Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel chce sprzedawać układy 7 nm już w 2021 roku

ghost666 18 Maj 2019 14:43 360 0
 • Intel chce sprzedawać układy 7 nm już w 2021 roku
  Po długim okresie intensywnych starań, Intel wreszcie podał finalną datę rozpoczęcia sprzedaży procesorów produkowanych w technologii 10 nm. Trafią one do sklepów w czerwcu tego roku, zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami, jak wskazuje zarząd firmy.

  Na tym nie koniec ambitnych planów firmy. W roku 2021 na rynek mają trafić układy produkowane w procesie 7 nm, jak poinformowało kierownictwo firmy. Technologia 7 nm ma być pierwszym wykorzystaniem litografii w ekstremalnym ultrafiolecie przez Intela.

  Murthy Renduchintala, główny inżynier Intela, poinformował, że pierwsze procesory Intela 10 nm będą ukladami do notebooków w architekturze Ice Lake. Renduchintala dodał, że Intel planuje uruchomienie kilku kolejnych produktów 10 nm w 2019 i 2020 roku.

  Wprowadzenie układów 10 nm do sprzedaży jest problemem, z którym Intel boryka się od ponad roku. Trudności związane ze zwiększeniem wydajności procesu 10 nm do akceptowalnego poziomu spowodowały długie opóźnienia we wdrożenia chipów. Początkowo miały one zostać wydane w 2016 roku. Opóźnienia Intela przyczyniły się do utraty przez firmę udziału w rynku na długi czas. Konkurent - firma AMD - planuje rozpocząć wprowadzenie chipów 7 nm jeszcze w tym roku.

  Renduchintala powiedział inwestorom, że technologia 7 nm ma zapewnić około 20% wzrost wydajności na wat przy czterokrotnym zmniejszeniu złożoności reguł projektowych.

  Pierwszym 7-nm układ Intela ma być GPU ogólnego przeznaczenia do aplikacji AI i wysokowydajnych aplikacji w komputerach o architekturze Intel Xe. Kolejnym ma być pierwszy dyskretny procesor graficzny tej firmy.

  GPU Intela dostępne będzie w obudowach Foveros oraz EMIB. "Intel rozwija szerokie portfolio w zakresie zaawansowanych technologii obudów układów scalonych" dodaje Renduchintala.

  W grudniu ubiegłego roku Intel wprowadził technologie Foveros, nową metodę pakowania 3D dla układania logiki. Technologia, która ma być dostępna komercyjnie w przyszłym roku, jest wczesnym przykładem szerszego parcia przemysłu półprzewodnikowego w kierunku heterogenicznej integracji - oddzielnie wytwarzane krzemowe i inne komponenty integrowane są w trójwymiarowym system w jednej obudowie.

  Podobnie jak w przypadku poprzednich technologii, Intel planuje wprowadzenie optymalizacji wewnątrz procesu 7 nm. Firma planuje proces 7+ nm w 2022 roku i proces 7++ nm w 2023 roku.

  Renduchintala powiedział, że Intel przechodzi od historycznego skalowania do nowego modelu innowacji, który wykracza poza skalowanie rozmiarem. Będzie to wymagało włączenia nowych technologii procesowych i nowych technologii pakowania w celu zintegrowania poszczególnych bloków IC - lub chipletów - w heterogeniczne urządzenie. "Intel rozszerza formułę integracji daleko poza pojedynczy układ" powiedział.

  Dodał również, że przyszły wzrost wydajności układów Intela będzie napędzany przez innowacje w sześciu obszarach: procesie produkcji i opakowanie, architekturze, pamięci, interkonektach a także postępach w zakresie bezpieczeństwa i oprogramowania.

  Intel chce sprzedawać układy 7 nm już w 2021 roku
  Dyrektor generalny Intel, Bob Swan (na zdjęciu poniżej) zarysował plany i cele firmy w na najbliższe kilka lat. Intel będzie kontynuował przechodzenie z firmy "zorientowanej na PC" do firmę "skoncentrowanej na danych", dostarczając więcej chipów dla szerszej gamy produktów końcowych.

  Swan powiedział, że Intel przewiduje wzrost rocznej sprzedaży z 70,8 miliardów dolarów w zeszłym roku do około 85 miliardów dolarów w 2022 lub 2023 roku. Uważa on, że poszerzenie portfolio produktów firmy pozwoli Intelowi rozwinąć swój całkowity rynek z nieco ponad 52 miliardów dolarów w zakresie PC i chipów serwerowych do prawie 300 miliardów dolarów do 2023 r. w sektorach centrów danych, Internetu Rzeczy, sieci i komputerów.

  Intel chce sprzedawać układy 7 nm już w 2021 roku
  "Jesteśmy bardzo skoncentrowani na wiodących zmianach technologicznych, które przyspieszą i stworzą zapotrzebowanie na dane - AI, 5G i autonomiczne [samochody]" - powiedział Swan. "Wierzymy w poszerzoną szansę rynkową, możemy odgrywać większą rolę w sukcesie naszych klientów?.

  Navin Shenoy, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Intel Data Center Group, ogłosił, że firma zwiększy tempo wydawania nowych procesorów Xeon. Teraz mają ukazywać się co cztery/pięć kwartałów zamiast co pięć do siedmiu kwartałów, jak jest dotychczas..

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334677

  Fajne! Ranking DIY