Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja 2S2P vs 2S2PS

18 Maj 2019 01:32 129 5
  • Poziom 11  
    Witajcie,
    Zwracam się z do bardziej doświadczonych kolegów z pytaniem dotyczącym różnicy w wydajności prądowej pomiędzy konfiguracją 2S2P a 2S2PS. Jak widać oba przykłady zachowują takie samo wynikowe napięcie oraz pojemność.
    Dodam, że zamierzam taki pakiet zbudować z polimerowych ogniw 18650 o pojemności około 3000mAh. Zależy mi na wydajności powyżej 20C
    Zastanawia mnie także wpływ na wszystkie parametry zmieniająca się dla każdego ogniwa z osobna rezystancja wewnętrzna.
    Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • Poziom 42  
    mastad napisał:
    pakiet zbudować z polimerowych ogniw 18650 o pojemności około 3000mAh. Zależy mi na wydajności powyżej 20C

60A, 30 na ogniwo... o tak na granicy powiem Ci. Prędzej 40A na całość.
    mastad napisał:
    Zastanawia mnie także wpływ na wszystkie parametry zmieniająca się dla każdego ogniwa z osobna rezystancja wewnętrzna.

Pomyśl. Załóżmy że w konfiguracji 2 masz jedno ogniwo sporo słabsze. Rozładuje się ono dużo szybciej i pewnie się uszkodzi. Połączenie 1 wyrównuje dysproporcje parametrów między ogniwami lepiej niż schemat 2. Prócz tego BMS to takiego układu jest prostszy oraz tańszy, a sam proces ładowania dużo łatwiejszy. Tylko połączenie 1 wchodzi w grę.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Pomyśl. Załóżmy że w konfiguracji 2 masz jedno ogniwo sporo słabsze. Rozładuje się ono dużo szybciej i pewnie się uszkodzi. Połączenie 1 wyrównuje dysproporcje parametrów między ogniwami lepiej niż schemat 2. Prócz tego BMS to takiego układu jest prostszy oraz tańszy, a sam proces ładowania dużo łatwiejszy. Tylko połączenie 1 wchodzi w grę.

Masz dużo racji. Opcja 1 jest bezpieczna. Ale zastanawiam się nad drugą opcją właśnie z powodu mojego pomysłu na selektywne ładowanie każdego ogniwa z osobna. Oto mój pomysł:
    Wiem, że to nieelegancki pomysł, ale wykombinowałem, że zastosowanie przełącznika DPDT załączanego na czas ładowania zamienia 7,4V-owy akumulator na 14,8V. Wówczas moja ładowarka (iMax B6 mini) "widzi" każde ogniwo osobno (4S).
    1 opcja powoduje, że ładuje cztery ogniwa 3 pinowym balanserem - dwa równolegle połączone ogniwa traktowane są jak jedno.
    Co myślisz o tym?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    mastad napisał:
    Co myślisz o tym?

Raczej nie będzie to działać. Pewnie zależy jaki balanser zastosujesz ale przy większości z nich balanser wyparuje gdy przełaczysz przełącznik w tryb "do rozładowania".
    Zakładając że jednak przeżyje, to jest to bez sensu. Przy połaczeniu jak na schemacie 1 i tak wszystkie ogniwa naładują się do 4.2V niezależnie od ich pojemności i stopnia zużycia. Przy ostatniej propozycji byłoby tak samo gdyby nie wybuch balansera, więc sam widzisz że kombinowanie w ten sposób jest bez sensu.

Dodano po 1 [minuty]:

Poza tym balanser nie służy tylko do ładowania, ale też do rozładowywania ogniw (ma on zabezpieczenia przeciw rozładowaniu). Czyli zarówno ładowanie jak i rozładowanie podłączasz przez balanser (wtedy jest to w zasadzie BMS czyli battery manage system).
  • Poziom 11  
    W znacznym stopniu rozwiałeś moje wątpliwości. Za co dziękuję.
    Mam tylko jedno pytanie:
    Cytat:
    Przy ostatniej propozycji byłoby tak samo gdyby nie wybuch balansera

Co dokładnie masz na myśli?
    iMax B6 ma wbudowany balanser. Dlaczego mógłby on wybuchnąć zakładając, że ustawił bym tryb 4S a kable przełączyłbym np na "sztywno" zwyczajnie lutując ogniwa w szereg?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    mastad napisał:
    iMax B6

Powiem Ci że nie wiem jak byłoby w tym przypadku, bo tego typu urzędzeń nie wbudowuje się w baterie na stałe. Oprę się o inne urządzenie, bardziej typowe:
    https://pl.aliexpress.com/item/32829082800.html
    Tego typu układy przykleja się (w każdym razie montuje na stałe) do baterii ogniw. To akurat jest 13S, ale można użyć go dla dowolnie mniejszej konfiguracji. Podłączasz wtedy czarny do minusa, czerwony do plusa, a białe po kolei do następnych ogniw zaczynając od strony minusa. Za to jeżeli zamieniłbyś przypadkiem białe przewody, to BMS tego nie przeżyje. U Ciebie byłoby podobnie, chociaż jak mówiłem nie wiem jak zachowa się Twoja ładowarka.
    Prócz tego przy takim układzie przełączanym BMS nie będzie poprawnie zabezpieczał baterii przed rozładowaniem, bo zwykle to przez niego puszcza się zasilanie i to on odcina baterię jeżeli napięcie na którymkolwiek z ogniw zbyt mocno spadnie.