Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sony ST D709 - niska czulość FM Tuner Sony ST D709

21 Maj 2019 22:38 717 32
  • Poziom 10  
    Witam, kupiłem używany tuner Sony ST D709 (chyba jakaś wersja australijska bo nie nie ma na FM gniazdka na koncentryk tylko 300ohm).
    Czułość tunera jest dramatycznie niska uniemożliwiająca w zasadzie odbiór, czasem coś złapie na fm na mono, ale szum jest dominujący.
    Podejrzewam, że coś jest uszkodzone, bo inne radio łapie świetnie wszystkie stacje na kawałku drutu. Nie daje mi też spokoju to gniazdo na 300ohm, czyżby drut w tym wypadku się nie nadawał?
    Od czego zacząć poszukiwania usterki, czy to jest kwestia strojenia czy coś umarło w tunerze?
    serwisówka: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17953150#17953150
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 32  
    Może podłącz zwykły symetryzator, ale "odwrotnie" - stroną 300Ω w stronę tunera, a od strony 75Ω podłącz instalację antenową lub dedykowaną antenę UKF.
  • Poziom 10  
    prosiak_wej napisał:
    Może podłącz zwykły symetryzator, ale "odwrotnie" - stroną 300Ω w stronę tunera, a od strony 75Ω podłącz instalację antenową lub dedykowaną antenę UKF.

Chyba opisałem nieprecyzyjnie. Załączam zdjęcia panelu z podłączeniami anteny oraz typ tunera. Nadmienię, że wpiecie kabelka do gniazda 75ohm powoduje, że radio tylko szumi i nic nie wyłapuje.
  • Poziom 32  
    Pytanie zasadnicze - masz antenę UKF lub instalację antenową, czy używasz zwykłego druta?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    Jeżeli za antenę robi u ciebie tylko przewód dwużyłowy i wpinasz go jako 2 druty w gniazdo symetryczne 300 Ohm to sygnał masz tłumiony - sygnał w obu drutach masz praktycznie indukowany w tej samej fazie (wejście symetryczne do prawidłowej pracy wymaga sygnału przesuniętego o 180 na tych 2 drutach - czyli tak jak podaje go dipol odbiorczy jak go posiadasz, do linii symetrycznej) i ulegają one po zsumowaniu wygłuszeniu. Gdy chcesz odbierać na kawałku przewodu w formie anteny (a nie tworzą one rozsuniętych ramion dipola) to wpinasz tylko jeden "drut" do wejścia 300 Ohm, drugie wejście pozostawiasz niewykorzystane. Wejście 75 Ohm może nie być elektrycznie przyłączone wewnątrz tunera (ktoś zapomniał albo się urwało) stąd jeszcze większa głuchota przy próbie przyłączenia się do niego - potrzebne oględziny w środku pudła tunera co tam się dzieje.
    Jakie najbliższe stacje w okolicy? Jedną z pierwszych rzeczy jest sprawdzenie (jak się ma czym, najlepiej oscyloskopem) jak duży sygnał p.cz. dla najmocniejszej stacji lokalnej wchodzi na 1 nóżkę układu IC21 LA1851. Sama głowica UKF tego tunera to kolejna czarna skrzynka, bo na schemacie tradycyjnie potraktowana jako blok "tajne przez poufne" i nie wiadomo czego się po niej samej spodziewać nie widząc co tam w środku niej siedzi.
  • Poziom 10  
    popróbuję wobec tego z tymi kabelkami- wepnę tylko jedną żyłę, ale próbowałem tak wcześniej i nie było lepiej...
    pytanie jeszcze o to gniazdo bo jakoś opisy są dla mnie mało czytelne, przy koncentryku wiadomo, że sygnał idzie żyłą środkową, a ekran po oplocie, tutaj nie bardzo wiem gdzie wpiąć ekran, a gdzie sygnał...
  • Poziom 32  
    Masz dwa (ewentualnie trzy) zaciski, więc znalezienie właściwego metodą prób i błędów nie powinno być większym problemem. Jeżeli nie masz zbyt dużo zakłóceń w domu / mieszkaniu / okolicy, a tuner jest odpowiednio czuły, to dla komercji może wystarczyć jeden drut wpięty w jeden właściwy zacisk. Ale mimo wszystko skłaniałbym się ku zastosowaniu symetryzatora, przewodu koncentrycznego i anteny. Albo prosty dipol z dwóch rurek, albo jakaś 3-elementowa Yagi, np. z firmy... Dipol :) Dobrze zmontowana i ustawiona robi robotę.
  • Poziom 10  
    znajomy ma taki sam tuner tyle, ze z wejsciem koncentrycznym, potestowalismy i u niego zbiera jak talala, zapala sie tuned i przy skanowaniu przy znalezionej stacji przeszukiwanie jest stopowane. U mnie testowalismy na róznych kablach oraz na antenie dachowej i musze powiedzieć, ze jest kiepsko, przy skanowaniu nie zatrzymuje przeszukiwania na częstotliwosciach gdzie sa stacje przy ręcznym zatrzymaniu na częstotliwosci stacji jest odbiór ale szumi i nie zapal się tuned :(.
    Więc chyba jakis feler.
    Zaałaczam zdjecie płytki tunera, wszystkie luty z gniazda na płytkę są OK.
    Tak się jeszcze zastanawiam, czy ponieważ tuner to wersja nie na Europę to może jakies filtry trzeba wymienic aby zestroić na nasze warunki?
  • Poziom 10  
    Ktos może wyjaśnic o co chodzi z tym D609 i D610? to jakies potencjometry, bo nie widzę ich na płytce...
    zauwazyłem, że nie mam filtra CF3 a powinien być chyba w wersji na Niemcy - to jakis problem może powodować?
  • Poziom 32  
    Zwora JW26 zwiera zewnętrzne nóżki CF3, na razie to pomiń. Natomiast biała kropka sugeruje, że masz filtr na 10,750MHz, a powinieneś mieć na 10,7MHz. Wymień je (znajdziesz w praktycznie każdym europejskim radiu, jest to filtr pośredniej częstotliwości). Jeśli będzie poprawa, to możesz spróbować usunąć zworę i wlutować CF3.
  • Poziom 10  
    ok, spróbuje podmienić te filtry, napewno na 10,7MHz?
    a co to jest to D610 i D609?
  • Poziom 32  
    Jak serwisówka mówi - są to diody krzemowe 1N4148, które przy pośredniej 10,7MHz powinny być obie zamontowane (strona 5).
  • Poziom 10  
    ok. czyli reasumując muszę wymienic filtry 1 oraz 2 na 10,700MHz (ew. mogę też dodać taki 3 filtr po zdjęciu zwory) oraz muszę dolutować 2 diody 1n4148 na panelu z wyswietlaczem?
    czy coś jeszcze?
  • Poziom 32  
    Różnice pomiędzy Twoją wersją a europejską są większe (porownaj schematy), ale zacznij od dwóch filtrów i dwóch diod.
  • Poziom 10  
    hmmm,
    mam wlutowane diody D610 i D609, nie ma za to D605, D606, D607, D608...
    właściwie te diody to za co są odpowiedzialne? przecież to nie jest sekcja samego tunera.
  • Poziom 32  
    Spójrz na tabelę an stronie piątej, procesor też musi "wiedzieć" co ma robić w jakiej konfiguracji. Popatrz tez na zwory w postaci kropel cyny na płytce. Porównaj Twoją wersję z wersją europejską na serwisówce. Jak widzisz - różnice są spore, a producent wersje na cały świat przewidział na jednym wzorze płytek.
  • Poziom 10  
    prosiak_wej napisał:
    Spójrz na tabelę an stronie piątej, procesor też musi "wiedzieć" co ma robić w jakiej konfiguracji.

ok. ale w tym moim tunerze nic nie trzyma się kupy, w dokumentacji jest inaczej niż na płytce.
    nie jestem pewien czy te diody jakoś nie powodują innej pracy wyświetlacza np zegar 24h albo 12h
  • Poziom 32  
    ...albo strojenie nie co 50kHz, tylko z innym krokiem, inne zakresy dla AM itp. Mogą być różne rewizje płyty. Patrz na połączenia, a nie co jest obsadzone. Serwisówka mówi precyzyjnie, co powinno być obsadzone w wersji G (German). Wymieniałeś już filtry?
  • Poziom 10  
    jescze nie, czekam na przesyłkę, pewnie bedzie w poniedziałek, jak zmienię dam znać czy jest poprawa.
  • Poziom 27  
    Chaos zaczyna się robić. Diody D609, D610 konfigurują dla syntezy wartość częstotliwości pośredniej w tunerze, jaką wymuszają egzemplarze użytych trójnóżkowych filtrów ceramicznych 10,7MHz. Filtry w procesie produkcji mają rozrzut częstotliwości środkowej i grupuje się je (mierzy ich częstotliwość przepustową i paruje) i oznacza na końcu produkcji kolorowymi kropkami. I teraz w zależności, którą wersję tych filtrów wstawiła fabryka, w której składali ten tuner, to tak potem konfiguruje się wskazanymi diodkami kontroler, który steruje syntezą tego radia czyli układem IC81 LC7218, aby kontroler wiedział z jakim przesunięciem częstotliwości p.cz. ma pracować.
    Np. jeżeli radio to ma być ustawione na odbiór częstotliwości 101,50MHz, a w tunerze siedzą filtry ceramiczne oznaczone kropką czerwoną (czyli teoretycznie z częstotliwością środkową 10,70MHz), to synteza IC81 tego radia dostaje informacje od prawidłowo ustawionego diodkami kontrolera IC601, że ma ustawić heterodynę głowicy na oscylacje = 112,20MHz (bo 101,50 +10,70 = 112,20). W praktyce tolerancja doboru nawet dla tej samej kropki na obudowie, to dość duży wachlarz +/-30kHz, dla ideału trzeba by było mieć garść filtrów z tą samą kropką i samemu selekcjonować je pod kątem oczekiwanej częstotliwości środkowej. W teorii filtr z czerwoną kropką ma środek przepuszczania na równo 10,70MHz ale w wyniku rozrzutu mimo ich kropkowania tą samą kropką, okaże się że np. kolejny egzemplarz filtru ma już środek na 10,73 albo 10,67MHz - patrz tabelka załączona na dole).
    Jeżeli w procesie produkcji radio to zostało obsadzone filtrami ceramicznymi z kropką białą (czyli o częstotliwości środkowej teoretycznie 10,75MHz) to kontroler wskazaną wstawioną wówczas w układ tylko diodą D609 jest informowany, że pracuje z filtrem z kropką biała i ma uwzględniać przesunięcie w odbiorze (Częstotliwość heterodyny głowicy MINUS Częstotliwość odbierana = p.cz. # typowo 10,70MHz) nie już 10,70MHz jak dla filtrów z kropką czerwoną ale 10,75MHz.
    Wtedy kontroler dla odbioru tej samej stacji 101,50MHz już wysyła skorygowaną informację do syntezy, aby w takim przypadku ustawiła drgania heterodyny głowicy UKF na częstotliwości 112,25MHz - czyli o 50kHz wyżej niż dla kropki czerwonej. W efekcie mieszania w mieszaczu głowicy otrzymujemy na jej wyjściu: 112,35MHz - 101,50MHz = 10,75MHz czyli tyle ile teoretycznie ma blok p.cz. obsadzony filtrami z białą kropką. Jeżeli w tunerze wstawiono filtry z kropką czarną, o teoretycznym środku 10,65MHz to przez aktywowanie diody D610 informujemy kontroler, że ma przesunąć swoją logikę dzielnika o 50kHz w dół. Wtedy dla odbioru 101,50MHz heterodyna zostanie ustawiona na 112,15MHz.
    Zobacz na schemat, dioda D609 została tam podpisana jako "IF +50k". (czyli 50kHz = 0,05MHz)
    A dioda D610 opisana na schemacie jako: "IF - 50k".
    Trochę odwrotna logika opisu, ale chodziło pewnie o to, że dla białej kropki czyli f=10,75MHz mamy nadwyżkę o 50kHz od teoretycznej "idealnej" 10,70MHz i dioda D610, którą ma tą nadwyżkę "korygować" ma opis, że MINUS 50kHz (bo 10,75 - 0,05 = 10,70), bo na tyle przesunięcia użyty filtr wymusza środek pasma. A dla czarnej kropki f=10,65MHz mamy niedobór 50kHz i dioda D609 ma opis PLUS 50kHz (bo 10,65 +0,05 = 10,70). Przy użyciu filtrów z czerwonymi kropkami w układzie powinny być wsadzone i aktywne obie diody (jeżeli w tabelce na schemacie nikt nic nie pokręcił) i wtedy kontroler ustawia heterodynę przez syntezę zawsze o równe 10,70MHz wyżej niż częstotliwość odbieranej stacji (bez przesunięć +50kHz lub -50kHz ustawianych dla innych filtrów o innej częstotliwości środkowej).
    Jeżeli teraz rozważymy przypadek, że masz wstawione oba filtry z kropką biała, to powinna być skorygowana informacja do kontrolera, że pracujemy z p.cz. = 10,75MHz i odłączona odpowiednia dioda konfiguracyjna. Ze schematu wynika, że diody powinny być, a tylko stawiasz kroplę cyny przy tej diodzie na dedykowanych punktach-łezkach lutowniczych, której chcesz (zamykając kroplą cyny obwód) użyć do konfiguracji p.cz.
    Twierdzisz, że nie masz obu tych diod, być może sam kontroler traktuje brak tych diod jako równoważnik konfiguracji z obsadzonymi, załączonymi w układzie obiema diodami. Potwierdzi to już tylko próba czy zmienia się wtedy częstotliwość p.cz.
    Co zaś tyczy się filtru CF3 pod jaki jest miejsce na płycie tunera - masz wersję "uboższą" z 2 filtrami - co pokazuje też serwisówka i 2 wersje schematów. Nie masz go - wstawiona zwora go omijająca, bo bez zwory sygnał by nie przechodził dalej. Płyta tunera jest uniwersalna i przewiduje inne modele tunerów z większą obsadą filtrów celem uzyskania jeszcze większej selektywności, zawężenia pasma p.cz. lub w zależności od szerokości pasma filtrów raz wstawiają 2szt., a jak filtry z danej partii produkcyjnej okazując się szersze pasmem przepustowym (np. 230kHz zamiast oczekiwanego pasma 180kHz -3dB) to na płycie wstawiane są 3szt. by uzyskać oczekiwane pasmo przepustowe, bo nawet tej samej grupy filtry mają rozrzut szerokości przepustowej - co widać w tabelce.

Sony ST D709 - niska czulość FM Tuner Sony ST D709

Sony ST D709 - niska czulość FM Tuner Sony ST D709

Filtrów ceramicznych bym nie wymieniał póki co (w obiegu jest pełno dziadostwa niefirmowego i podróbek, które często mają pasmo przepustowe szerokie jak drzwi od stodoły, albo duże tłumienie w paśmie przepustowym, albo bardzo niesymetryczną charakterystykę przepustową (np. odstrojenie odbiornikiem w górę o 150kHz tłumi ostrzej niż odstrojenie w dół o tyle samo kHz lub odwrotnie), więc wymianą na byle co trafisz z deszczu pod rynnę), bo one nie mają wpływu na czułość (jeżeli założymy, że któryś z nich nie uległ uszkodzeniu lub od starości nie dostał np. przesadnie dużego tłumienia w paśmie przepustowym). Zła konfiguracja p.cz. za pomocą wskazanych diod D609, D610 w najgorszym wypadku powoduje, że radio ma tylko lekkiego zeza i np. max sygnału stacji nadającej na rozważanej tutaj teoretycznej częstotliwości 101,50MHz wypadnie na 101,55 lub 101,45 (będzie widać, że sygnał delikatnie rośnie przy ręcznym odstrajaniu się od stacji). To jest kosmetyka i zostawić ją można na koniec. Najpierw trzeba szukać innych przyczyn ogłuszonego radia.
  • Poziom 10  
    nooo naprawdę wyczerpująca odpowiedź, dziekuję za pomoc, ale dalej nie przybliżam
    do rozwiązania problemu. "Najpierw trzeba szukać innych przyczyn ogłuszonego radia." - czyli jakich? w którym kierunku iść i co zweryfikować?
  • Poziom 32  
    Zgadzam się z Andrzejem L., na razie tor p.cz zostaw w spokoju, nie wymieniaj filtrów i nie zmieniaj konfiguracji diod D605-D611. Nie ma znaczenia jaka jest częstotliwość pośrednia, ale jeśli tuner został prawidłowo i fabrycznie skonfigurowany to ta częstotliwość, która jest wyświetlana musi być też faktycznie odbierana. Jeśli częstotliwość na wyświetlaczu pokrywa się dokładnie z częstotliwością dowolnej stacji radiowej w Twojej okolicy, to nawet jak jest wewnętrznie "przerabiana" przez tuner na inną pośrednią niż nasz standard, to powinno to działać.
    No chyba, że ktoś już coś grzebał w tunerze i próbował w nim przekonfigurować częstotliwość pośrednią w pętli PLL. Podaj które diody począwszy od D605 do D611 są teraz wlutowane.

Ja zacząłbym na razie od najprostszych rzeczy, czyli sprawdzenia napięć +5V, +13V zasilających tuner, a przede wszystkim napięcia B+ (12,5) zasilającego głowicę FM (końcówka 3 głowicy). Jeśli to jest ok, to następnie podpięcie wyjścia IF głowicy na wejście IF w innym, sprawnym tunerze, żeby sprawdzić czy problem tkwi w głowicy czy w torze p.cz.
    Na pewno nie kręć na razie żadnymi filtrami, a nawet jeśli to zaznaczaj sobie pozycję wyjściową rdzeni.
  • Poziom 10  
    jak się okazało filtry dziś kurier dostarczył, więc ryzyk fizyk zmieniłem mimo sugestii aby na razie tego nie robić i muszę powiedzieć, że jest chyba zdecydowanie lepiej - może nie jest to czułość nadzwyczajna i inne odbiorniki działają lepiej w tym miejscu, ale da się juz posłuchać radia.
    Jesli chodzi o diody to mam 609, 610, 612, 613, 614, 615. Brakuje: 605, 606, 607, 608.
  • Poziom 32  
    lordwader napisał:
    .
    Jesli chodzi o diody to mam 609, 610, 612, 613, 614, 615. Brakuje: 605, 606, 607, 608.

To dość dziwna kombinacja, niezgodna ze schematem i typem filtrów jakie były dotychczas w układzie. Czy tak było fabrycznie czy to zmieniałeś? Czy D611 jest? Jakie dokładnie filtry teraz wstawiłeś?
    Zgodnie z instrukcją po wymianie filtrów ceramicznych i zmianie częstotliwości pośredniej należy dostroić zero dyskryminatora FM. Czy wiesz jak to zrobić?

Możliwe też (ale tu pewności nie mam) wymagana też będzie drobna korekta ustawienia rdzenia filtru na wyjściu w samej głowicy. To ten o największej średnicy.
  • Poziom 10  
    wstawiłem filtry 10,700. Filtry są z TME z czerwona kropką - nie wiem czy sprzedają cos markowego czy tanie chińskie produkty... Nie widzę D611 na płytce ani na schemacie gdzie jej szukać? Jesli chodzi o strojenie byłbym wdzięczny za popilotowanie.
    *** ok, namierzyłem tą diodę D611, nie jest zainstalowana (ona cos zmienia w zegarze?)
  • Poziom 32  
    lordwader napisał:
    Nie widzę D611 na płytce ani na schemacie gdzie jej szukać? Jesli chodzi o strojenie byłbym wdzięczny za popilotowanie.

D611 na schemacie jest i jest też widoczne miejsce na nią na zdjęciu płytki, które zamieściłeś. Diody chyba tam nie ma. W takim razie ten tuner nie jest wersją australijską jak sugerowałeś.

Procedura strojenia zera dyskryminatora jest opisana w instrukcji. Nastrajasz tuner na dowolna, silną stację FM. Podpinasz woltomierz do punktów pomiarowych oznaczonych jako TP1 NULL na głównej płytce tunera. Delikatnie kręcisz rdzeniem cewki oznaczonej jako TP21 FM NULL tak, żeby uzyskać wskazanie na woltomierzu możliwie bliskie zeru. Najlepiej kręcić plastikowym śrubokrętem.

Rdzeń cewki wyjściowej w samej głowicy delikatnie kręcisz tak, żeby uzyskać maksimum siły odbieranego sygnału.
    Chodzi o ten filtr w głowicy:
  • Poziom 10  
    w instrukcji sugeruja aby uzyć jakiegoś oscyloskopu z generatorem RF, ale rozumiem, że instruckcja tyczy się warunków warsztatowych.
    poprawiłem wczesniejszy post, rzeczywiscie namierzyłem D611 nie ma jej. (odpowiada za zegar??)
    Mam wrazenie że ten tuner to mixt z wersji na różne rynki, ktoś ze złomu chyba go poskładał...
  • Poziom 32  
    Nie oscyloskopu tylko generatora sygnału FM. Ale Ty w tej roli wykorzystasz sygnał jakiejś silnej stacji FM, której częstotliwość znasz i którą ustawisz na wyświetlaczu tunera.
  • Poziom 10  
    kris8888 napisał:
    Nie oscyloskopu tylko generatora sygnału FM. .

- to prawda

dzieki wszystkim za pomoc i naukę !!!
    może tuner nie jest zestrojony perfekcyjne, ale zaczął działac w sposób uzytkowy.
    jest postęp!!!
    na ta chwilę temat myslę, że mozna zamknąć. :)

ps. za co odpowiada ta dioda D611?
  • Poziom 32  
    lordwader napisał:

ps. za co odpowiada ta dioda D611?

Za konfiguracje tunera dla obszaru Australii i okolic, co prawdopodbnie wiąże się z innym rastrem częstotliwości (krokiem syntezy) na FM i być może innym krokiem syntety na zakresie fal średnich AM (10kHz zamiast 9kHz).

Podaj jaki masz najmniejszy w tej chwili krok strojenia na zakresie FM i AM (przy manualnym trybie strojenia). Oraz zakres strojenia. Może na tej podstawie coś wywnioskujemy skąd przywędrował ten tuner.

Czy zestroiłeś to zero dyskryminatora FM oraz filtr wyjściowy w głowicy tak jak napisałem?