Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Skoda Yeti 2.0 TDI CR 2015 - Nie działa wentylator chłodnicy

18 Maj 2019 13:45 513 7
  • Poziom 16  
    Dzień dobry,

Mam problem z wentylatorem chłodnicy w Skodzie Yeti 2.0 TDI CR 2015.

Z dnia na dzień przestała działać klimatyzacja. Po wstępnej diagnostyce klimatyzacji - nie działa bo nie włącza się wiatrak chłodnicy.
    Manual wiem, że działa bez wentylatora np w czasie jazdy. Climatronik jak nie ma informacji o uruchomieniu wentylatorów się wyłącza.

W ECU jest błąd P0691 - wentylator 1 - niski sygnał Aktywny/Stały

Z rozpędu wymieniłem wentylator duży bo słyszałem, że sterowniki w nich padały. Brak rezultatu.

Nie zanotowałem działania wentylatorów także w trakcie codziennej jazdy. Ale temp na budziku 90 stopni sztywno.

Na wtyczce 4 pinowej do wentylatora jest 12 V między zasilaniem. Oraz na pinach sterujących - 3,5 oraz 1,5 Volt.

Wygrzebałem elektrykę od strony komory silnika. Nie ma żadnych punktów, które mogłyby świadczyć o jakiś uszkodzeniach. Pruć wiązek na razie sobie nie wyobrażam.
    Skrzynka bezpieczników w komorze silnika czysta, sucha, piny ładne, bez utlenień itp.

Sterownik wentylatorów wymieniony wraz z wentylatorem dużym.

Teoretycznie bezpiecznik dla wentylatora sprawny- teoretycznie bo jakoś nie widzę przyłącza do wentylatora w tej skrzynce. Z resztą napięcie jest.

Nie mam schematu wentylatora - jakby ktoś miał to chętnie przygarnę.

Dwa piny sterujące idą zdaje się od ECU ale tam jeszcze nie dotarłem. Na razie tracę pomysły i chęci :(
  • Poziom 16  
    Nowe spostrzeżenia - umyłem samochód i klima się włączyła. Po czym się wyłączyła, po czym się włączyła i działała pół dnia. po czym zdechła i nie działała aż do dzisiaj zaczęła w trakcie jazdy i do zgaszenia działała. Uruchomiłem ponownie i działa. Wentylatory się kręcą - pełen sukces...

Szkoda tylko, że ten stan jest nietrwały :D

Wiązka przy chłodnicy wydaje się nietknięta. Wchodzi w główną wiązkę i idzie pod aku. Dalej nie wiem. nie wiem skąd bierze zasilanie bo jakoś nie widzę przyłącza dla wentylatora w skrzynce bezpieczników w komorze. Ale bezpiecznik niby jest w komorze.
  • Poziom 11  
    hej, trafiłem tu bo mam powiązany problem w żony Yeti 2.0 CR z 2009r. Mianowicie w aucie podczas korków rośnie temperatura płynu chłodzącego :/ Wentylatory ledwo się kręcą a temperaura rośnie i rośnie :/ W tym samym czasie tego przegrzewania przestaje działać klima.

ASO początkowo twierdziło że tam jest moduł wentylatorów zintegrowany z wentylatorami, po czym po chwili twierdzili że moduł ten nie jest zintegrowany :/

Jak to w końcu jest ?

Wentylator wymieniałeś bez ściągania zderzaka ? Kanał raczej wymagany ?
  • Poziom 16  
    Wentylatory przykręcone są od strony silnika 4 śrubami torx. Nie trzeba ściągać zderzaka, chłodnic itp. Kanał jest raczej zalecany bo ciężko będzie zdjęć osłonę i wyciągnąć w dół wentylatory. Na upartego w górę też pójdą ale więcej przeszkód. Wtyczka też do rozłączenia jest na dole więc nurkowanie.

Sterownik u mnie jest na wentylatorze duży.

Aczkolwiek u mnie winnym był pęknięty przewód +12V po stacyjce.

Obstawiam, że raczej masz zintegrowany.
  • Poziom 11  
    Kanał jest, tylko nie mam jak na niego wjechać. Podjazd jeszcze nie skończony ;-)

No i widzisz, według ASO to moduł wentylatorów nie jest w wentylatorach:

"Wentylatory z informacji od technika są sterowane elektronicznie i sygnał może iść ze sterownika silnika lub nawet z panelu klimatyzacji"

U mnie one chodzą, tylko jak powinny chodzić na max to chodzą tak ledwo ledwo...
  • Poziom 16  
    Wentylatory ze zintegrowanym sterownikiem maja 4 piny wejściowe i 2 wyjściowe. Pinu na wejściu to +12v stałe, masa stała, 12v po stacyjce, magistrala LIN. Sterowanie pracą odbywa się przez magistralę cyfrową LIN. Przez nią sterownik silnika czy klimy uruchamia wentylator. Mały wentyl jest wysterowany z dużego wentyla przez podanie zasilania.
  • Poziom 16  
    Uszkodzony przewód +12v po stacyjce w wiązce przy chłodnicy.