Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Telefunken HA880 pali tranzystory

18 Maj 2019 22:10 372 12
  • Poziom 7  
    Witam.
    Jak w temacie ww. wzmacniacz pali tranzystory BC 640 przy próbie uruchomienia na żarówce zamiast bezpiecznika głównego. Włącza się normalnie lecz po ok 1 min albo ruszeniu enkoderem głośności żarówka zaczyna się żarzyć aż nagle świeci pełną mocą. Wymieniałem wszystkie tranzystory mocy i sterująca oraz układ TDA 7250 na nowe lecz nadal to samo. Nie wiem już gdzie szukać problemu proszę o pomoc.
  • Poziom 32  
    Może enkoder jest uszkodzony i powoduje zwarcie co w konsekwencji palą się tranzystory.
  • Poziom 41  
    Tylko BC640 ulegają uszkodzeniu? W obu kanałach? Jaka był historia tej usterki?

Dodano po 52 [sekundy]:

Grzegorz740 napisał:
    powoduje zwarcie

Zwarcie czego do czego?
  • Poziom 7  
    Wzmacniacz otrzymałem jako uszkodzony od znajomego. Spalone były tranzystory BD911 i BD912 w obu kanałach oraz te nieszczęsne BC640. Wymieniłem wszystkie lecz to nic nie dało co skłoniło mnie do wymiany układu TDA. Tranzystory BC640 wyskakują w obu kanałach przy starcie z żarówki,a na wyjściach głośnikowych jest 0V. Pomierzyłem napięcia na TDA i chyba wszystko gra. Wlutuje wszystkie kondensatory elektrolityczne w części audio i dam znać.
  • Poziom 41  
    jarek2222343 napisał:
    Tranzystory BC640 wyskakują w obu kanałach przy starcie z żarówki

A bez żarówki?
  • Poziom 42  
    Bez żarówki zapewne wyskoczą szybciej:)
    Wygląda na to że wzbudza się przedwzmacniacz. Odłącz wejście TDA i zewrzyj je do masy. Wedy odpalaj. Jeśli ruszy prawidłowo to na wejście tda podaj słaby sygnał audio albo przebieg z generatora o ile go masz.
  • Poziom 41  
    kortyleski napisał:
    Bez żarówki zapewne wyskoczą szybciej:)

Niekoniecznie. Niektóre wzmacniacze wzbudzają się z żarówką podczas gdy zasilane normalnie pracują poprawnie. Nie twierdzę że dotyczy to tego modelu.
  • Poziom 7  
    Niestety nie posiadam oscyloskopu a ułatwiło by to troszkę diagnozę ale sprawdzę jeszcze z tymi wejściami TDA.

Edit:
    Nic to nie dało dalej tak samo. Wymieniłem rezystory zaznaczone na czerwono gdyż były przebite. Zmontowałem wszystko bez tranzystorów BD911 i BD912 wzmacniacz włączył się lecz po chwili przebiły się tranzystory zaznaczone na zielono natomiast rezystor RA72 zaczyna się dymić. Tda wlutowany nowy.Proszę o pomoc bo powoli tracę cierpliwość i tranzystory.
  • Poziom 33  
    Gdzie się zaopatrujesz w TDA7250? Może trafiasz na atrapy?
    Z takimi kłopotami to gruntownie sprawdziłbym wzm. mocy - podniósłbym po jednej nodze każdemu rezystorowi i je mierzył oraz wymienił wszystkie kondensatory i półprzewodniki we wzm. mocy. Przy czym TDA7250 muszą być 100% pewniaki. Szkoda, że TME ich nie ma. Ile razy tam robiłem zakupy to zawsze byłem w pełni zadowolony.
    Możesz spróbować stąd - www.aprovi.com.pl .
    Kiedy wyjmiesz półprzewodniki zmierz też symetrię napięć zasilających na DC oraz przynajmniej tyle ile możesz w taki sam sposób skontroluj tętnienia na zakresie AC startując od zakresu o ok. rząd mniejszy w dół - powiedzmy 2V i mniej na jednej i drugiej połówce względem masy. Podaj wyniki.

Proszę sprawdzić przedwzmacniacz - odłączyć go od wzm. mocy i za pomocą karty dźwiękowej uziemionego komputera (a i tak najlepiej pożyczyć od kogoś oscyloskop) sprawdzić czy przy różnych poziomach na VOLUME i w trakcie kręcenia oraz uruchamiania różnych funkcji nic niepokojącego nie widać. Dokładnie go w ten sposób sprawdzić, również na różnych czułościach wejścia oscyloskopowego i wartościach podstawy czasu, by wyeliminować możliwość istnienia stanów nieustalonych przy normalnej pracy oraz podwzbudzeń. Jak jest OK to podać sygnał i przez jakieś tanie słuchawki (najlepiej wysokoomowe albo typowe nawet 32R podpiąć przez rezystory np. 200-300R) posłuchać co tam się dzieje przy sygnale audio i znów pobawić się funkcjami.

Napisz jak poszło. No i jak zweryfikujemy, że jest dobrze to montujesz w koniec mocy sprawne lub nowe elementy i musi ruszyć od kopa.
  • Poziom 17  
    jarek2222343 napisał:
    Wymieniłem rezystory zaznaczone na czerwono gdyż były przebite.
    taka mała uwaga rezystory nie ulegają przebiciu, mogą być dobre albo spalone czyli mają przerwę. Rozumiem że były uszkodzone czyli spalone. Jeżeli tranzystory wylatują bardzo szybko to może są wysterowane cały czas napięciem stałym a nie sygnałem. Proponował bym wylutowanie R41, 42, 65, 66 i sprawdzić co się będzie działo i zmierzyć napięcia na tych rezystorach. Po wylutowaniu tych rezystorów będziesz wiedział czy jest to wina drivera.
  • Poziom 41  
    jarek2222343 napisał:
    Pomierzyłem napięcia na TDA i chyba wszystko gra.

Tak, te napięcia są poprawne. Spróbuj w jednym kanale zrobić taki eksperyment. Wlutuj kondensatorek 220p według schematu (tylko w ujemnej gałęzi). Tranzystorów mocy możesz użyć tylko dwa ale muszą to być te które wskazują strzałki. Potem sprawdź czy nadal będzie się coś działo czy też zacznie to działać normalnie.

Dodano po 41 [sekundy]:

Wzmacniacz Telefunken HA880 pali tranzystory