Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] MSI - Programowanie kości Bios W25Q80BV

19 Maj 2019 12:32 198 3
 • Poziom 9  
  Witam
  Próbuję zaprogramować kość biosu Winbond W25Q80BV: 8M-bit/1M-byte w płycie głównej MSI, pochodzacej z komputera Nightblade-MI2C, używam do tego programatora Ch341A.
  Zwróciłem się do supportu MSi podając nr seryjny komputera oraz model płyty i otrzymałem wsadu biosu (zamieszczam w załączniku).
  Niestety jak wybieram rodzaj układu do zaprogramowania i wsad to otrzymuję komunikat o błędnej wielkości pliku i zmniejszeniu go do pojemności układu. Niestety po zaprogramowaniu płyta nie chce wstawać.

  Jak przeglądam otrzymany bios MMtoolem to widzę poszczególne moduły biosu, mogę je extraktować itp, więc plik jest chyba ok. Wielkość wsadu bios to około 16MB, mój zrzut wykonany z kości Winbond ma około 1MB.

  Nie bardzo rozumiem skąd taka różnica wielkości pliku i dlaczego nie mogę zaprogramować tej kości dedykowanym do niej wsadem?
  Może ktoś bardziej doświadczony we flashowaniu sprawdzi ten plik i wytłumaczy mi gdzie popełniam błąd
  Dzięki
  P.S. Jeśli nieodpowiedni dział to poproszę moderatora o przeniesienie
  Załączniki:
 • Poziom 9  
  MSI - Programowanie kości Bios W25Q80BV
  To jest ten układ oznaczony na zdjęciu Winbond W25Q80bvsig.
  Sądziłem że to jest kość biosu.
  Muszę jutro w pracy sprawdzić czy jest inny układ z biosem.
  Płyta to MS-B0901 ver 1.1

  I jeszcze zdjęcie poglądowe całej płyty (front side), może ułatwi zidentyfikować kość
  MSI - Programowanie kości Bios W25Q80BV

  Znalazłem kość biosu. To układ Winbond W25Q128FV
  Niestety po zczytaniu zawartości i próbie ponownego programowania tym samym wsadem mam komunikat o niezgodności wsadu z układem. To samo przy próbie zaprogramowania nowym biosem. Przypuszczam, że kość jest uszkodzona, czy mam rację? Zamówiłem nowy układ i sprawdzę jaki będzie rezultat

  Poniżej zdjęcie umiejscowienia układu. Może się komuś przyda
  MSI - Programowanie kości Bios W25Q80BV
 • Poziom 9  
  Udało mi się rozwiązać problem z tą nieszczęsną płytą. Generalnie był komunikat "over current have been detected on your usb device" , niestety nie mogłem w żaden sposób jej uruchomić aby zaktualizować bios. Wg opisów w necie w niektórych przypadkach to pomagało.
  Muszę potwierdzić, że w moim przypadku też pomogło. Jak w końcu znalazłem kość biosu i wrzuciłem na nią nowy bios (ten z pierwszego postu). Płyta ożyła, komunikat zniknął i wszystko śmiga jak należy MSI - Programowanie kości Bios W25Q80BV