Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ciśnienia 0-12bar na Arduino

21 Maj 2019 20:58 234 4
  • Poziom 9  
    Witam, od razu zaznaczam, że jestem bardzo początkujący w Arduino, kolega ma lawetę na poduszkach z tyłu i chciał by cyfrowy pomiar ciśnienia w układzie i pomyślałem o jakimś analogowym czujniku ciśnienia podłączonym do Arduino i potem wyświetlacz np. 2x16 żeby na bieżąco wyświetlał wartość w układzie, a przy jego spadku poniżej ustalonego progu zapalała się dioda albo jakiś brzęczek.
    Pomożecie jak coś takiego zbudować?
  • Poziom 32  
    Kupujesz taki czujnik i podłączasz pod pin ADC na arduino. Ciśnienie jest proporcjonalne do napięcia (w zakresie 0.5 - 4.5V)
    Czujnik ma zakres pomiaru ciśnienia 0-20 Bar.

Pozdr
  • Poziom 9  
    Ciśnienie jest max 3 bary z zapasem można zrobić na 5, nie napisałem ale są zrobione dwa układy i na każdy trzeba osobno pomiar, myślałem jakiś mapsensor wykorzystać, mam w domu jakiś 3 bary z renault zasilany 5v może być? tylko jak potem to wszystko wyświetlic na małym wyświetlaczu i jakie arduino kupić?
    Na obrazku widać jak by o miało finalnie wyglądać:)

Taki wystarczy ?
    https://nettigo.pl/products/klon-arduino-nano...VvEmZpm1yUaKM8StCkYQ3jmT0YHkiYtcaAmsxEALw_wcB

Czujnik ciśnienia 0-12bar na Arduino
  • Poziom 36  
    matek2892 napisał:
    .... myślałem jakiś mapsensor wykorzystać, mam w domu jakiś 3 bary z renault zasilany 5v może być?

Nie, taki sensor nie może byc tu zastosowany !...
    MAP-sensor, a dokładniej: Manifold Absolute Pressure sensor ( znaczenie w j. polskim) - czujnik ciśnienia absolutnego w kolektorze ssącym silnika. Jest on montowany na kolektorze ssącym, pomiędzy przepustnicą a zaworami. Mierząc on absolutne ciśnienie (poniżej atmosferycznego), które wraz z pomierzoną temperaturą tego powietrza i znaną powierzchnią przepustnicy, komputer silnika przeliczy te informacje na ilośc dostarczonego (zassanego) powietrza w danym momencie i stosownie do otrzymanego wyniku wysteruje odpowiednio wtrysk paliwa do cylindrów zgodnie z zaprogramowanym algorytmem.

W prostszym wyjaśnieniu MAP-sensor mierzy ciśnienie ujemne (poziom podciśnienia/prózni) natomiast ty potrzebujesz mierzyc ciśnienie powyżej atmosferycznego, - tak jakby mierzone manometrem.
    Do tego musisz miec autentyczny układ w oryginalnej nazwie „Pressure Transducer” ; - w polskiej nomenklaturze byłoby to zdaje się przetwornik ciśnienia(?); – na pewno nie czujnik.(!)...
    Jeżeli chcesz to wyświetlic na LCD, to dla ułatwienia /redukcji ilości przewodów , zastosuj dodatkowo I2C-LCD converter, albo zamiast tego, daj mały wyświetlacz OLED - 0.96” (128x64) albo nawet (128x32).
    Powinno wystarczyc...../

e marcus
  • Poziom 32