Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja 2S2P vs 2S2PS

18 Maj 2019 01:32 405 5
 • Poziom 11  
  Witajcie,
  Zwracam się z do bardziej doświadczonych kolegów z pytaniem dotyczącym różnicy w wydajności prądowej pomiędzy konfiguracją 2S2P a 2S2PS. Jak widać oba przykłady zachowują takie samo wynikowe napięcie oraz pojemność.
  Dodam, że zamierzam taki pakiet zbudować z polimerowych ogniw 18650 o pojemności około 3000mAh. Zależy mi na wydajności powyżej 20C
  Konfiguracja 2S2P vs 2S2PS
  Zastanawia mnie także wpływ na wszystkie parametry zmieniająca się dla każdego ogniwa z osobna rezystancja wewnętrzna.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
 • Poziom 1  
 • Poziom 11  
  Cytat:
  Pomyśl. Załóżmy że w konfiguracji 2 masz jedno ogniwo sporo słabsze. Rozładuje się ono dużo szybciej i pewnie się uszkodzi. Połączenie 1 wyrównuje dysproporcje parametrów między ogniwami lepiej niż schemat 2. Prócz tego BMS to takiego układu jest prostszy oraz tańszy, a sam proces ładowania dużo łatwiejszy. Tylko połączenie 1 wchodzi w grę.


  Masz dużo racji. Opcja 1 jest bezpieczna. Ale zastanawiam się nad drugą opcją właśnie z powodu mojego pomysłu na selektywne ładowanie każdego ogniwa z osobna. Oto mój pomysł:
  Konfiguracja 2S2P vs 2S2PS
  Wiem, że to nieelegancki pomysł, ale wykombinowałem, że zastosowanie przełącznika DPDT załączanego na czas ładowania zamienia 7,4V-owy akumulator na 14,8V. Wówczas moja ładowarka (iMax B6 mini) "widzi" każde ogniwo osobno (4S).
  1 opcja powoduje, że ładuje cztery ogniwa 3 pinowym balanserem - dwa równolegle połączone ogniwa traktowane są jak jedno.
  Co myślisz o tym?
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Poziom 11  
  W znacznym stopniu rozwiałeś moje wątpliwości. Za co dziękuję.
  Mam tylko jedno pytanie:
  Cytat:
  Przy ostatniej propozycji byłoby tak samo gdyby nie wybuch balansera

  Co dokładnie masz na myśli?
  iMax B6 ma wbudowany balanser. Dlaczego mógłby on wybuchnąć zakładając, że ustawił bym tryb 4S a kable przełączyłbym np na "sztywno" zwyczajnie lutując ogniwa w szereg?
 • Pomocny post
  Poziom 1