Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować?

18 Maj 2019 12:56 312 6
  • Poziom 5  
    Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować? Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować?
    Witam wszystkich.

Na początku prośba o wyrozumiałość jeśli coś przekręcę lub błędnie nazwę - jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o budowę i działanie silników elektrycznych.

Zmywarka przestała pobierać wodę, po odkręceniu obudowy okazało się, że pompa nie rusza (słychać było tylko buczenie). Po wyjęciu i rozkręceniu pompy okazało się, że silnik uległ zalaniu (zdjęcia poniżej, widoczna korozja). Na początku ośka silnika stawiała opór i nie obracała się swobodnie. Po kilku obrotach ręką zaczęła obracać się swobodnie bez oporów.

Po podłączeniu wyjętego ze zmywarki silnika do prądu okazało się, że zamiast pracować nadal tylko buczy. Jedynym pomysłem jaki miałem była wymiana kondensatora. Kupiłem nowy o takiej samej pojemności (9µF) tylko o większym napięciu (425V zamiast 230V). Ten z napięciem 230V był tylko dostępny jako oryginalny i kosztował ponad 100 zł :) Niestety po wymianie jest taki sam efekt - film poniżej
    Link
    Czy mogę jeszcze coś sprawdzić czy zrobić aby uruchomić ten silnik? Czy korozja po jego zalaniu może oznaczać, że nie da się go uratować?
    Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować? Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować? Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować? Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować? Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować? Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować? Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować? Zmywarka Bosch SRV55T43EU/01 - silnik pompy myjącej buczy, czy da się uratować?
  • Poziom 5  
    Chupacabra napisał:
    Jak buczy to spróbuj ruszyć oś ręką. Jak wystartuje to uzwojenie rozruchowe szlag trafił.

Dzięki za wskazówkę, ruszyłem ręką i wystartował :). Czy w takim przypadku jest szansa na naprawę i czy jest ona opłacalna? Nowa pompa kosztuje około 320 zł.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Widać wyraźnie, że był wyciek na uszczelnieniu pompy, co spowodowało zalanie i zablokowanie łożyska. Uzwojenie powinno być raczej dobre. Uszczelnienie nie jest tanie (ok. 190 zł). Często, przy wykręcaniu, urywają się śruby wkręcone do aluminiowej pokrywy.
    Pytanie więc, czy warto bawić się w naprawę, czy nie lepiej kupić nową pompę i cieszyć się porządną zmywarką.
  • Poziom 5  
    Chupacabra napisał:
    Jak teraz już startuje sam, to próbuj go dalej rozebrać. Właściwie nie masz nic do stracenia.

Tak też zrobię i zobaczę co w trawie piszczy :)
  • Poziom 5  
    Dziękuje wszystkim za cenne wskazówki.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw zdecydowałem się na zakup nowej pompy. Reanimacja tej nie jest opłacalna (zakup nowego uszczelnienia + uruchomienie silnika + poświęcony czas).