Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[dysk SATA] nie wykrywa....

13 Wrz 2005 10:53 2239 16
  • Poziom 9  
    ostatnio kupiłem dysk SATA i podłączyłem go do odpowiedniego miejsca na płycie głównej, która na pewno obsługuje SATA. Niestety dysku nie wykrywa w systemie. Wydaje mi sie ze nie mam sterowników. Czy po zainstalowaniu sterowników powinienem mieć w menedżerze urządzeń kontroler SATA?
    Czytałem troche na ten temat w internecie i było coś o wgrywaniu z dyskietki, ale ja nie mam stacji dyskietek.....
    Ogólnie, co zrobić żeby mój dysk było w systemie widać?
    Mam włączony kontroler w biosie. W oprogramowaniu do płyty głównej mam tylko silicon image ATA controller, który instaluje sie w panelu sterowania i po wejsciu do programu widzę swój nowy dysk, ale nic wiecej nie moge zrobić. W moim komputerze go nie ma.
  • Poziom 32  
    Witam, to jeszcze poszukaj info nt zakładania partycji.
  • Poziom 37  
    Kontroler SATA jest widoczny w menadżerze urządzeń w zakładce kontrolery SCSI i RAID.
    Jeśli w zakładce stacje dysków nie wykrywa Twojego HDD, a kontroler, jak piszesz, jest włączony w BIOS-ie, to pewnie brakuje mu sterowników. Skoro nie masz dodatkowej dyskietki, to powinny być na płycie dołączonej do płyty głównej. Jeśli tam też go nie ma, poszukaj na stronie producenta płyty.
  • Poziom 34  
    Figi napisał:
    to pewnie brakuje mu sterowników. Skoro nie masz dodatkowej dyskietki, to powinny być na płycie dołączonej do płyty głównej. Jeśli tam też go nie ma, poszukaj na stronie producenta płyty.
    może troche niejasno to napisałeś, sterowniki z dyskietki są potrzebne tylko jak instalujesz świezy system(na dysk s-ata), z prostego powodu, system nie jest wypozazony w odpowiednie sterwoniki, podobnie byłoby jak owy XP nie byłby wyposazony w systemowe sterowniki IDE i tu tez musiałbys zastosować dyskietke....ale na szczęscie tak nie jest, jeśli w menedzeze urzadzen jest wszystko dobrze (widoczny jest kontroler scsi i zakładce dyskow jest widoczny dysk itp...) bez zadnych wykrzykników to znaczy ze poprostu musisz pozakładac partycje na owym dysku ;)
  • Poziom 37  
    Damnian napisał:
    [...]sterowniki z dyskietki są potrzebne tylko jak instalujesz świezy system(na dysk s-ata), z prostego powodu, system nie jest wypozazony w odpowiednie sterwoniki, podobnie byłoby jak owy XP nie byłby wyposazony w systemowe sterowniki IDE i tu tez musiałbys zastosować dyskietke...[...]

Taki przypadek zachodzi w przypadku starszych płyt (jak np. moja Abit NF7-S). Obecnie nowsze płyty mają zintegrowane w kontrolerze sterowniki, umożliwiające instalację Windowsa na dysku SATA bez konieczności wgrywania sterowników z dyskietki. Sterowniki te nie są jednak niekiedy tak do końca dopracowane i o ile przy instalacji systemu na dysku SATA sprawdzają się świetnie, to przy "dokładaniu" dysku SATA do już działającego (na dysku ATA) systemu - jako drugi dysk (co, jak wynika z opisu besthost-a ma miejsce w tym przypadku) sprawdzają się już niekiedy średnio. Wtedy trzeba doinstalować sterowniki SATA z dyskietki, płyty lub po ściągnięciu ich ze strony producenta.

Najbardziej w poszukiwaniu rozwiązania problemu, pomogłaby nam zapewne informacja, jaką kolega besthost posiada płytę główną. To wiele by wyjaśniło.
  • Poziom 9  
    problem w tym ze dysku nie ma menedzerze urządzen.
    sciagam sterowniki, a przy instalacji pojawia sie komunikat: we don't support this ID .
    Dysk jest jedynie widoczny w programie informacyjnym silicon ATA controllers, który był na cd dolaczonym do plyty glownej. Dysku nie ma w narzędziach administracyjnych, nie wykrywa go również Partition Magic i dlatego nie moge go sformatowac.

to jest strona gdzie znajduja sie stery do mojej płyty GA- K8NXP SLI
    http://tw.giga-byte.com/Motherboard/Support/Driver/Driver_GA-K8NXP-SLI.htm
    Ja próbowałem ten zainstalować: Silicon Image 3114 SATA Driver. O co chodzi z tym ID?
  • Poziom 37  
    Zainstaluj ten sterownik:
    Silicon Image RAID utility for 3114 RAID5
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przyjrzyj się płycie głównej, jaki masz naprawdę sterownik SATA. I spróbuj podkładać na dyskietce (podczas instalacji systemu) te sterowniki, które na stronie przez Ciebie podanej posiadają w opisie "F6".
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Przyjrzyj się płycie głównej, jaki masz naprawdę sterownik SATA. I spróbuj podkładać na dyskietce (podczas instalacji systemu) te sterowniki, które na stronie przez Ciebie podanej posiadają w opisie "F6".

Mam zainstalowany system na drugim dysku ide. Wiem na pewno, ze do SATA jest tosterownik Sil 3114.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Czy to posłużyło Ci do wykonania dyskietki ze sterownikami SATA?

Ja nie mam stacji dyskietek, a z reszta po co mi dyskietka, jak ja nie wgrywam systemu na ten dysk, tylko chce go uzyc jako drugi.
  • Poziom 18  
    Nie napisałeś nawet jaki system posiadasz w komputerze. Nie wiadomo też jak stara jest ta płyta główna. Jeżeli masz system Wwindows z serii 9x, to w biosie powinna być wyłączona obsługa więcej niż czterech użądzeń. Możliwe jest, że należałoby uaktualnić bios w twoim komputerze. Czy bios wykrywa ten dysk twardy? Jeżeli tak to sprawdź czy robi to poprawnie, tzn czy dane dysku sie zgadzają. Sprawdź, ćzy na dysku nie ma jakichś niepotrzebnych zworek, zanieś dysk do kolegi i go tam sformatuj całego i jeszcze w Menedżerze Urządzeń tzreba spojrzeć, czy sterowniki pracują prawidłowo, tzn powinieneś mieć podwójne Podstawowe kanały dysku twardego i pomocnicze, zainstaluj sterowniki do chipsetu twojej płyty głównej, więcej mi na razie do głowy nie przychodzi.
    Kolego raf_entek, czy koledze nie przychodzi do głowy, że przed napisaniem postu należałoby przeczytać wątek i ZROZUMIEĆ temat dyskusji?
    jak nie masz stacji dyskietek, to rozpakuj (być może samorozpakowywujące się archiwum) na dysk.

można spróbować też inaczej - pójść na strone producenta dysku - być może udostępnia odpowiedni program (jak np. do Maxtorów - prowadzący za rączkę 'MaxBlast').
  • Poziom 17  
    noooo rafentek - kolejny post, który piszesz bez sensu - umiejetność czytania i pisania (pisania, pisania, pisania) to ty masz ale rozumienia to ani huhu, toż wyraźnie stoi jaką płytą dysponuje kol. besthost, a porada weź dysk i biegnij do kolegi to przypomina mi ostatnią rozmowę z TelePsem, jak im port wywaliło (neo+) a koleżka z jynfo lynii kazał mi biec do kolegi po inny modem (nowy przysłali 2 dni wcześniej) - a może ty w "błękitnej linii" pracujesz - jeżeli tak to "proszę uzbroić się w cierpliwość"

a tu http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=242&rectr_str_numer=3 jest coś nt tej płyty i znikających napędów
  • Poziom 9  
    aha, czyli sugestia jest taka zeby bios zmienic na nowszy.

Tak poza tym to mam Win XP SP2, w biosie wykrywa dysk, to znaczy jest taka sytuacja:

na początku: detecting IDE drivers.... , no i wyskakuje mój maxtor ATA - 133
    na drugim ekranie pojawia się taki programik, jak raid utility ( ja nie mam żadnych dysków w raidzie). Sprawdza obecna konfiguracje, wyświetla nazwę nowego Maxtora SATA i podaje komunikat: no valid device!
    Czy to odnosi sie do sterownika, czy do tego ze nie mam dysków w raidzie?
    A gdzie w biosie powinien dysk SATA być wykrywany? Tam, gdzie dyski IDE?
  • Poziom 9  
    ustawiłem w biosie ( tym rajdowym) opcje: pojedynczy dysk i wszystko gra.

Mialem jeszcze problem z instalacja systemu na Sata, ale sterowniki, ktore byly mi potrzebne zintegrowalem na plytce z windowsem za pomoca nLite

Temat uwazam za zamkniety, dzieki za sugestie