Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedziałający odkurzacz Electrolux ZUS3365

17 Maj 2019 12:23 174 12
  • Poziom 3  
    Witam. Mam problem z odkurzaczem Electrolux ZUS3365. Problem polega na tym, że obecnie się nie włącza w ogóle. Rozebrałem drania i okazało się, że moduł sterujący daje napięcie na silnik od 140-160V przy przesuwaniu suwaka. Czy muszę wymieniać cały moduł czy może wystarczy wymiana jakiegoś elementu w module sterującym na płytce?
    Proszę o podpowiedź.
    Pozdrawiam
    Robert
  • Poziom 19  
    Czyli po woli silnik działa nie wchodzi na pełne obroty na płytce kondensatory.
  • Poziom 3  
    Właśnie nie, w ogóle się nie chce włączyć.

Dodano po 4 [minuty]:

I jeszcze jedno. Do niedawna nie chciał działać jak suwak był na minimum, a jak się nim poruszyło w kierunku max to działał i nawet reagował na ruchy suwaka. Ostatnio w ogóle nie chce się włączyć. Nie wiem czy takie napięcie 140-160 V jest wystarczające na start, wg mnie za małe ale mogę się mylić.
  • Poziom 19  
    To niby suwak podłącz żarówkę na 230v pod szczotki i reguluj suwakiem powinna zmieniać jasność.

Dodano po 3 [minuty]:

feno napisał:
    To niby suwak uszkodzony podłącz żarówkę na 230v pod szczotki i reguluj suwakiem powinna zmieniać jasność.
  • Poziom 3  
    Ok, postaram się tak zrobić i zobaczyć efekt. Tylko jedno spostrzeżenie. Jak ruszam suwakiem to napięcie zmienia się od 140-160 V, czyli tak jakby działał, ale napięcie wejściowe było za małe, choć mogę się mylić. Na płytce jest parę podzespołów, tylko przyznam się że nie wiem za co odpowiadają
  • Poziom 40  
    Pod regulator podłącz zwykłą żarówkę 230V i sprawdź czy się ściemnia-rozjaśnia w pełnym zakresie.
  • Poziom 38  
    Nie czepiaj się tak tego napięcia ;) Tam masz sterowanie fazowe, więc tani miernik może pokazywać dziwne rzeczy.
    Jak dla mnie na dzień dobry do sprawdzenia potencjometr. Tylko nie podłączaj go do 230V ;) - sprawdź omomierzem.
  • Poziom 35  
    W odkurzaczu Zelmer znajomego, który trafił do mnie do naprawy mając podobną usterkę zbocznikowałem regulator, w celu sprawdzenia zakresu uszkodzeń. Okazało się że uszkodzony jest potencjometr regulatora - przerwana jedna ze ścieżek oporowych. Po zbocznikowaniu regulatora, odkurzacz wtedy po włączeniu pracuje z max. mocą i nie ma regulacji. Niemniej znajomy stwierdził, że i tak używa go zawsze w trybie max i wymiany regulatora mu nie wykonywałem. Regulator został odłączony od obwodów odkurzacza i pozostał jako zaślepka.
  • Poziom 3  
    Dzięki za podpowiedzi koledzy. Zrobię wg Waszych wskazówek i dam znać o rezultatach. (Miernik mam niezły tylko jeszcze trzeba się go nauczyć wykorzystywać w pełni, ale to już inna bajka). Mam jeszcze tylko jedno pytanko. Przeczytałem, że w takich odkurzaczach moduł sterujący służy także jako "miękki" start dla silnika . Rozumie, że raczej nie należy bezpośrednio podłączać silnika odkurzacza do włącznika on/of?
  • Poziom 19  
    Zgadza się może komutator ucierpieć.
  • Poziom 3  
    Jeszcze raz dziękuję koledzy.
    Dam znać co i jak.