać albo chociaż obejrzeć film z testów takich kolumn i poznać opinie kilku osób które miały z nimi styczność.
    Chcialbym posiadać wiedzę na temat budowania własnych zwrotnic i dobierania do nich przetwornikow, wyliczania objętości kolumn itd. Wtedy satysfakcja byłaby ogromna ale niestety nie mam czasu żeby podjąć naukę w tym kierunku dlatego pozostaje mi sklonowac jakich fajny zestaw i i zrobić pod niego własne obudowy z tym samym litrażem co oryginał tylko z innym wyglądem zewnętrznym:) .
  • Poziom 38  
    bargan13 napisał:
    ...pozostaje mi sklonowac jakich fajny zestaw i i zrobić pod niego własne obudowy z tym samym litrażem co oryginał tylko z innym wyglądem zewnętrznym:) .

Jeśli wykonasz obudowę o innym kształcie, wtedy kolumny zagrają inaczej.
    Oczywiście będzie to lepsze niż byle jakie głośniki w byle jakiej obudowie połączone byle jaką zwrotnicą, ale jeśli podoba się Tobie dźwięk tych kolumn, to musisz wykonać podobne obudowy (musi zgadzać się litraż, wytłumienie, strojenie obudowy, wymiary i kształt frontu oraz rozmieszczenie głośników na nim).
  • Poziom 9  
    Ja to doskonale rozumiem :). Ze zrobieniem identycznej obudowy nie będzie problemu (wygląd kolumny z zewnatrz może być całkiem inny a zachowałm te same.paremetry wewnetrzne). Gorzej ze znalezieniem identycznych przetwornikow + zwrotnic albo chociaż podobnych
  • Poziom 43  
    Czasami kolumna ma rezonatory wewnątrz, płyty żeliwne, ma jakieś rozpraszacze właściwie wyrzeźbione w drewnie.. Lub jakimś opatentowanym materiale (szkło, MDF, drewno, sklejka)
  • Poziom 14  
    Jeżeli mowa o kolumnach fabrycznych za ok. 2kzł to nawet jeśli ktoś sprzedaje elementy osobno, to nowe nie będą dużo tańsze niż całe kolumny. Chyba, że komuś się zniszczyła obudowa i używane bebechy chciałby sprzedać akurat od tych modeli, ale to mało prawdopodobne.