Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki router zamiast funbox 2.0 czy obecny sie nada ?

18 May 2019 20:42 4875 20
  • Level 3  
    Witam
    posiadam swiatlowod od orange 300 Mb/s i funbox 2.0 ktory czesto sie wylacza oraz ma slaby i niestabilny zasieg. Dzwonilem do orange lecz na moje pytanie czy dany router bedzie dzialal nastepowalo pytanie dla :D czego nie ich wspanialy funbox, bardzo ciezka rozmowa z ktorej nie wyniknelo nic. Dlatego mam pytanie do was czy router asus 4g-ac55u bedzie dzialal ? I chetnie wyslucham ewentualnych propozycji co do innych routerow. dziekuje
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 29  
    Potrzebujesz routera z obsługą tagowania VLAN. Do tego, aby to działało router raczej powinien być obsługiwany przez alternatywne oprogramowanie jak LEDE/Openwrt, Tomato, DD-WRT.

Z racji powyższego właściwe urządzenia nie są tanie.

Przykładowo:
    -Netgear R6400/R7000 i ewentualnie inne Rxxxx
    -Asus RT-AC68U

Sam korzystam z Netgear R7000 i z działaniem światłowodu od Orange problemów nigdy nie miałem ostatnio nawet uruchomiłem IPTV od Orange na Tomato.

Funbox leży w kartonie na szafie od wyjścia techników ;)
  • Level 13  
    Jeżeli nie potrzebujesz LTE/SIM/USB i nie boisz się samodzielnie konfigurować routera, to ja bym wybrał mikrotika, np:
    RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
    Ma szybsze wifi i 10 portów GbE a cena na podobnym poziomie
  • Level 40  
    cracket wrote:
    ... bym wybrał mikrotika, np:
    RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN

Mikrotik to dobry wybór - należy jednak pamiętać, że to urządzenie, którym należy administrować z przynajmniej podstawową wiedzą z zakresu sieci. Co prawda są rożnego rodzaju tutoriale ale bez wiedzy może być trudno.

Idąc dalej: 10 portów 1Gb to żaden argument. Switch Gb nie kosztuje dziś dużo (choć to dodatkowe urządzenie).

Patrząc jednak na cenę propozycji wybrałbym słabszy model - choć to autor musi wiedzieć jakie ma potrzeby. Przy słabszym modelu można by pokusić się nawet o drugi AP (o ile są kłopoty z zasięgiem i jeden AP nie obejmuje całego lokalu).
  • Level 3  
    [Funbox leży w kartonie na szafie od wyjścia techników ;)[/quote]

Nie dziwię się :P router który nie ma zewnetrznych anten juz daje do myslenia, czyli router ktory posiadam asus 4g-ac55u nie da rady ? :(

Dodano po 2 [minuty]:

Erbit wrote:
    cracket wrote:
    ... bym wybrał mikrotika, np:
    RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN

Mikrotik to dobry wybór - należy jednak pamiętać, że to urządzenie, którym należy administrować z przynajmniej podstawową wiedzą z zakresu sieci. Co prawda są rożnego rodzaju tutoriale ale bez wiedzy może być trudno.

niestety nie znam sie prawie wcale takze odpuszcze sobie ten router, mam jeszcze pytanie czy obecny asus 4g-ac55u da rade czy trzeba go sprzedac i kupic inny
  • Level 29  
    Laik777 wrote:
    czyli router ktory posiadam asus 4g-ac55u nie da rady ? :(

Niestety, nie jest obsługiwany przez inne oprogramowanie. A poprawnej konfiguracji pod światłowód Orange na oryginalnym oprogramowaniu tego routera, wykonać się nie da.
  • Level 40  
    Laik777 wrote:
    ... router który nie ma zewnetrznych anten juz daje do myslenia,

Brak anten zewnętrznych to błędna miara. Znam wiele AP bez anten zewnętrznych radzących sobie bardzo dobrze "tu czy tam".

Laik777 wrote:
    ...
    niestety nie znam sie prawie wcale takze odpuszcze sobie ten router,...

Dobrze, że zrozumiałeś przestrogę niemniej... ten router da Tobie bardzo szerokie możliwości konfiguracyjne, Dużo większe niż oprogramowanie OpenWrt czy Tomato.

Po prostu w MikroTik większość ustawia się "z palca" bez żadnych wizardów - brak ograniczenia wizardami daje szerokie pole do popisu. Może jednak warto zerknąć bliżej na ten router? W tej cenie to bardzo ciekawa pozycja. Można mieć spokój na wiele lat i do tego jeszcze czegoś się nauczyć, nie wspominając o tm, że można zabłysnąć wśród znajomych.
  • Level 3  
    Epic wrote:
    Laik777 wrote:
    czyli router ktory posiadam asus 4g-ac55u nie da rady ? :(

Niestety, nie jest obsługiwany przez inne oprogramowanie. A poprawnej konfiguracji pod światłowód Orange na oryginalnym oprogramowaniu tego routera, wykonać się nie da.

kurcze szkoda to sprzedaje i wezme ktorys z poleconych wyzej :) Dziękuje bardzo !

Dodano po 2 [minuty]:

Laik777 wrote:
    ...
    niestety nie znam sie prawie wcale takze odpuszcze sobie ten router,...

Dobrze, że zrozumiałeś przestrogę niemniej... ten router da Tobie bardzo szerokie możliwości konfiguracyjne, Dużo większe niż oprogramowanie OpenWrt czy Tomato.

Po prostu w MikroTik większość ustawia się "z palca" bez żadnych wizardów - brak ograniczenia wizardami daje szerokie pole do popisu. Może jednak warto zerknąć bliżej na ten router? W tej cenie to bardzo ciekawa pozycja. Można mieć spokój na wiele lat i do tego jeszcze czegoś się nauczyć, nie wspominając o tm, że można zabłysnąć wśród znajomych.[/quote]

Troche kusisz jednak nie wiem czy podołam, i tez chcialbym jakis router blizej 600zl, ale dzięki wielkie za opinie i pomyśle jescze nad nim :)
  • Level 40  
    Laik777 wrote:

posiadam swiatlowod od orange 300 Mb/s...

Do czego wykorzystujesz internet / sieć domową? Ile urządzeń (jakie), ile pomieszczeń, ile kondygnacji.
    Czy potrzebujesz AP 5 GHz cz wystarczy 2,4 GHz ?
  • Level 27  
    Weźcie się zlitujcie: kolega ma złącze 300Mbps, nie wciskajcie kitu, że WiFi 2,4GHz-only mu wystarczy.
    Wspomniany ASUS ma łącze WAN Ethernet, zatem może być użyty zamiast Funboxa 2.
    Na pewno może być skonfigurowany do obsługi Internetu, trzeba ustawić tagowanie w zakładce IPTV.
    Większy problem jest z IPTV, gdyż Orange korzysta z dwóch VLAN ID, natomiast spora część ruterów obsługuje tylko jeden. Dwa VLAN ID pod telewizję obsługują TP-Linki.
    Cośtam-wrt też można skonfigurować pod TV Orange, ale może to wymagać np. ręcznego wykreowania rutingu, co dla przeciętnego użyszkodnika może być ciężkie do przejścia.
  • Level 40  
    Nagus wrote:
    Weźcie się zlitujcie: kolega ma złącze 300Mbps, nie wciskajcie kitu, że WiFi 2,4GHz-only mu wystarczy.
    ...

Nie wiem czy mu wystarczy i Ty też nie wiesz. Ja dlatego zapytałem a Ty wyrokujesz.
  • Level 3  
    Nagus wrote:
    Wspomniany ASUS ma łącze WAN Ethernet, zatem może być użyty zamiast Funboxa 2.
    Na pewno może być skonfigurowany do obsługi Internetu, trzeba ustawić tagowanie w zakładce IPTV.
    Większy problem jest z IPTV, gdyż Orange korzysta z dwóch VLAN ID, natomiast spora część ruterów obsługuje tylko jeden. Dwa VLAN ID pod telewizję obsługują TP-Linki.
    Cośtam-wrt też można skonfigurować pod TV Orange, ale może to wymagać np. ręcznego wykreowania rutingu, co dla przeciętnego użyszkodnika może być ciężkie do przejścia.

kurcze teraz to juz sie pogubiłem razcej chcaiłbym to 5Ghz, internetu uzywaja dwa telefony, komputer po kablu, TV tez po kablu (netflix) i laptop mieszkanie 100m2. To znaczy ze moge uzyc obecnego routera ? I co z tą telewizją nie bedzie dzialal internet w TV ?
  • Level 40  
    Laik777 wrote:
    ...
    kurcze teraz to juz sie pogubiłem razcej chcaiłbym to 5Ghz..

5GHz to szybsze Wi-Fi ale gorsza propagacja (sygnał słabiej przebija się przez przeszkody). Z wymienionych urządzeń, które mają korzystać u Ciebie z Wi-Fi nie widzę potrzeby 5GHz i "iścia za tryndem". Poza tym AP 5GHz są droższe.

Pod uwagę też należy wziąć sąsiadów. Mieszkanie w bloku to często wiele sygnałów Wi-fi, które będą zakłócały Twój AP (a twój będzie zakłócał sąsiadów). To co kiedyś było wolnością (bez kabla) dziś coraz częściej zaczyna okazywać się przekleństwem. Dlatego uważam, że tam gdzie można powinna być instalacja kablowa a Wi-Fi tylko i wyłącznie do urządzeń mobilnych (i tak jest u Ciebie). Nie widzę potrzeby posiadania 5GHz i nie wykorzystania go.

Pisząc to powyżej cały czas z tyłu głowy mam Mikrotika. W takiej sytuacji mógłbyś pokusić się o znacznie prostszy model Mikrotika (niż ten za 900 zł) + dodatkowe osobne AP o ile będzie potrzebne (stąd pytanie o ilość pomieszczeń). Na pewno wyniosłoby to znacznie mniej.

Co do pytania o posiadany router musisz albo sam poszukać w sieci albo poczekać na innych kolegów, którzy się wypowiedzą.
  • Level 27  
    Masz IPTV od Orange? Jeśli nie, to nie ma problemu. Twój ASUS się nada. Internet do smartTV też doleci.
    Nowsze urządzenia z WiFi AC obsługują beamforming również praktycznie, zatem problemów z zasięgiem bym tu nie demonizował. Zresztą 11ac na marnym sygnale może przepuścić więcej transferu niż 2.4GHz na dobrym sygnale.
  • Level 40  
    Nagus wrote:
    ... Twój ASUS się nada. ...

Zatem do roboty i dalsza dyskusja mija się z celem.
  • Level 3  
    Nagus wrote:
    Masz IPTV od Orange? Jeśli nie, to nie ma problemu. Twój ASUS się nada. Internet do smartTV też doleci.

Ok to spróbuje w takim razie podłączyć chociaż ostatnio nie udało mi się to, miałem problem z konfiguracją ... mam nadzieję że tym razem się uda, po prostu na stronie routera Asus jest bardzo dużo tych możliwości i nie wiem co mam wybrać dlatego bardziej zaawansowany system odpada skoro nie potrafię skonfigurować tego Asusa :((( może znajdę na Internecie jakieś poradniki
  • Level 27  
    Oj tam, ASUSa ustawia się jak każdego innego...
    W ustawieniach WAN wybierasz PPPoE, wklepujesz login i hasło Neo
    W zakładce IPTV wybierasz profil Custom (bo pewnie nie ma predefiniowanego dla Orange PL) i ustawiasz
    Internet VLAN ID na 35, priorytet 0, zaptaszkowujesz Tag 802.1Q (jak jest). Te kontrolki mogą się pojawiać dopiero po zaznaczeniu opcji Włącz IPTV.
    Akurat nie mam Asusa po ręką, ale jakoś tak to powinno wygladać.
  • Level 3  
    Nagus wrote:
    Oj tam, ASUSa ustawia się jak każdego innego...
    W ustawieniach WAN wybierasz PPPoE, wklepujesz login i hasło Neo
    W zakładce IPTV wybierasz profil Custom (bo pewnie nie ma predefiniowanego dla Orange PL) i ustawiasz
    Internet VLAN ID na 35, priorytet 0, zaptaszkowujesz Tag 802.1Q (jak jest). Te kontrolki mogą się pojawiać dopiero po zaznaczeniu opcji Włącz IPTV.
    Akurat nie mam Asusa po ręką, ale jakoś tak to powinno wygladać.

Jestem dozgonnie wdzięczny, dziękuję za pomoc :D
  • Level 13  
    Mając Orange światłowód nie zapomnij na routerze ustawić poprawki dla wykrywania MTU, ponieważ PPPoE wymaga mniejszych pakietów i niektóre strony z nie do końca skonfigurowanym routingiem mogą się "przytykać" przy otwieraniu.

Powodzenia w konfiguracji
  • Level 3  
    cracket wrote:
    Mając Orange światłowód nie zapomnij na routerze ustawić poprawki dla wykrywania MTU, ponieważ PPPoE wymaga mniejszych pakietów i niektóre strony z nie do końca skonfigurowanym routingiem mogą się "przytykać" przy otwieraniu.

Powodzenia w konfiguracji

Właśnie próbowałem skonfigurować ten router, ale nie mogłem nawet wejść w zakładkę WAN ponieważ wyskakuje 404 ...
  • Level 27  
    Wyczyść cache w przeglądarce.
    Ruter - reset do fabryki i zacząć od nowa. Czasem jak się poplącze coś w ustawieniach to coś nie chce wstać.
    Jeśli nie robiłeś aktualizacji softu w ruterze - zrób to teraz.
    Musi działać.