Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adaptery i klips do programatorów - opis i recenzja

grala1 21 Maj 2019 10:54 2067 3
  • Dość dawno temu dostałem do przetestowania klips do programowania w układzie. Wydawało mi się że na napisanie artykułu – recenzji to trochę mało więc postanowiłem dokupić trochę więcej podobnych gadżetów. Może nie ma tego dużo ale jeżeli ktoś zajmuje się amatorsko programowaniem to tego typu gadżety będą dla niego pomocne przy pracy z programatorem a ich cena jest przystępna dla każdego.

Trochę czasu zeszło od zakupów, trafiła się wolna chwila więc usiadłem do pisania. Myślę że ten czas działał na korzyść tego opisu gdyż mogłem więcej razy sprawdzić te sprzęty w boju.
    Myślę że można tutaj podzielić ten opis na 3 części bo mowa tutaj będzie o 2 rodzajach adapterów oraz klipsie do programowania.

Jako pierwszy będzie opis adaptera do pamięci w obudowie typu SOIC8 czyli dla pamięci takich jak 24Cxx, 93Cxx, 25xxx lub jak kto woli 95xxx i jeszcze pewnie kilku innych . Myślę że jest to dość popularna obudowa a zatem dość poszukiwany adapter.
    Pierwszy mój adapter do tej pamięci kosztował mnie ok. 70zł i było to z 10 lat temu, służy do dnia dzisiejszego. Dzisiaj taki adapter to koszt ok. 13,50zł na Allegro wraz z wysyłką, na Aliexpress koszt takiego adaptera z wysyłką to $0,90. Po liczbie kupujących widać że to dość popularne adaptery.
    Tutaj mamy adapter zakupiony z Chin.

Tutaj porównanie zakupu z Chin i starego zakupu z Polski.

Jak już wspomniałem wcześniej stary zakup działa do dni dzisiejszego bezproblemowo. Nowy użyty był już ok. 50 razy i nie widzę między nimi różnicy w działaniu. Widać że jest różnica w ich budowie – brak wszystkich obsadzeń w gnieździe w tym z Chin jak i zwykłe goldpiny jednak działa poprawnie i mam nadzieję że będzie działał tak samo długo jak ten starszy. Widać też że oznaczenia na obudowie adaptera są identyczne jednak ten chiński nie ma tak wyraźnych jak ten stary.
    Nie będę tutaj przedstawiał żadnych dowodów z odczytu programatorem pamięci bo nie ma tutaj sensu – mamy tu tylko 8 nóżek więc raczej ciężko by coś nie stykało.

Należy tutaj jednak wspomnieć o tym że gdy będziemy chcieli odczytać pamięć która była w układzie gdzie zastosowano lakier jako zabezpieczenie przed wilgocią to raczej takie problemy się pojawią. Ja zazwyczaj przy odczycie takiej pamięci oczyszczam jej nóżki za pomocą jakiegoś małego pilniczka. Po takim zabiegu nie ma problemów z odczytem.

Kolejnym przydatnym gadżetem jest adapter do pamięci SO44. Może mniej przydatnym ale jeżeli ktoś pracuje z pamięciami flash np. 29F200 lub 29F400 to warto taki posiadać.

Adapter taki można nabyć na Allegro w cenie ok 75zł z przesyłką lub np. z Aliexpress za ok $5 z przesyłką. Patrząc na liczbę kupujących to nie ma tutaj dużej popularności na Allegro ale cena nie zachęca tutaj amatorów.
    Mój egzemplarz kosztował mnie $6,95, wybrałem wersję w której to opisie mowa wyła o pozłacanych złączach i podwójnych stykach. Powiem szczerze że nie widzę różnicy w jakości pomiędzy najtańszym adapterem SOIC8 a tym SO44 – ten tani również ma podwójne styki i sprzedawca tego nie zachwala bo jak widać jest to normą w tego typu adapterach. Co do złocenia styków to nie mam jak tego sprawdzić, dla mnie wyglądają one jednakowo. Myślę ze chyba nie ma sensu tu przepłacać a jak widać dobry opis może przyciągnąć klienta.
    Jako że zajmuje się elektromechaniką samochodową to na potrzeby testu adaptera do tego artykułu wykorzystałem sterownik silnika Sirius 32 z samochodu marki Renault. W tym przypadku do czynienia mamy właśnie z zabezpieczeniem przed wilgocią w postaci lakieru więc po wylutowaniu takiej pamięci należy oczyścić jej nogi.

Odczyt pamięci jak widać na poniższym zdjęciu udał się bezproblemowo.

Widać poprawną zawartość pamięci.

Próba zapisu.

Problem pojawił się z zapisem jak widać a konkretniej to problem występował przy próbie wyczyszczenia pamięci. Nic tutaj nie dawały próby programowania nowej pamięci. Adapter nie był tutaj winowajcą, okazało się że wina leży w uszkodzonym programatorze. Złośliwość rzeczy martwych – akurat musiał zepsuć się przy pracy nad artykułem. Jednak udało naprawić się programator – uszkodzony tranzystor i można było wrócić do testów.

Jak widać teraz bez problemów jeżeli chodzi o zaprogramowanie pamięci.
    W tym przypadku mamy dużo więcej sprężynek dociskających się do nóżek układu więc tutaj raczej szybciej może pojawić się problem z brakiem styku ale do tej pory nie ma z nim problemów. Myślę że w tym czasie był użyty ok. 15 razy. Czasem pojawi się problem ale wystarczy wtedy nacisnąć obudowę tak jak do wkładania układy by i ją puścić i problem znika ale moim zdaniem jest to raczej problem z wygiętymi nóżkami podczas próby wylutowania czy też duża ilością cyny na nogach układu. Nie spotkałem się by taki problem pojawiał się przy nowych układach.
    Wcześnie używałem innego adaptera ale ten bardziej ułatwia pracę, skraca jej czas i myślę że te kilka $ jest warto było wydać.

Kolejnym gadżetem o którym już wcześniej wspomniałem jest klips dla układów w obudowie SOIC8 do programowania w układzie.

Zakup takiego klipsa na Allegro to koszt ok. 27zł z przesyłką, z Aliexpress trzeba za taki zapłacić $2,20 wraz z przesyłką. Jest to dość popularny klips na Allegro.
    Klips który jest w moim posiadaniu posiada adapter poprzez który wpinamy taśmę klipsa w programator. Adapter ten możemy wykorzystać również jako adapter do przylutowania pamięci w obudowach takich jak: SOIC8, TSSOP8.

Może nie ułatwia pracy jak ten adapter opisany jako pierwszy ale z braku laku dobre i to. Przyda się przy pamięci w obudowie TSSOP jak i również w przypadku gdy chcemy mieć pewność odczytu pamięci czyli bez użycia klipsa.
    Rzuca się tutaj w oczy brak wyczyszczenia PCB po jego lutowaniu przez producenta jednak nie przeszkadza to w jego użytkowaniu.
    Oczywiście w przypadku używania klipsa i próbie odczyt na płytce pokrytej lakierem napotkamy problem więc tutaj przed jego użyciem należy oskrobać nóżki z lakieru.
    Tutaj do testu wykorzystałem CIMa z Opla Vectry.
    Na początku odczytałem pamięć w adapterze, później pamięć tą włożyłem w klipsa (pamięć wylutowana włożona w klipsa) a na końcu po jej wlutowaniu z powrotem na płytę podpiąłem do niej klipsa.

Nie wypowiem się zbytnio o jakości akurat tego modelu ale wcześnie używałem równie taniego klipsa o podobnej jakości. Używałem go jako adaptera z powodu braku normalnej podstawki w jednym z moich programatorów (brak podstawki DIP8 czy też gniazda ZIF) – nie odczytywałem pamięci w układzie. Wkładałem wylutowaną pamięć w klipsa i w ten sposób ją odczytywałem. Był on dość często używany w ten sposób i nie było tam problemów więc wydaje mi się że ten klips też powinien posłużyć.
    Na poniższym zdjęciu macie przykład odczytu pamięci 93LC76 z przełącznika zespolonego CIM z samochodu Vectra C, mamy tutaj porównanie tego co zostało odczytane za pomocą adaptera oraz klipsa po wylutowaniu pamięci i włożeniu jej w klipsa.

Jak widać nie ma żadnej różnicy.
    Z mojego doświadczenia powiem że nie polecam czytać pamięci w układzie. Kiedyś przejechałem się przy odczycie 24Cxx.

Poniżej porównanie odczytu z adaptera oraz z klipsa w układzie.

Jak widać tutaj jest kolosalna różnica w tym co odczytane było adapterem a klipsem i nie jest to wina klipsa bo wcześniej mieliście przykład odczytu wylutowanej pamięci włożonej w klipsa.

Pamięci np. typu 24Cxx powinny dać się odczytać w układzie ale jak napisałem wcześniej już raz się nad tym przejechałem więc unikam używania klipsa do odczytu – wolę po poświęcić 10min więcej czasu a być pewnym że odczytana zawartość jest poprawna i nie narobi mi problemów przy dalszej pracy.

Podsumowując – jeżeli ktoś pracuje z programatorem i chce sobie ułatwić pracę to myślę że warto wdać tych kilka $ by robota była łatwiejsza.

Zachęcam Was do wyrażani opinii na temat swoich adapterów, jakie macie oraz jak oceniacie ich jakość.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Klipsy są stosowane rzadziej do programowania, za to mogą oddać nieocenioną przysługę przy debugowaniu układu - wpinamy klipsik i można z drugiej strony podpiąć analizator stanów logicznych - o ile układ badany nie pracuje z zawrotnymi częstotliwościami - sprawdza się w tej roli świetnie.

Pro tip - w wypadku niektórych adapterów, gdzie różna jest tylko długość układu i ilość pinów - można kupić układ o większej ilości styków i wkładać do niego mniejsze scalaki (np. do adaptera SOIC16 można włożyć SOIC8).
  • PCBway
    damdam

Poziom 34  
    Drugą wadą jest to,że zasilając ów układ możemy odczytać absolutne śmieci, bo np w I2C nie zadziała arbitraż, o microwire nie wspomnę. Jest i na to rada -można np. zatrzymać oscylator mikrokontrolera który obsługuję w/w pamięć do masy na czas operacji.