Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NaviBot S SR8980 - bez przerwy kręci się jeden zgarniacz

17 Maj 2019 17:53 288 7
  • Poziom 9  
    Dzień dobry :)
    Używałem kilka lat automatyczny odkurzacz (irobot) firmy Samsung. Model Samsung NaviBot S SR8980. Dziś sprzęt jak zwykle zakończył sprzątanie i się wyłączył. Ale nie do końca. Cały czas kręci mu się lewy zgarniacz. Nie pomagają żadne przyciski z pilota. W żaden sposób nie można tego zgarniacza wyłączyć. Znalazłem w końcu pod spodem urządzenia "tajny" wyłącznik mechaniczny. On chyba odłącza akumulator. Po włączeniu wyłącznika zgarniacz znów zaczął pracować. I nic nie można na to poradzić.
    Naprawiać? Wyrzucić? Trochę droga to była zabawka. Kupiona w 2015 roku. Więc 4 lata. Już po gwarancji, więc koszty naprawy trzeba liczyć. Ktoś coś może doradzić?
    Leszek
  • Poziom 32  
    Pewnie sterowanie jakimś triakiem i pewnie ten triak ma zwarcie. Trzeba rozebrać do płyty głównej, zidentyfikować sterowanie szczotami i pomierzyć elementy. Może się okazać, że to pikuś. Swoją drogą, ja mam irobota Roomba i 8 lat śmiga, tylko zużyte podzespoły wymieniam.
  • Poziom 9  
    Może i pikuś, dla kogoś kto się zna i ma jakiś warsztat lub warsztacik i ma takie triaki albo podobne w szufladzie. Ja moją przygodę z elektroniką skończyłem ze 30 lat temu i dziś z "elektroniką" mam tyle wspólnego, że ino żarówki wymieniam na ledowe :)
  • Poziom 2  
    Cześć.
    Nie chce zakładać nowego tematu. Mam ten sam problem, kręcą się szczotki i pokazuje na wyświetlaczu jedną poziomą kreskę. Tyle, że awaria dotyczy modelu Samsung SR 8988 (swiss edition). Rozkręciłem go i (wzorując się na filmie z yt o naprawie modelu sr8855) szukałem widocznych uszkodzeń, jednak nic na pierwszy rzut oka nie widać.
    Na początku stawiałem na problem z software'em i wylutowałem AKU z podtrzymania pamięci, odczekałem kilka minut i wlutowałem z powrotem. Po ponownym uruchomieniu, odkurzacz ładował się dobrych kilka minut po czym uruchomiła się tylko jedna szczotka wraz z kreską na wyświetlaczu. Załączam zdjęcie rozkręconego i wyłączonego odkurzacza. Są gdzieś dostępne schematy do tych odkurzaczy?
    Za wszelka pomoc z góry dziękuję :)
  • Poziom 2  
    Przyjrzałem się dokładniej elementom. Zauważyłem skazę na układzie o symbolu. DRV 8840 3ATG5 ASE2. Po wpisaniu w wyszukiwarce frazy DRV 8840 wyskakuje mi iż jest to sterownik silnikowy firmy Texas Instruments. Zgadza się zatem możliwe uszkodzenie tego układu z objawami usterki. Pytanie brzmi czy coś jeszcze mogło zostać uszkodzone? Wklejam zdjęcie układu, który uważam za uszkodzony.

Dodano po 4 [minuty]:

Znalazłem w internecie, iż ten sterownik dostępny jest w dwóch wersjach: DRV8840PWP oraz DRV8840PWPR
    Czym różnią się te układy? I czy da się jakoś zidentyfikować który z nich mam?
  • Poziom 32  
    Mag-akustykkustyk napisał:
    Pytanie brzmi czy coś jeszcze mogło zostać uszkodzone?

Wróżka odleciała do ciepłych krajów. Także trzeba zrobić niestety pomiary elementów dookoła tego układu, szczególnie diód.
    Masz wogóle sprzęt aby wymienić ten układ?
  • Poziom 2  
    W aktualnym miejscu przebywania mam tylko narzędzia elektromonterskie. Nie mam nawet ze sobą porządnego miernika. Za 2 tygodnie jadę na urlop do domu i na spokojnie pomierzę :)