Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet.

Rafal_Pisz 20 Maj 2019 11:36 2838 21
  • Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet.
    Witam.
    Jakiś czas temu na forum Link prezentowałem „Moduł do transmisji RS232/RS485/TTL przez sieć GSM”, dziś chciałbym zaprezentować bratnie urządzenie „Moduł do transmisji RS232/RS485/TTL przez sieć Ethernet". Ponieważ jest to pewnego rodzaju konwerter których na rynku jest cała masa więc nie bardzo chciałem go prezentować, ale ostatecznie postanowiłem jednak zaprezentować, ponieważ oba urządzenia mogą ze sobą współpracować tworząc pewnego rodzaju most dla transmisji RS232 czy RS485.Z drugiej strony moduł użyty w urządzeniu może być pewnego rodzaju kartą sieciową dla uC.

Budowa.
    Schemat blokowy i elektryczny konwertera przedstawiają rysunki poniżej.
    Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet.

Głównym elementem jest moduł USR-TCP232-T2 Chińskiego producenta firmy USR IOT. Producent na PCB modułu umieścił dwa układy kontroler Ethernet DM9051NP firmy DAVICOM pracujący w standardzie IEEE 802.3, 10/100 Base-T/TX PHY i mikrokontroler ARM Cortex M0 ATSAMD20E18A-U
    MICROCHIP (ATMEL)
    Całość można zasilać bezpośrednio z 3,3V DC lub 5V DC po przez znajdujący się na PCB stabilizator napięcia AMS1117 3.3, w tym przypadku można podkraść napięcie 3,3V np. do
    wykonania konwersji napięć. Sygnały z USART modułu ETH po konwersji napięć z 3,3V na 5V od modułu i z 5V na 3,3V do modułu płyną do DIP Switcha, gdzie wybieramy z którego odbiornika/nadajnika chcemy korzystać, czy MAX232 dla wejścia w standardzie RS232, czy SN75176 dla wejścia w standardzie RS485. Trzecim wyjściem jest sygnał w standardzie TTL5V bezpośrednio z konwersji napięć.
    Do zasilania elementów pracujących przy napięciu 5V wykorzystałem gotową przetwornicę zbudowaną na układzie MP1584, a dla elementów pracujących z sygnałem 3,3V wykorzystałem napięcie z stabilizatora znajdującego się na PCB modułu ETH.
    Całość mieści się w obudowie Z5X na dwóch płytkach PCB jednostronnych w trochę mieszanej technologii tht i smd połączonych przewodami. Ponieważ sam moduł ETH jest ubogi w jaką kol wiek sygnalizację pracy i dopóki nie podłączymy kabla LAN to nie wiadomo czy układ jest nawet poprawnie zasilany warto jest sobie podłączyć trzy ledy do sygnalizacji zasilania oraz sygnałów TX RX od strony USART.

Konfiguracja modułu ETH.
    Konfigurację modułu możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszy za pomocą prostego programiku wykorzystującego połączenie od strony USART lub sieci ethernet. Uwaga, programik nie posiada wszystkich opcji konfiguracyjnych które są dostępne za pomocą interfejsu WWW. Ponadto aby uruchomić tryb konfiguracji od strony USART należy zewrzeć pin CFG do GND. Od strony sieci ethernet program odczytuje dane automatycznie. Widok programu poniżej.

Drugi sposób to interfejs WWW. Po wpisaniu adresu IP, portu oraz podaniu loginu i hasła otrzymujemy dostęp do konfiguracji. Strony konfiguracyjne są przejrzyste, a konfiguracja prosta. Należy pamiętać że moduł ma przypisane dwa porty które możemy zmienić w konfiguracji, jeden to port do wejścia w interfejs WWW, a drugi port moduł wykorzystuje do transparentnej komunikacji. Niespodzianką jest to że interfejs WWW działa poprawnie w trzech posiadanych przeze mnie przeglądarkach: IE, Mozilla i Chrome. Jakiś czas temu miałem styczność z podobnym urządzeniem wyższej klasy produkowane przez Phoenix Contact (za ponad 1000zł) i jedyną słuszną przeglądarką był Internet Explorer.
    Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet.

Tryby pracy i z czym to połączyć.
    Moduł w przeciwieństwie do poprzednio prezentowanego przeze mnie modułu GSM może współpracować w dwóch głównych trybach: serwera TCP lub UDP oraz klienta TCP lub UDP. Jako serwer moduł może pracować samodzielnie pełniąc funkcję „karty sieciowej „ dla np. uC lub współpracować z programem Vcom tworzącym na PC wirtualny port com, w tym wypadku moduł może być też klientem programu Vcom. Moduł może też być serwerem dla drugiego identycznego modułu lub dla modułu GSM opisanego przeze mnie w poprzednim temacie. Według producenta moduł w trybie serwera może obsłużyć max 16 połączeń z klientami. Trzecim trybem pracy jest tryb HTTPD klient niestety nie bardzo wiem o co w nim chodzi, a Chińczycy nawet o nim nie wspomnieli w dokumentacji. Przykłady co z czym przedstawia rysunek poniżej.

Koszty.
    Moduł USR-TCP232-T2 około 40zł (alliexpres)
    Obudowa i pozostałe elementy wraz z kosztami przesyłki myślę że nie wyniosły mnie więcej niż 50zł

Fotki.
    Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet.

Info.
    W załączniku udostępniam schemat i PCB w Eagle.
    Info na temat modułu, parametry, program do konfiguracji oraz VCOM i dokumentację można pobrać ze strony producenta https://www.usriot.com/products/serial-ttl-to-ethernet-module.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: telewizja satelitarna, elektronika ogólnie.
    Rafal_Pisz napisał 90 postów o ocenie 15, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Pisz. Jest z nami od 2007 roku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    adversus
    Poziom 28  
    Moduł fajna sprawa,
    ale za 130 masz gotowy...

• IGE-XAOIGE-XAO
    adversus
    Poziom 28  
    Niby tak, ale mam gotowca, a konwerter na 485 albo na ttl masz za kilka złotych, dokładnie 2,90 na 485

a na ttl pewnie w podobnej kwocie :) a nawet taniej 1,80... :)

Bardzo szanuje projekty DIY, i jestem pełen podziwu dla autora, ale czasem niestety nie do końca jest to opłacalne, wiadomo, satysfakcji nikt nie odbierze... ale jak policzysz koszta elementów i czasu... właśnie czasu który poświecisz na budowę, projektowanie i testowanie to jest sztuka dla sztuki... fakt, doświadczenie jakie się w czasie budowy czegokolwiek nabywa jest niewycenialne, ale nadal czasami to jest sztuka dla sztuki.
    szymon122
    Poziom 38  
    Bardzo ładnie wykonane urządzenie. Można tego użyć jako budżetową wersję modułu Ethernet do satela (system alarmowy). Interesuje mnie model obudowy i jej wymiary.
    adversus
    Poziom 28  
    szymon122 napisał:
    Bardzo ładnie wykonane urządzenie. Można tego użyć jako budżetową wersję modułu Ethernet do satela (system alarmowy). Interesuje mnie model obudowy i jej wymiary.

Z tym Satelem bym uważał, bo o ile w jednych centralach jest potrzebny tylko RX i TX to w innych jeszcze wykorzystywane są sygnały sterujące przepływem danych i wtedy proste konwertery RS - ethernet nie spełnią swojego przeznaczenia. Dlatego dobry markowy konwerter RS na ethernet kosztuje kilka stówek. Ja taki robiłem na modułach Tibbo, ewentualnie bardzo dobre konwertery tego typu (sprawdzone w boju) ma w swojej ofercie polski producent Roger.
    Slawek K.
    Poziom 32  
    adversus napisał:
    Niby tak, ale mam gotowca, a konwerter na 485 albo na ttl masz za kilka złotych, dokładnie 2,90
    https://abc-rc.pl/product-pol-11781-Konwerter-UART-TTL-RS485-MAX485-Arduino.html
    a na ttl pewnie w podobnej kwocie :) a nawet taniej 1,80... hahahaha
    https://abc-rc.pl/product-pol-7528-Konwerter-...TTL-MAX3232-mini-konwerter-RS232-Arduino.html

Bardzo szanuje projekty DIY, i jestem pełen podziwu dla autora, ale czasem niestety nie do końca jest to opłacalne, wiadomo, satysfakcji nikt nie odbierze... ale jak policzysz koszta elementów i czasu... właśnie czasu który poświecisz na budowę, projektowanie i testowanie to jest sztuka dla sztuki... fakt, doświadczenie jakie się w czasie budowy czegokolwiek nabywa jest niewycenialne, ale nadal czasami to jest sztuka dla sztuki.

To jest dział Zrób to sam a nie Zrób to taniej ;) nabyte kolejne doświadczenie i satysfakcja z budowy - bezcenne ;)
    Super projekt, miło poczytać i pooglądać.

Pozdr
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Janusz_kk
    Poziom 26  
    adversus napisał:
    Moduł fajna sprawa,
    ale za 130 masz gotowy...

Jak lubisz być w trabę robiony to kupuj, bo wg mnie przepłacisz 3x, w tym gotowcu oprócz modułu za 28zł obudowy za parę, gniazdka za parę zł i konwerter-a
    rs-ttl na RS232 też za parę zł, nic więcej nie ma.
    adversus
    Poziom 28  
    Koledzy bo popuścicie zaraz :)
    Sprawa prosta... Napisałem wyraźnie
    adversus napisał:

Bardzo szanuje projekty DIY, i jestem pełen podziwu dla autora...

a że nie umiecie czytać ze zrozumieniem, no cóż... stwierdzam fakt świadczący o tym że nie zawsze się to opłaca to zaraz wylewa się hejt bez sensu... mimo że dalej stwierdzam też że:
    adversus napisał:

...doświadczenie jakie się w czasie budowy czegokolwiek nabywa jest niewycenialne...

zatem po co te bicie piany????
    czy nie można już się spokojnie wypowiedzieć, stwierdzić to czy owo, i te teksty o polityce... gratuluje poczucia humoru :)

Kolejna sprawa, nie mam czasu na zabawy w DIY, kupuje sprawdzone i działające rozwiązania jak wspomniany UT4 Rogera...
    Co nie zmienia tego że jak pisałem wcześniej jestem pełen podziwu i szacunku do projektów DIY ale to już mało kto doczyta.
    Janusz_kk
    Poziom 26  
    adversus napisał:
    Kolejna sprawa, nie mam czasu na zabawy w DIY, kupuje sprawdzone i działające rozwiązania jak wspomniany UT4 Rogera...

Skoro nie masz czasu to kupujesz, po co nam mówisz jak my mamy robić? tu jest diy i tu takie rzeczy się robi za ułamek ceny,
    cele są różne, jedni oszczędzają, inni się uczą.
    Jest wątek co można kupić na ali, czyli ogólnie u chińczyka, tam możesz spokojnie pisać co ciekawego znalazłeś.
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  
    adversus napisał:

Musiał bym i tak dorabiać lub dokupować kolejne moduły do konwersji, a tak w zasadzie to nie dał bym za ten moduł 130zł bo nie jest tyle wart wartość jego to max 70zł.

adversus napisał:
    Niby tak, ale mam gotowca, a konwerter na 485 albo na ttl masz za kilka złotych, dokładnie 2,90
    https://abc-rc.pl/product-pol-11781-Konwerter-UART-TTL-RS485-MAX485-Arduino.html
    https://abc-rc.pl/product-pol-7528-Konwerter-...TTL-MAX3232-mini-konwerter-RS232-Arduino.html

No i tu masz trochę racji bo nie zawsze jest to opłacane a w zasadzie jest nie opłacalne wtedy gdy robisz coś zarobkowo gdzie masz wykonać jakiś projekt i wziąć kasę w takim przypadku i ja bym kupił gotowca.
    Sprawa robi się inna gdy robisz coś pod siebie pod swoje potrzeby wtedy koszta się nie liczą.
    A jeśli chodzi o czas to ten konwerter i wcześniejszy powstał na podstawie jednego projektu zmienił się tylko moduł, dlatego mam w planie jeszcze trzeci RS232/485/TTL5V na WiFi z użyciem modułu ATNEL-WIFI232-T, posiadam takowy i jak narazie nie używam do niczego.

Ja używam tych dwóch modułów
    Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet. Konwerter RS232/RS485/TTL5V na Ethernet.

do przesyłania naprawdę drobnych danych z działki gdzie mam panele fotowoltaiczne o mocy 40W po to by z ciekawości podpatrywać jak ładuje się akumulator. Więc nie wiem czy do czegoś takiego dla zaspokojenia ciekawości chciał by ktoś wydać kilka stówek na takiego UT-4 Roger. Dodatkowo konwerter ma być przydatny do testów różnych projektów na mikrokontrolerach w przyszłości.

xury napisał:
    130 zł porównując do Rogera UT4 to i tak nie dużo. :)

Zerknij na rozwiązania Phoenix Contact tam to dopiero są ceny. W pracy używaliśmy w maszynach
    https://www.conrad.pl/p/konwerter-interfejsow...ontact-2313452-ilosc-portow-ethernet-1-193337
    najlepsze jest to że urządzenie za ponad 2000zł nie działa nawet w trzech najpopularniejszych przeglądarkach.
    adversus
    Poziom 28  
    Janusz_kk napisał:
    adversus napisał:

Skoro nie masz czasu to kupujesz, po co nam mówisz jak my mamy robić? tu jest diy i tu takie rzeczy się robi za ułamek ceny,
    cele są różne, jedni oszczędzają, inni się uczą.
    Jest wątek co można kupić na ali, czyli ogólnie u chińczyka, tam możesz spokojnie pisać co ciekawego znalazłeś.

To się nie dzieje :) kolejny kolega mający problem w czytaniu ze zrozumieniem :) i to serio serio... Czy ja kogoś namawiam do zakupów ??? Szkoda nawet komentować wypowiedź kolegi, bo do czego ona się odnosi? Autor właśnie wykorzystał chiński moduł i na jego badzie zbudował swój konwerter). A ja stwierdziłem jedynie fakt, że nie zawsze budowanie układów jest opłacalne i tyle, no podałem przykłady...
    Ale niestety ważne by klepać posty bez sensu, robić wycieczki osobiste bo nic sensownego nie ma się do napisania, niestety. Ale wyraziłem też podziw dla autora i pełną aprobatę.

Jak widać z poprzedniego postu autor tematu potrafi prowadzić kulturalną wymianę zdań opartą o przykłady dyskusję. Ale sądząc po postach innych kolegów którzy się zżymają na moje wypowiedzi mają problem z czytaniem ze zrozumieniem ( ten problem przewija się cały czas).

Dla siebie, na własne potrzeby robiłem konwerter RS-ethernet na esp8266, do sterownika akwarystycznego AQMA, kolegi Magu z innego forum. Sterownik oparty o arduino ma opcję edycji ustawień z poziomu aplikacji na PC właśnie przez RS'a ale nie do końca odpowiadało mi to po kablu, a używanie profesjonalnego konwertera mijało się z celem (koszty !!!).
    W celach dydaktycznych zbudowałem na wspomnianym esp8266 i na oprogramowaniu ESP-Link, poniżej odnośnik do projektu (raczej znany zainteresowanym)
    https://github.com/jeelabs/esp-link
    Działa bardzo dobrze, ale w komercyjnym zastosowaniu bałbym się go mimo wszystko wykorzystać, bo nie wiem jak ze stabilnością długoterminową, no i dochodzą inne aspekty. No i są do dyspozycji tylko linie RX i TX.
    Tak jak napisałem wcześniej nie zawsze się opłaca takie konstruowanie, ale często buduje się takie rzeczy dla fanu, dla doświadczenia itd.
    Dr_Q
    Poziom 11  
    Rafal_Pisz napisał:
    ... dlatego mam w planie jeszcze trzeci RS232/485/TTL5V na WiFi z użyciem modułu ATNEL-WIFI232-T, posiadam takowy i jak narazie nie używam do niczego.

Świetny projekt i wykonanie.
    W temacie WiFi możesz też zerknąć na układ ESP8266. To w sumie "gotowy" konwerter RS232 <-> WiFi.
    Kosztuje grosze.

Moderowany przez tmf:

Skasowałem linki do allegro. Na przyszłość proszę wstawiać opisy aukcji, lub screenshoty.

noel200
    Poziom 25  
    Jogesh napisał:
    Fajny projekt. Właśnie projektuję coś podobnego, tylko jako komercyjny produkt. Do tego będzie miało optoizolację RSów.

To jak już będziesz miał CE to daj znać. Może kupiłbym w ramach pracy w firmie, do łączenia się z maszynami po lanie.
    Jogesh
    Poziom 28  
    noel200 napisał:
    Jogesh napisał:
    Fajny projekt. Właśnie projektuję coś podobnego, tylko jako komercyjny produkt. Do tego będzie miało optoizolację RSów.

To jak już będziesz miał CE to daj znać. Może kupiłbym w ramach pracy w firmie, do łączenia się z maszynami po lanie.

Oczywiście, że dam znać. Tyle, że ja mam firmę w Indiach. Robimy głównie na rynek indyjski.
    zbynio_k
    Poziom 10  
    Slawek K. napisał:
    adversus napisał:

To jest dział Zrób to sam a nie Zrób to taniej ;) nabyte kolejne doświadczenie i satysfakcja z budowy - bezcenne ;)
    Super projekt, miło poczytać i pooglądać.

Pozdr

jak najbardziej popieram DIY, choćby 2 razy droższe ..... doświadczenie w wykonaniu projektu bezcenne
    pozdro
    prosiak_wej
    Poziom 30  
    Tak z moich szybkich sugestii - przed przetwornicą zaproponowałbym wstawienie mostka prostowniczego, a MAX232 w formie DIL na podstawce ;)
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  
    prosiak_wej napisał:
    Tak z moich szybkich sugestii - przed przetwornicą zaproponowałbym wstawienie mostka prostowniczego, a MAX232 w formie DIL na podstawce ;)

Max232 faktycznie można w DIL bo lubi wysiąść w najmniej spodziewanym momencie.

A mostek przed przetwornicą w jakim celu ??
    prosiak_wej
    Poziom 30  
    Uniwersalności zasilania, bieguny się nie pomylą. A gdyby dodać jeszcze jakiś elektrolit, to wolna droga do AC.