Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja 2S2P vs 2S2PS

18 Maj 2019 01:32 405 5
  • Poziom 11  
    Witajcie,
    Zwracam się z do bardziej doświadczonych kolegów z pytaniem dotyczącym różnicy w wydajności prądowej pomiędzy konfiguracją 2S2P a 2S2PS. Jak widać oba przykłady zachowują takie samo wynikowe napięcie oraz pojemność.
    Dodam, że zamierzam taki pakiet zbudować z polimerowych ogniw 18650 o pojemności około 3000mAh. Zależy mi na wydajności powyżej 20C
    Zastanawia mnie także wpływ na wszystkie parametry zmieniająca się dla każdego ogniwa z osobna rezystancja wewnętrzna.
    Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Pomyśl. Załóżmy że w konfiguracji 2 masz jedno ogniwo sporo słabsze. Rozładuje się ono dużo szybciej i pewnie się uszkodzi. Połączenie 1 wyrównuje dysproporcje parametrów między ogniwami lepiej niż schemat 2. Prócz tego BMS to takiego układu jest prostszy oraz tańszy, a sam proces ładowania dużo łatwiejszy. Tylko połączenie 1 wchodzi w grę.

Masz dużo racji. Opcja 1 jest bezpieczna. Ale zastanawiam się nad drugą opcją właśnie z powodu mojego pomysłu na selektywne ładowanie każdego ogniwa z osobna. Oto mój pomysł:
    Wiem, że to nieelegancki pomysł, ale wykombinowałem, że zastosowanie przełącznika DPDT załączanego na czas ładowania zamienia 7,4V-owy akumulator na 14,8V. Wówczas moja ładowarka (iMax B6 mini) "widzi" każde ogniwo osobno (4S).
    1 opcja powoduje, że ładuje cztery ogniwa 3 pinowym balanserem - dwa równolegle połączone ogniwa traktowane są jak jedno.
    Co myślisz o tym?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 11  
    W znacznym stopniu rozwiałeś moje wątpliwości. Za co dziękuję.
    Mam tylko jedno pytanie:
    Cytat:
    Przy ostatniej propozycji byłoby tak samo gdyby nie wybuch balansera

Co dokładnie masz na myśli?
    iMax B6 ma wbudowany balanser. Dlaczego mógłby on wybuchnąć zakładając, że ustawił bym tryb 4S a kable przełączyłbym np na "sztywno" zwyczajnie lutując ogniwa w szereg?
  • Pomocny post
    Poziom 1