Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofony - Sygnał testowy do przenoszenia ustawień głowic

jankomuzykant 16 Maj 2019 22:27 366 0
 • #1
  jankomuzykant
  Poziom 14  
  Dostępność taśm testowych jest obecnie mocno ograniczona. Kiedyś opracowałem sygnał testowy, który w prosty sposób pozwala skopiować ustawienia magnetofonu wzorcowego (skos głowic i prędkość przesuwu taśmy). Należy na nim nagrać sygnał z załącznika. Następnie w magnetofonie, który mamy zamiar wyregulować, należy odtworzyć ową taśmę zwierając oba kanały dźwięku. Jeśli nie ma takiej możliwości na panelu magnetofonu bądź wzmacniacza, trzeba użyć monofonicznego kabla połączeniowego (korzystającego z obu kanałów) albo zewrzeć ze sobą wyjścia w gnieździe liniowym bądź słuchawkowym. Kręcąc śrubą regulacji skosu głowicy należy maksymalnie wyciszyć szum.

  Po usunięciu szumu można usłyszeć sinusoidalny ton o częstotliwości 440 Hz, który pozwoli ustawić szybkość przesuwu taśmy. Można to zrobić za pomocą częstościomierza albo na słuch, używając kamertonu bądź cyfrowo wygenerowanego tonu.

  Dobrym zwyczajem będzie nagranie takiej taśmy także przed regulacją, by móc powrócić do ustawień wcześniejszych.

  Sygnał zawiera szum różowy o poziomie -3 dB, w kanale lewym odwrócony w fazie sygnał z kanału prawego, zmiksowany z tonem sinusoidalnym 440 Hz o poziomie -20 dB