Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sony ST D709 - niska czulość FM Tuner Sony ST D709

lordwader 25 Maj 2019 15:57 432 32
    Andrzej L.
    Poziom 27  
    Środek pasma przepustowego filtrów ceramicznych pięknie widać jak użyjesz generatora z nośną falą zmodulowaną FM sygnałem sinus 1kHz.
    Modulujesz powyżej dewiacji +/-75kHz (nawet do +/-150kHz) i jak zapniesz na wyjście demodulatora FM w radiu oscyloskop, celem obejrzenia sygnału 1kHz po demodulacji i zwiększając modulowanie powyżej progu 75kHz, to w pewnym momencie na wierzchołkach tego sinusa zaczynają się pojawiać charakterystyczne zgrubienia: szumy-grzebienie. Tym prędzej im węższe pasmo przepustowe mają filtry.
    Jeżeli stoisz dokładnie na środku pasma przepustowego filtrów ceramicznych (i zarazem synteza jest odpowiednio skorygowana ustawieniem kontrolera - w zależności od rozrzutu częstotliwości środkowej filtrów) to te grzebienie pojawiają się symetrycznie na dolnych i górnych wierzchołkach sinusa, jeżeli stoisz z boku filtra to grzebień masz albo na dole albo tylko u góry sinusa. Ustawiasz taką częstotliwość heterodyny ręcznym strojeniem, aby te grzebienie były symetryczne na dolnych i górnych wierzchołkach - wówczas jesteś ustawiony na środku pasma przepustowego filtrów i dopiero wtedy można próbować skorygować cewkę demodulatora na punkt zerowy krzywej S

Sony ST D709 - niska czulość FM Tuner Sony ST D709

Generalnie warto by było po prostu zmierzyć rzeczywistą częstotliwość drgań heterodyny na jakiej synteza ją synchronizuje. Często sam kwarc przy syntezie jest obsadzony gotowymi, typowymi pojemnościami 27pF w procesie produkcji i synteza np. zamiast równo ustawiać heterodynę (jeżeli założymy ustawienie procesora sterującego syntezą na p.cz = 10,70MHz) na 112,20MHz stoi np. z zezem na 112,21MHz bo kwarc nigdy nie był zestrajany, tylko oscyluje gdzieś tam w pobliżu oczekiwanego 7,200 MHz w zależności od egzemplarza rezonatora.

A punktem wyjścia do rozważań o czułości radia byłaby lokalna mocna stacja, która na innym sprawnym odbiorniku ze wskaźnikiem poziomu sygnału (mocy stacji) w twojej okolicy wskazuje max sygnału. U mnie przykładowo takim wyznacznikiem są stacje o mocy 60kW nadające z masztu oddalonego ode mnie 15km, gdzie z okna widzę maszt nadawczy - czyli optyczny zasięg i bezprzeszkodowy przelot sygnału nadajnik-odbiornik), one już palą maxa na kawałku przewodu w formie anteny powieszonym na oknie. Jeżeli nie masz takiej mocnej stacji to pozostaje sklecić generator, na początek wyjście generatora można wręcz bezpośrednio wpiąć na wejście antenowe tunera i zmierz jaki sygnał p.cz. masz na wyjściu głowicy FM "IF OUT" nóżka nr 4.
    A potem co z tego sygnału dociera na nóżkę nr 1 układu IC21 LA1851N - czyli na wejście wzmacniacza, demodulatora.
    Dla najmocniejszych stacji (takie które już "zatykają" tuner i więcej choćbyśmy nawet stali pod masztem nadawczym tego sygnału już nie przybędzie) nie powinno być na wejściu IC21 mniej niż 300mVp.p. sygnału p.cz. To taki wstępny test, że po drodze nie pojawił się jakiś mocno tłumiący element. Sprawny filtr ceramiczny dobrego producenta nie wprowadza tłumienia większego niż ~4dB. Lipne filtry potrafią mieć nawet po kilkanaście dB tłumienia w paśmie przepustowym i nie skompensuje tego nawet wzmacniacz tranzystorowy Q1 Q2.
    Jesteś w stanie otworzyć głowicę i cyknąć zdjęcie co tam w środku siedzi?
    kris8888
    Poziom 31  
    Andrzej L. napisał:

Oj nie wiem czy to dobry pomysł biorąc pod uwagę, że autor jest początkujący, a usunięcie ekranu głowicy i ponowne jego założenie może się wiązać z nieznacznym jej odstrojeniem (będą inne pojemności pasożytnicze niż fabryczne). Głowicę widać częściowo odkrytą na zamieszczonych już zdjęciach.
    Podobnie sprawa ze strojeniem za pomocą generatora FM, na pewno to wszystko co napisałeś jest jak najbardziej słuszne, ale nie umniejszając wiedzy i doświadczeniu autora, nie wiem czy to go jednak nie przerasta.
    lordwader
    Poziom 10  
    kris8888 napisał:
    lordwader napisał:

ps. za co odpowiada ta dioda D611?

Za konfiguracje tunera dla obszaru Australii i okolic, co prawdopodbnie wiąże się z innym rastrem częstotliwości (krokiem syntezy) na FM i być może innym krokiem syntety na zakresie fal średnich AM (10kHz zamiast 9kHz).

Podaj jaki masz najmniejszy w tej chwili krok strojenia na zakresie FM i AM (przy manualnym trybie strojenia). Oraz zakres strojenia. Może na tej podstawie coś wywnioskujemy skąd przywędrował ten tuner.

Czy zestroiłeś to zero dyskryminatora FM oraz filtr wyjściowy w głowicy tak jak napisałem?

tuner zestrojony :)
    krok prz AM 9kHz, krok przy FM 0,05 MHz.
    oglądałem wspomniany tuner znajomego z tej serii są tam 3 filtry z białą kropką...

Dodano po 43 [minuty]:

kris8888 napisał:
    Andrzej L. napisał:

Oj nie wiem czy to dobry pomysł biorąc pod uwagę, że autor jest początkujący, a usunięcie ekranu głowicy i ponowne jego założenie może się wiązać z nieznacznym jej odstrojeniem (będą inne pojemności pasożytnicze niż fabryczne). Głowicę widać częściowo odkrytą na zamieszczonych już zdjęciach.
    Podobnie sprawa ze strojeniem za pomocą generatora FM, na pewno to wszystko co napisałeś jest jak najbardziej słuszne, ale nie umniejszając wiedzy i doświadczeniu autora, nie wiem czy to go jednak nie przerasta.

technicznie pewnie dałbym radę, ale biorąc pod uwagę, że tuner jak wcześniej wspomniałem nabrał uzytecznosci użytkowej, raczej bym mu już odpuscił. No i piątunio/sobota, trzeźwość umysłu nie taka jak w tygodniu... :)